Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zima w Kwidzynie. Ślizganie na cienkim lodzie może zakończyć się tragedią

Redakcja
fot. Łukasz Kasprzak/"Express Ilustrowany"
Minusowe temperatury spowodowały, że zamarzły stawy i jeziora, natomiast zimowa aura zachęca nas do wybrania się na łyżwy. Pamiętajmy jednak, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i korzystać tylko ze sztucznych lodowisk - apelują policjanci z kwidzyńskiej komendy. Jeśli jednak zdecydujemy się wejść na lód na stawie lub jeziorze, to sprawdźmy jego wytrzymałość i grubość, unikajmy rzek i miejsc, których nie znamy.

Kwidzyńscy policjanci od chwili kiedy zamarzły lokalne jeziora, kontrolują je pod katem bezpieczeństwa przebywających tam osób. Zimowa aura skłania wiele osób do wybrania się na łyżwy, lub ryby. Pamiętajmy jednak, aby bezpiecznie poślizgać się na łyżwach najlepiej jest wybrać się na sztuczne lodowisko, które w Kwidzynie działa przy SP 5 (ul. Hallera).

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lodowisko w Kwidzynie. KCSiR zaprasza na łyżwy

Jeśli jednak postanowimy wybrać się na jezioro lub staw, to pamiętajmy o tym, że duże jeziora zamarzają znacznie wolniej i tafla lodu może być jeszcze zbyt cienka, na jeziorach mogą występować miejsca, gdzie woda nie zamarza, lub jest bardzo cienki lód. W żadnym przypadku nie wchodźmy na zamarznięte rzeki, lub tylko częściowo zamarznięte akweny wodne.

Pamiętajmy o tym, by poinformować osoby najbliższe o tym, że wybieramy się na łyżwy lub ryby. W miarę możliwości zadbajmy o to aby jeszcze ktoś był w pobliżu jeziora. Nigdy nie puszczajmy dzieci samych na lód!

Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze zabezpieczenia i sprzęt asekuracyjny nie zastąpią zdrowego rozsądku. Nie ryzykujmy niepotrzebnie swojego życia. Zbliżają się ferie zimowe, zadbajmy więc o bezpieczeństwo naszych dzieci i zabrońmy kategorycznie korzystać im ze ślizgawek na stawach i jeziorach.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód?

■ W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.

■ Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.

■ Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.

■ Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny. W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto