Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn. 10 projektów z I LO w Kwidzynie zakwalifikowanych do etapu regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Z 19 projektów naukowych biorących udział w etapie szkolnym, aż 10 przeszło do etapu regionalnego
Z 19 projektów naukowych biorących udział w etapie szkolnym, aż 10 przeszło do etapu regionalnego Fot. I LO Kwidzyn
Dziesięć projektów z I Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie zostało zakwalifikowanych do Regionalnego Etapu Konkursu Naukowego E(x)plory. - To duży sukces zarówno szkoły, jak i uczniów, których prace zostały docenione przez komisję – mówi Beata Krzeszowska-Sarzyniak, koordynator Szkolnego Festiwalu Naukowego E(x)plory w kwidzyńskimi ogólniaku.

W grudniu ubiegłego roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Kwidzynie odbył się Szkolny Festiwal E(x)plory. Był to pierwszy z trzech etapów Konkursu Naukowego E(x)plory, który według założeń ma umożliwiać szkolnym pasjonatom nauki rozwijanie swoich zainteresowań, konfrontowanie własnych pomysłów z ekspertami oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych. W szkolnym festiwalu wzięło udział 43 uczniów, który zaprezentowali 19 projektów naukowych. Ze względu na sytuację pandemiczną, podobnie jak rok wcześniej, konkurs odbył się w formule online.

Jury po burzliwych obradach zdecydowało się wówczas przyznać cztery nagrody główne. Pierwsze miejsce zdobyły projekty Michała Siudy („Kolonizacja Księżyca z wykorzystaniem jaskiń lawowych na Marius Hills”) oraz duetu Angelika Żak - Antoni Cesarz („Ratujące częstotliwością”). Drugą nagrodę otrzymał natomiast projekt Michała Wiśniewskiego („Football board”), a także praca duetu Natalia Poźniak - Marta Kacprzyk („Invisible white cane”). Wszystkie prace uzyskały również awans do etapu regionalnego festiwalu E(x)plory.
Warto dodać, że ilość akredytacji przyznanych dla poszczególnych ośrodków organizujących etapy szkolne uzależniona jest od liczby projektów zgłoszonych do festiwalu. W I LO zgłoszono 19 projektów, stąd otrzymano 4 akredytacje do konkursu regionalnego.

- Organizując konkurs chcielibyśmy móc nagrodzić jak najwięcej projektów, jednak takie są zasady konkursu. Stąd 4 akredytacje to całkiem sporo. W ośrodkach, w których było mniej zgłoszonych projektów, otrzymano 3 lub 2 akredytacje – mówi Beata Krzeszowska-Sarzyniak, koordynator Szkolnego Festiwalu Naukowego E(x)plory w kwidzyńskimi ogólniaku.

Fundacja Zaawansowanych Technologii w Warszawie analizuje jednak wszystkie projekty zgłoszone do festiwalu E(x)plory, przyznając dodatkowe akredytacje do etapu regionalnego. Tak stało się tym razem, bowiem w kolejnym etapie znajdzie się dodatkowych 6 projektów z I LO w Kwidzynie. Szczególnie zadowoleni mogą być autorzy trzech projektów, które nie zostały nagrodzone na etapie szkolnym. Awans uzyskali bowiem: Waleria Oprawa i Wiktor Wojciech Wilk za projekt „Wirtualna Ręka”; Maciej Lewicki, Jakub Szymański oraz Aleksander Liss za projekt „Fpl-Finger print lock” oraz Lena Szmelter, Natalia Piotrowska i Martyna Grzybińska za „Ecological garden – retencyjny zbiornik na wodę”. Dodajmy, że łącznie w Regionalnym Etapie Konkursu Naukowego E(x)plory uczestniczyć będzie aż 10 projektów z I LO w Kwidzynie.

-To duży sukces zarówno szkoły, jak i samych uczniów, których prace zostały docenione przez komisję – mówi B. Krzeszowska-Sarzyniak. - Konkurs regionalny odbędzie się wiosną, jednak ze względu na sytuację pandemiczną nie ma jeszcze dokładnej daty. Nie wiadomo też czy odbędzie się w formie zdalnej czy stacjonarnej.

Jak dodaje najlepsi z etapu regionalnego trafią natomiast do finału, który jesienią odbędzie się na Gdynia E(x)plory Week organizowanym przez Fundację Zaawansowanych Technologii.

Szkolny Festiwal E(x)plory odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Kwidzynie.

Kwidzyn. Szkolny Konkurs E(x)plory w I LO – zaprezentowano 1...

Projekty z I LO w Kwidzynie zakwalifikowane do etapu regionalnego Festiwalu E(x)plory:

  • Michał Siuda – „Kolonizacja Księżyca z wykorzystaniem jaskiń lawowych na Marius Hills”;
  • Antoni Cesarz, Angelika Żak – „Ratujące częstotliwości”;
  • Natalia Poźniak, Marta Kacprzyk – „Invisible White Cane”;
  • Michał Wiśniewski – „Football Board”;
  • Agnieszka Zapolska, Maja Krzeszowska – „Innowacyjny Śmietnik”;
  • Dagna Więckowska – „Look how I see”;
  • Waleria Oprawa, Wiktor Wojciech Wilk – „Wirtualna Ręka”;
  • Maciej Lewicki, Jakub Szymański, Aleksander Liss – „Fpl-Finger print lock”;
  • Lena Szmelter, Natalia Piotrowska, Martyna Grzybińska – „Ecological garden – retencyjny zbiornik na wodę”;
  • Konrad Browalski, Damian Weiss – „WestLED”.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto