18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn: Międzynarodowy Kongres Pedagogów Pracujących na Rzecz Integracji [ROZMOWA]

Katarzyna Łęgowska
VI Międzynarodowy Kongres Pedagogów Pracujących Na Rzecz Integracji w SP 6
VI Międzynarodowy Kongres Pedagogów Pracujących Na Rzecz Integracji w SP 6 fot. materiał udostępniony przez SP 6
- O kreatywności mówi się obecnie na całym świecie. Szkoła kreatywna, to szkoła przyszłości - mówi Lidia Nowacka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6. O VI Międzynarodowym Kongresie Pedagogów Pracujących Na Rzecz Integracji, który odbył się w szkole, rozmawia z nią Katarzyna Łęgowska. Poniżej zdjęcia z dwudniowego kongresu.

W poprzedni weekend w SP 6 odbył się VI Międzynarodowy Kongres Pedagogów Pracujących na Rzecz Integracji "Kreatywni w szkole. Kreatywni w życiu". Czy może pani powiedzieć w jakich okolicznościach zrodziła się idea tego kongresu?
Idea ta zrodziła się z uwagi na to, że są to wyznaczone trendy światowe. O kreatywności mówi się obecnie na całym świecie. Szkoła kreatywna, to szkoła przyszłości, odchodzi się już nawet od standardów edukacyjnych. Zarówno w Szwecji czy Anglii tworzone są szkoły bardzo kreatywne. Najstarszą jest szkoła w Summerhill, która dała podwaliny współczesnej kreatywnej szkole. Rozmawiając o tym z nauczycielami postanowiliśmy pokazać, co potrafimy w tej kwestii sami. Chcieliśmy również dowiedzieć się, jak wygląda to na świecie, dlatego nawiązaliśmy kontakt z partnerami tego kongresu i otworzyliśmy się na współpracę ze szkołami za granicą. Dążymy obecnie do współpracy z polską szkołą w Houston (USA) i szkołą brytyjską w Londynie, która prowadzi podobne działania do naszych.

Co działo się podczas tegorocznego kongresu?
Na każdym z dotychczasowych kongresów przewijały się elementy systemu edukacji przez ruch, które wprowadziła w naszej szkole kilkanaście lat temu Dorota Dziamska, w związku z czym nie mogło jej zabraknąć. Byli również przedstawiciele różnych stowarzyszeń, twórcy kreatywności w Polsce, m.in. stowarzyszenie Wyspa prowadzone przez państwa Chwastniewskich. Mieliśmy również kreatywność w nauczaniu, którą przybliżył Sebastian Wasiołka, który pracuje nie tylko jako trener w Ośrodku Rozwoju Edukacji, ale również w Young Digital Planet. Porwał on nas - uczestników kongresu do tego, żebyśmy również słuchali w sposób kreatywny. Wśród prowadzących był również Marcin Polak, twórca i redaktor naczelny portalu o nowoczesnej edukacji Edunews.pl. Przyjechał do nas z Warszawy z prezentacją "Jak wykorzystać potencjał edukacyjny nowoczesnych telefonów i tabletów". Mówił o trendach, jakie wyznacza współczesna technika i ministerstwo, czyli o korzystaniu z multimediów, tablic interaktywnych. To są po prostu rzeczy, które muszą się w szkole znaleźć, żeby była ona atrakcyjna dla dzieci. Oprócz wymienionych osób, mieliśmy też specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Były to obie panie dyrektor, które otworzyły nam oczy na to, jak można w kreatywny sposób pracować z dziećmi specjalnej troski, aby mogły się rozwijać w kreatywny sposób, mimo pewnych swoich niedoskonałości. Te dzieci potrafią być naprawdę zdolnymi artystami. Warsztaty, które w tym dniu się odbywały nawiązywały do prelekcji, które były przedstawione, ale również były zapowiedzią tego, co się będzie działo w przyszłym roku. Czeka nas kolejna bardzo duża impreza. Odbędzie się parada flażoletowa. Spodziewamy się gości ze Stanów Zjednoczonych, przedstawicieli orkiestry prezydenta Obamy, którzy będą uczyć i grać na flażolecie. To instrument, który mamy w szkole od kilku lat, a w tym roku zaangażowaliśmy się w program Fleciki Polskie i Tarabany, który zaproponowała nam Dorota Dziamska razem Wojciechem Wietrzyńskim i Markiem Kuleszą. Partnerem tego programu jest Fundacja Edukacja dla Bezpieczeństwa.

Zobacz również: Przedszkole Chatka Puchatka w Kwidzynie. II Maraton Przedszkolaka cz. 1 [ZDJĘCIA]

Jest to kongres międzynarodowy. Skąd zatem przyjechali do Was goście zagraniczni?
Już na tydzień przed kongresem gościliśmy studentów, przyszłych pedagogów, którzy pierwszy raz przyjechali do Polski. Byli to Eva Gao z Chin, William Gottardi z Brazylii, Nathalie Godek z Kanady oraz Harshat Lingam z Indii. Osoby te prowadziły międzykulturowe warsztaty językowe z dziećmi. Dzieci miały okazję obcowania z językiem angielskim i poszerzały swoje horyzonty. Zajęcia okazały się na tyle kreatywne i ciekawe, że powstał filmik. Co ciekawe, dzieci, które zawsze są spragnione przerwy, tym razem wcale nie chciały kończyć warsztatów. Było to tak ciekawe doświadczenie, że chcielibyśmy kontynuować takie warsztaty przynajmniej raz w roku.

O czym opowiadali goście zza granicy?
Podczas zajęć z dziećmi mówili przede wszystkim o swojej kulturze i różnicach w systemach edukacji. Gdy już się rozpoczął kongres, opowiedzieli krótko o warsztatach, o sobie i o swoich planach. Okazuje się, że w swojej edukacji, każdy z ich miał do czynienia z elementami multimedialnymi. Wcześniej łączyliśmy się również ze Szwecją, z kolegą Jackiem Jurkowskim, który jest nauczycielem i wyjechał do tego kraju 30 lat temu. Często przekazuje nam swoje doświadczenia. Osobiście byłam trzykrotnie w Szwecji i wiele rzeczy od Szwedów podejrzałam, między innymi pomysł samych dni integracji i tego, co powinno się zadziać w tych dniach. To nie jest wyłącznie mój autorski pomysł. Kreatywność, to rzecz, która zadziała się w Szwecji długo przed nami. Już kilkanaście lat temu podziwiałam powstające tam creativa (rodzaj placówki). Oprócz tego mieliśmy film z Houston od pani, z pochodzenia kwidzynianki, która jest dyrektorką sobotniej szkoły polskiej. Zdecydowaliśmy się na emisję filmu, ponieważ z racji różnic czasowych nie chcieliśmy ryzykować połączenia na żywo. Mieliśmy również materiały z jednostek pozaszkolnych w Bonn i Hennef z Niemiec, które zaprezentowała Maria Botwicz. Podczas tej sesji pojawił się też temat inkluzji w brytyjskim systemie edukacyjnym, na przykładzie Katolickiej Szkoły Podstawowej Św. Rafaela w Londynie, o której już wspominałam, że nawiązaliśmy współpracę.

SP6 kojarzona jest przede wszystkim jako szkoła integracyjna. Ilu obecnie jest w szkole uczniów niepełnosprawnych?
Uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności obecnie mamy 24, jednak wiemy, że tych dzieci jest znacznie więcej. Decyzja należy do rodzica, który nie zawsze przekazuje nam to orzeczenie. Kiedy jednak zauważamy szczególne potrzeby edukacyjne u dziecka, mając swoich specjalistów diagnozujemy je zarówno na potrzeby szkoły jak i samego dziecka i pomagamy również innym dzieciom. Wynika z tego, że dzieci, które mają specjalne potrzeby jest kilkakrotnie więcej. Wszystkie dzieci mogą liczyć na opiekę i wsparcie pedagogiczne.

Jakie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oferuje szkoła?
Jesteśmy szkołą, która ma zlikwidowane bariery architektoniczne i to jest najważniejsze udogodnienie dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową. Mamy również bardzo dobrze przygotowaną bazę dydaktyczną, czyli odpowiednie pomoce wspierające pracę dzieci, również tych z dysfunkcjami zmysłowymi. Myślę też, że największym atutem naszej szkoły jest kadra. Tak naprawdę każdy nauczyciel jest specjalistą w kilku dziedzinach, dzięki czemu nie musimy poszukiwać nauczycieli z zewnątrz.

Sprawdź także: Przedszkole Chatka Puchatka w Kwidzynie. II Maraton Przedszkolaka cz.2 [ZDJĘCIA]

Szkoła posiada Salę Doświadczania Świata. Czy w praktyce jest ona wykorzystywana?
Sala Doświadczania Świata jest przede wszystkim dla dzieci z głębszymi upośledzeniami, dzieci z zespołem Downa, dzieci, które muszą poznawać świat zmysłami. Nie jest to miejsce, gdzie może wejść duża grupa. Są to zajęcia indywidualne z nauczycielem, bądź w małej grupie, ponieważ mamy kilka miejsc. Wszyscy nasi niepełnosprawni uczniowie mają prawo korzystać z tej sali, a niekiedy w ramach nagrody korzystają z niej dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe, oczywiście pod nadzorem nauczyciela.

Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto