Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Gniewie

red.
Zamek w Gniewie to pierwsza budowla obronna wzniesiona przez Krzyżaków po lewej stronie Wisły. Po burzliwych losach, kiedy warownia została częściowo zniszczona, służyła jako spichlerz, a kilkakrotnie jako więzienie, obecnie odrestaurowany zamek przyciąga gości bogatą ofertą turystyczną. Poza zwiedzaniem i oglądaniem stałych ekspozycji, można na terenie obiektu zorganizować konferencje, imprezy integracyjne, uczestniczyć w inscenizacji wydarzeń historycznych, a nawet zorganizować ślub.

Historia

Budowa strażnicy rozpoczęła się w 1283 r. po podpisaniu układu w Miliczu, który rozstrzygnął konflikt dotyczący własności ziemi gniewskiej, toczący się pomiędzy Zakonem a zakonem cysterskim. Budowa twierdzy trwała około 40 lat. Ostatnia znacząca modyfikacja konstrukcji w średniowieczu wiązała się z adaptacją warowni na stałą rezydencję byłego wielkiego mistrza Michała Kuchmeistera.

Gniew był pierwszą obronną siedzibą krzyżacką na zachodnim brzegu Wisły. Po pewnym czasie stał się także jednym z najważniejszym pod względem strategicznym obiektów w państwie krzyżackim. Jednak w 1410 roku poddał się, przypuszczalnie bez walki.

W lutym 1454 roku miało miejsce pierwsze oblężenie w dziejach zamku. Załoga poddała po tygodniu walk spaloną twierdzę, a sama uciekła do Malborka.

Podczas wojen polsko-szwedzkich zamek, należący już wtedy do Polaków, przechodził z rąk do rąk i doznał licznych uszkodzeń. W 1626 roku wojska szwedzkie zajęły Gniew, a próba jego odbicia przerodziła się w bitwę na otwartym polu, zakończoną klęską biało-czerwonych. Hetman Stanisław Koniecpolski odbił zamek dopiero po dziesięciu dniach ostrzału artyleryjskiego. W czasie drugiej wojny polsko-szwedzkiej w Gniewie przetrzymywani byli jeńcy wojenni, a warownia została mocno zniszczona.

Na początku XVIII wieku warownia musiała odpowiedzieć na zagrożenie z innej strony - istniało niebezpieczeństwo zniszczenia zamku przez Wisłę. Podjęto prace zabezpieczające przed podmywaniem wzgórza, na którym usytuowany był zamek. W trakcie prac odkryto olbrzymie kości, prawdopodobnie były to szczątki dinozaura.

Największa dewastacja zamku wiąże się, podobnie jak w przypadku innych zamków Pomorza, z okresem zaboru pruskiego. W Gniewie oddziały pruskie stacjonowały od 1772 roku. Pierwsza rekonstrukcja warowni prowadzona była w latach 1856-1859; miała na celu przystosowanie warowni do funkcji więzienia. Powstało tu jedno z najcięższych więzień na terenie całych Prus.

Obiekt przejęty został przez administrację polską w 1920 i stał się siedzibę starostwa, a następnie magazynem amunicji. Podczas okupacji w zamku mieściła się paramilitarna szkoła dla młodzieży hitlerowskiej, a później przejściowe więzienie, w którym Niemcy internowali ok. 1800 rodzin polskich z Tczewa i okolic, rozstrzelanych później lub wywiezionych do obozów koncentracyjnych.

Prace zabezpieczające i restauracyjne podjęto w 1968 roku. Trwają po dziś dzień, a zamek z czasem rozbudowuje nie tylko swoje mury, ale też ofertę skierowaną do turystów.

Informacje praktyczne

Gniewski zamek imprezami stoi.

Codziennie od Jana 24 czerwca do Jana 29 sierpnia
spektakl - salwa armatnia na Anioł Pański.

Vivat Vasa
Między 12 a 13 sierpnia odbywa się co roku największa w Polsce impreza historyczna przedstawiająca wojskowość XVII-wieczną. Rozgrywa się ona w realiach wojny pruskiej z 1626 roku, podczas której pod Gniewem spotkały się armie dwóch królów z rodu Wazów.

Msza Święta w Kaplicy Zamkowej w każdą letnią niedzielę o godz. 15.00.

Muzeum Archeologiczne Oddział w Gniewie
ul Zamkowa 3, Gniew,
tel. 0-58 535 35 29, 535 25 37, fax. 0-58 535 21 62,
e-mail: [email protected]

Muzeum otwarte jest:

od 1 maja do 31 października;

godziny otwarcia:
poniedziałek - wystawy zamknięte
wtorek - niedziela - 9.00-17.00

Ostatni zwiedzający wchodzą na godzinę przed zamknięciem Muzeum. Po sezonie zwiedzanie odbywa się po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym - tel. 0-58 535 35 29

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto