Juniorzy MTS Kwidzyn awansowali do ćwierćfinału mistrzostw Polski. Po wygranych z Gdańskiem i Zabrzem gospodarze zostali rozbici przez Vive

Po zwycięstwach nad Gdańskiem i Zabrzem kwidzynianie wysoko przegrali z Vive I Kielce. Obie ekipy awansowały jednak do fazy ćwierćfinałowej Fot. Mirosław Wiśniewski
Juniorzy MTS Kwidzyn awansowali do ćwierćfinałów mistrzostw Polski w piłce ręcznej. Awans z II miejsca dały podopiecznym trenera Macieja Mroczkowskiego wygrane nad drużynami Gdańska oraz Zabrza. Kwidzyński turniej 1/8 finału MP juniorów wygrał natomiast zespól Vive I Kielce.

Kwidzynianie rozpoczęli zmagania od starcia z ekipą Port Service Wybrzeże III Gdańsk. Już po 6 minutach gry MTS prowadził 3:1, a przewaga gospodarzy utrzymywała się przez początkowy kwadrans. Minutę później gol Krzysztofa Żyszkiewicza dał gdańszczanom wyrównanie, a kolejne trafienie Tymona Ponto wyprowadziło gości na jednobramkowe prowadzenie - 9:10. Przewaga Wybrzeża utrzymała się do 22 minuty i wyniku 11:12. Końcówka pierwszej połowy należała jednak do gospodarzy, którzy po serii 5 bramek z rzędu schodzili do szatni prowadząc 16:12.

Po przerwie podopieczni trenera Macieja Mroczkowskiego kontynuowali swoją dobrą passę. W efekcie po 43 minutach gry prowadzili już dziesięcioma bramkami - 24:14. Wówczas jednak, na kolejne 10 minut meczu, do głosu doszli gdańszczanie. Goście prowadzeni w ataku przez Kubę Wleklaka i Mikołaja Skórkę zdołali zmniejszyć rozmiar strat do zaledwie 3 trafień - 27:24. Na więcej nie pozwolili już gracze MTS, którzy poprawili swoją grę, a zdobywając 5 bramek przy jednym trafieniu rywali powiększyli swoja przewagę do 7 bramek - 32:25. Jak się okazało siedmiobramkowa różnica utrzymała się do końca spotkania, zapewniając Kwidzynowi pierwsze turniejowe punkty.

MTS Kwidzyn - Port Service Wybrzeże III Gdańsk 34:27 (16:12)

MTS: Urbanowicz - Koper 2, Zelek 5, Czynszak 4, Stalka 8, Kowalkowski 4, Kwiatkowski, Laska 4, Makowiecki, Ebertowski 2, Lewczyk 5, Łapiński.

Dzień później kwidzynianie zmierzyli się z Górnikiem II Zabrze, który w swoim pierwszym spotkaniu pokonał w rzutach karnych Vive I Kielce. Początek był niezwykle obiecujący dla gospodarzy. Po początkowym kwadransie MTS prowadził 5:2, a w 22 minucie meczu kwidzynianie wygrywali już 9:3! Wydawało się, że wysoka dyspozycja MTS utrzyma się do końca pierwszej połowy. Niestety w końcówce gospodarze stanęli w miejscu, a bramki zdobywali gracze z Zabrza prowadzeni w ataku przez Kamila Szeląga. Pięć trafień Górnika przy zaledwie jednej bramce Tomasza Kowalkowskiego zmniejszyła przewagę MTS do zaledwie dwóch trafień - 10:8.
Po przerwie gra się wyrównała, choć minimalną przewagę zyskiwali kwidzynianie. Po 38 minutach MTS prowadził już 16:11. Niestety chwilę później gospodarze oddali nieco pola gry rywalom. Co prawda w 47 minucie MTS prowadził jeszcze 20:16, ale w kolejnych minutach kwidzynianie zdobyli zaledwie dwie bramki przy 6 trafieniach Górnika. Na 4 minuty przed końcem meczu mieliśmy zatem remis 22:22. Jak się okazało zdobycie kolejnych bramek nie było już takie łatwe. Sztuka ta udała się dopiero w 60 minucie, kiedy to Kacper Łapiński zdobył gola zapewniającego skromne zwycięstwo gospodarzy - 23:22.

MTS Kwidzyn - SPR Górnik II Zabrze 23:22 (10:8)

MTS: Czepułkowski, Urbanowicz - Koper 1, Zelek 3, Raczkowski 1, Czynszak 2, Stalka 5, Kowalkowski 2, Laska 2, Orzłowski 3, Ebertowski, Lewczyk 3, Łapiński 1.

Na koniec turnieju kwidzynianie zmierzyli się z zawodnikami Vive I Kielce, którzy przegrali wcześniej w rzutach karnych z Górnikiem Zabrze i pewnie pokonali Wybrzeże III Gdańsk. W bezpośrednim starciu Vive I pokazało jednak gospodarzom miejsce w szeregu. Po 21 minutach meczu MTS przegrywał bowiem z kielczanami aż 1:14! Co prawda w końcówce gospodarze w końcu zaczęli trafiać do bramki rywali, ale 13-bramkowa przewaga Kielc utrzymała się do końca pierwszej połowy - 6:19. W drugiej odsłonie MTS zdobywał już bramki regularnie, choć zawodnikom Vive i tak udało się powiększyć istniejącą przewagę do 16 bramek – 15:31. Jak się okazało różnica ta utrzymała się do końca spotkania. Obie ekipy uzyskały jednak awans do kolejnego etapu Mistrzostw Polski juniorów w piłce ręcznej. Dodajmy, że w dniach 18-20 kwidzynianie pojadą do Lublina, gdzie w ćwierćfinałowych starciach zmierzą się z Orlen Wisłą Płock, Pałacem Młodzieży Tarnów oraz AZS UMCS Lublin

MTS Kwidzyn - Vive I Kielce 22:38 (6:19)

MTS: Czepułkowski, Urbanowicz - Zelek 4, Raczkowski, Czynszak, Stalka 2, Kowalkowski 3, Trzaskowski 2, Kwiatkowski 1, Orzłowski 2, Makowiecki, Ebertowski, Lewczyk 4, Latopolski 3, Łapiński 1, Zalewski.

Wyniki pozostałych spotkań:
Vive I Kielce - SPR Górnik II Zabrze 29:29 (9:13) k. 3:5, Port Service Wybrzeże III Gdańsk - Vive I Kielce 22:34 (11:20), SPR Górnik II Zabrze - Port Service Wybrzeże III Gdańsk 34:27 (16:12).