Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn. Radni odrzucili kolejny wniosek o przywrócenie handlu na byłym targowisku przy ul. Słowackiego. "Za" byli radni KWW Kwidzyniacy

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
- Chodzi o to, aby w Kwidzynie były dwa targowiska, a nie jedno. Tego chcą mieszkańcy, ale także producenci rolni czy też drobni rzemieślnicy – mówił Andrzej Baczewski, wnioskodawca wznowienia funkcji handlowej na terenie byłego targowiska przy ul. Słowackiego
- Chodzi o to, aby w Kwidzynie były dwa targowiska, a nie jedno. Tego chcą mieszkańcy, ale także producenci rolni czy też drobni rzemieślnicy – mówił Andrzej Baczewski, wnioskodawca wznowienia funkcji handlowej na terenie byłego targowiska przy ul. Słowackiego Fot. Mirosław Wiśniewski
Rada Miejska w Kwidzynie większością głosów odrzuciła wniosek dotyczący przywrócenia targowiska przy ul. Słowackiego w Kwidzynie. Za takim rozwiązaniem zagłosowało 12 radnych. Wniosek poparli radni KWW Kwidzyniacy, a pięciu radnych wstrzymało się od głosu.

- Wniosek o odzyskanie targowiska ma już swoją bez mała kilkuletnią historię. Ta batalia toczy się dlatego, że władze postanowiły to targowisko zlikwidować. Dlaczego zlikwidować? Pobudki mogą być różne: deweloperskie, skate parki, lodowiska, teraz jest mowa o innych pomysłach. Może niedługo pojawi się pomysł na budowę jakiegoś obserwatorium astronomicznego albo stacji międzyplanetarnej. Proszę państwa tam zawsze było targowisko i to miejsce jest jak najbardziej godne i zasadne – mówił Andrzej Baczewski, mieszkaniec Kwidzyna zabiegający o powrót funkcji targowej na plac przy ul. Słowackiego.

Podkreślał, że teren po byłym targowisku ma lepsze warunki do funkcjonowania niż targowisko przy ul. Kopernika.

- Chodzi jednak o to, aby w Kwidzynie były dwa targowiska, a nie jedno. Tego chcą mieszkańcy, ale także producenci rolni czy też drobni rzemieślnicy – dodawał.

Przypomnijmy, że wniosek złożony przez Andrzeja Baczewskiego z Kwidzyna jest kontynuacją wcześniej składanych przez niego wniosków w tej sprawie z roku 2020 i 2021.

- Z przedstawionych wyjaśnień wynika, że wcześniej wyrażone stanowiska, dotyczące braku możliwości przywrócenia handlu na targowisku przy ulicy Słowackiego w Kwidzynie z powodu złego stanu tego terenu, który nie zapewnia podstawowych warunków do zorganizowania bezpiecznego handlu, zasad ochrony zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników targowiska miejskiego zostają podtrzymane – informowała Komisja Skarg, Wniosków i Petycji rady miejskiej w Kwidzynie.

Jak wskazywano przywrócenie targowiska przy ul. Słowackiego jest niemożliwe m.in. z uwagi na zły stan terenu, a także istniejące plany zagospodarowania byłego targowiska.

- Panie burmistrzu, w ostatnim czasie dał pan mieszkańcom nadzieję na dialog w sprawie tak ważnego dla nich miejsca. Po zmianie nazwy inwestycji w tym miejscu na Park Aktywności „Manhattan” oraz późniejszego wprowadzenia nowego pomysłu związanego z powstaniem na tym terenie planetarium mieszkańcy mieli nadzieję, że wreszcie nadejdą dobre zmiany dla tego miejsca – mówiła radna Jolanta Ważna.

Radna KWW Kwidzyniacy przypomniała, że 1 stycznia 2022 r. weszła w życie ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników, na miejscach wyznaczonych przez rady gmin.

- Mamy tutaj możliwość wygospodarowania przy ul. Słowackiego waśnie takiego miejsca, abyśmy wyszli mieszkańcom na przeciwko i na przeciw tej ustawie – mówiła J. Ważna.

Przypomniała, że ustawa trafiła ponownie do sejmowej komisji z kilkoma poprawkami Zaproponowano m.in. rozszerzenie grona beneficjentów regulacji o działkowców.

- W tym rozszerzeniu otwiera się nam paleta możliwości dla osób, które będą chciały sprzedawać swoje produkty. Chodzi tutaj np. o produkty rolne, spożywcze czy też rękodzielnicze. Myślę, że przystosowanie i wygospodarowanie miejsca na małe targowisko przy ul. Słowackiego, w części inwestycji po nazwą Park Aktywności „Manhattan” byłoby kolejnym dobrym krokiem do dialogu z mieszkańcami – mówiła radna J. Ważna.

Wiceburmistrz Piotr Widz wyjaśnił, że wskazując miejsce przygotowane dla rolników w celach handlowych rada gminy bierze pod uwagę w szczególności dogodną komunikację, bliską lokalizację z centrum danej gminy lub miasta, a także bliską lokalizację miejsc atrakcyjnych turystycznie.

- Warunki te spełnia nasze targowisko przy ul. Kopernika – podkreślał P. Widz.

Przypominał, że intencją ustawodawcy było, aby było to miejsce godne komunikacyjnie, turystycznie, a także ze względu na realizację potrzeb mieszkańców, stanowiące centrum danej gminy. Radny Sebastian Kasztelan z KWW Kwidzyniacy prostował jednak, że ustawodawcy chodziło przede wszystkim o to, aby targowiska nie były wypychane na obrzeża miast i gmin.
Marek Sidor podkreślał przy tym, że KWW Kwidzyniacy są orędownikami pozostawienia funkcji handlowej na tzw. Manhattanie. Podkreślono, że komisja sejmowa zajmująca się tym tematem położyła silny nacisk na tworzenie osiedlowych bazarów. Radny zaznaczał, że targowisko przy ul. Kopernika ma dość poważny problem komunikacyjny, w zakresie jego funkcjonowania, na co uwagę zwracali nie tylko radni opozycji.

- Potrzebne jest nam targowisko miejskie z prawdziwego zdarzenia i wiele punktów określanych mianem bazarków, które powinny wypełnić ten podstawowy wymóg dotarcia do mieszkańców z określonymi produktami - mówił M. Sidor.

Radny Sebastian Kasztelan wyjaśniał, że targowisko na ul. Kopernika powinno zostać na swoim miejscu, a chodzi jedynie o dodanie elementu handlu na ul. Słowackiego. Radna Justyna Kozłowska (PiS) zwróciła natomiast uwagę, że główną intencją ustawy i propozycją obecnego rządu miało być wsparcie polskiej wsi oraz producentów żywności, aby konkretnie w piątki i soboty mogli za darmo handlować na lokalnych targach i bazarach.

- Chodzi o wzmocnienie sprzedaży bezpośredniej i chciałabym, żebyście w ferworze dyskusji nie zapomnieli o głównych celach, aby ta sprzedaż była nieodpłatna i trwała dwa dni – mówiła J. Kozłowska.

Burmistrz Andrzej Krzysztofiak potwierdził, że miasto nie pobiera opłat od handlujących rolników. Osoba taka musi się jedynie wylegitymować, przedstawić poborcy opłaty targowej zaświadczenie o tym, że płaci podatek rolny.

- Ustawodawca nałożył na nas obowiązek nie pobierania opłat w piątki i soboty, jedna nie rekompensuje nam tej straty -mówił A. Krzysztofiak.

Jak wyjaśnił styczniowe zwolnienia kosztowały miasto nieco ponad tysiąc złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto