Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2014 w Kwidzynie. Antoni Barganowski odpowiada na pytania mieszkańców

Rafał Cybulski
fot. AK
Jeszcze przed współorganizowaną przez nas debatą przedwyborczą kandydatów na burmistrza Kwidzyna, w ramach akcji "Masz wybór - masz głos", w Piwnicy Kulturalnej zebrała się grupa mieszkańców. Owocem tego spotkania była lista ok. 40 pytań do kandydatów, została im ona wręczona po debacie. A oto co wydarzyło się dalej...

Grupa mieszkańców pod wodzą Dominika Sudoła z nadzieją oczekiwała na odpowiedzi, ale dostała je od dwóch kandydatów: Mariusza Kundy i Antoniego Barganowskiego. Marek Strociak nie odpowiedział wcale, zaś Andrzej Krzysztofiak zaproponował spotkanie tłumacząc: - Czas, jaki zaproponowaliście Państwo na udzielenie odpowiedzi na pytania jest zbyt krótki. Zakres pytań jest bardzo szeroki i wymagają one doprecyzowania. Z mojej perspektywy odpowiedzi na tego typu pytania mogę udzielić podczas spotkania i bezpośredniej rozmowy z Państwem. Nie zależnie od pełnionego w przyszłości przeze mnie stanowiska, chętnie spotkam się z Państwem i porozmawiam o przyszłości i rozwoju naszego miasta.”

Poniżej odpowiedzi Antoniego Barganowskiego (SLD-Lewica Razem), zaś odpowiedzi Mariusza Kundy (Kwidzyniacy) znajdziecie TUTAJ

1. W jaki sposób planujecie Panowie sprawdzać/kontrolować/monitorować, jakość wykonywania zadań zleconych/powierzanych/delegowanych przez samorząd miasta Kwidzyna organizacjom pozarządowymi oraz swoimi jednostkom organizacyjnym?
W UM są lub powinny być osoby odpowiedzialne za nadzór/monitoring realizacji zadań zleconych wymienionym w pytaniu podmiotom i one będą to na bieżąco czynić.

2. Jak planujecie Panowie motywować jednostki organizacyjne gminy do podnoszenia standardów i jakości wykonywanych zadań?
Urzędnicy pracujący w jednostkach org. miasta muszą ciągle podnosić i doskonalić swoje umiejętności merytoryczne oraz podejście do interesantów. Od jakości ich pracy zależy opinia urzędzie i władzach samorządowych. Motywować będę za pomocą dodatków, premii, nagród (oczywiście dozwolonych ustawowo) oraz stworzenia zachęt niematerialnych i opracowania ścieżki awansu zawodowego dla pracowników tych jednostek.

3. Czy macie Panowie pomysł na podniesienie, jakości i poziomu edukacji w Powiślańskiej Szkole Wyższej w Kwidzynie?
PSW jest szkołą niepubliczną i władze miasta nie mogą ingerować w proces dydaktyczny, ale powinny z tą szkołą współpracować, pomagać jej i inspirować szybkie usuwanie ewentualnych braków czy nieprawidłowości. Z drugiej strony niż demograficzny oraz znaczny wzrost liczby studiujących w Trzeciej RP spowodował obniżenie poziomu nauczania w większości uczelni, które przyjmują wszystkich chętnych, aby tylko się utrzymać. A przecież nie każdy musi być magistrem lub inżynierem.

4. Czy planują Panowie wprowadzić monitoring środków przeznaczanych z budżetu gminy oraz środków zewnętrznych (UE) w obszarze edukacji?  Wg Nas niektóre obecne projekty np. dla uzdolnionej młodzieży są realizowane w sposób wątpliwy?
Wydaje się, że taki monitoring już istnieje, a jeżeli nie, to być powinien wprowadzony. Nie wiem które projekty i dlaczego pytający uważa za niewłaściwie realizowane?

5. Według Panów, która z instytucji w Kwidzynie mogłaby zostać animatorem turystyki aktywnej i sportu rodzinnego, odpowiedzialnym za rozwój turystyki aktywnej, sportu dla „zwykłych mieszkańców”, a nie dla sportowców wyczynowych czy zawodowców? Jak wyobrażają sobie Panowie program zachęcający mieszkańców (rodziny) do uprawiania lokalnej turystyki aktywnej i tzw. zielonego sportu?
Taki program jest bardzo potrzebny i na pewno bym dążył do jego opracowania oraz realizacji. Dużo w tej dziedzinie robi np. istniejące przy Oddziale PTTK Towarzystwo Rowerowe Ventus (Janusz Press) i ono by mogło rozszerzyć swoją działalność poza turystykę rowerową.

6. W związku ze złożoną do Miasta Kwidzyn petycją podpisaną przez 600 mieszkańców naszego miasta, dotyczącą powstania profesjonalnego kompleksu do uprawiania sportów ekstremalnych (deskorolka, bmx, rolki), powiązaną z terenami zielonymi oraz rekreacyjnymi, prosimy o ustosunkowanie się kandydatów na burmistrza naszego miasta do pytania: Czy i kiedy istnieje możliwość budowy takiego kompleksu, ewentualnie, kiedy możliwe jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu rozmów w powyższym temacie?
Jestem za rozmowami i podjęciem budowy takiego kompleksu na stadionie miejskim lub w innym uzgodnionym wspólnie miejscu.

7. Gdyby mieszkańcy Kwidzyna wystąpili do burmistrza z wnioskiem o budowę nowoczesnej ścianki wspinaczkowej oraz stworzenie programu edukacji wspinaczkowej, w jaki sposób wspieralibyście ten pomysł?
Wspierałbym ten pomysł finansowo i pomagał w znalezieniu lokalizacji.

8. Ile środków finansowych z budżetu miasta Kwidzyna rocznie wydawanych jest na utrzymanie rond i skwerów parków? Czy częste prace sezonowe np. wymiany kwiatów w tych miejscach są niezbędne? Jakie są tego koszty? Jaki macie Panowie pomysł na obniżenie kosztów zarządzania zielenią miejską?

Trzeba zajrzeć do budżetu miasta, ale podejrzewam, że część tych wydatków jest z różnych powodów „ ukryta” w różnych podrozdziałach. Koszty są rzeczywiście niemałe i powinny być zracjonalizowane.

9.Czy planowana budowa zalewu nad rzeką Liwą jest przyszłościowym i rozwojowym, dobrym pomysłem? Jakie będą koszty utworzenia i zarządzania utworzonym tereny rekreacyjnym? Czy stać mieszkańców Kwidzyna na utrzymanie takiej inwestycji? Jak wyobrażają sobie Panowie plan alternatywny zagospodarowania meandrów Liwy?
Uważam budowę kompleksu nad Liwą za celową, oczywiście po pozyskaniu środków zewnętrznych na realizację. Plan tej budowy istniał już w latach 70. XX wieku. Liwa i jej meandry od Prabut nadają się po zagospodarowaniu na świetny szlak kajakowy. Mój Kolega – były prezes LOT ZK „Liwa” przedstawił kilka lat temu taki plan władzom miejskim i powiatowym, ale niestety nie wzbudził on zainteresowania.

10. W jaki sposób współpracowaliby Panowie z lokalnym przewoźnikiem PKS Kwidzyn w celu unowocześnienia taboru „autobusów miejskich”, aby były bardziej przyjazne środowisku?
Trzeba by zorientować się w sytuacji finansowej i perspektywach rozwoju PKS-u oraz ewentualnie wspomóc finansowo wymianę taboru.

11. Jak wg Panów powinien wyglądać mechanizm wspierania zgodnie z prawem udziału lokalnych przedsiębiorców np.w realizacji przetargach publicznych (racjonalnie i zgodnie z przepisami prawa)?
Powinna istnieć możliwość prawna wspierania w przetargach lokalnych przedsiębiorców, tak by zatrudniali potem mieszkańców miasta i powiatu, ale wiele też zależy od zmian legislacyjnych w parlamencie RP.

12. Czy będą Panowie wspierać rozwój ekonomii społecznej?
Oczywiście ekonomia społeczna realizowana nie dla zysku, a dla zaspokojenia potrzeb społecznych w różnych dziedzinach, to przyszłość i ważny element budowy społeczeństwa obywatelskiego w najlepszym rozumieniu tego pojęcia. Będę wspierać jej rozwój we wszystkich dziedzinach..

13. W jaki sposób będą panowie stymulować rozwój małych i średnich przedsiębiorstw?
Będę wspierać głównie dzięki ulgom podatkowym, tak jak to robi np. gmina wiejska Kwidzyn.

14. Czy dostrzegają Panowie nisze rynkowe, w które mogliby zainwestować młodzi przedsiębiorcy? Jak będą Panowie wspierać młodych przedsiębiorców wchodzących na rynek?
Na pewno takie rynkowe nisze istnieją, ale trzeba je znaleźć i „wstrzelić” się w rynek, a czasem po prostu mieć trochę przysłowiowego szczęścia. Burmistrz powinien też np. zwalniać takie firmy z części zobowiązań podatkowych.

15. Jaka jest Panów wizja rozwoju pracy środowiskowej w Kwidzynie ze szczególnym uwzględnieniem świetlic, jaki miejsc integracji społecznej i pracy socjoterapeutycznej?
16. Jaki mają Panowie plan na rewitalizację społeczną mikrośrodowisk „problemowych”: Kwidzyna np. bloki przy ul. Polna, ul. Sportowa, Łąkowa, Drzymały? Co myślą Panowie o stworzeniu w tych miejscach świetlic środowiskowych pracujących ze społecznością tam zamieszkującą?
17. Jak wyobrażają sobie Panowie metody pracy w dzielnicach gdzie potrzebna jest rewitalizacja społeczna (np. „dolne miasto”, ul. Odrowskiego, ul. Polna, ul. Łąkowa) służące niwelowaniu deficytów rozwojowych wśród kwidzyńskich rodzin?

Odpowiedzi na pyt.15-17: Popieram tworzenie i działalność świetlic środowiskowych, zwłaszcza w dzielnicach zagrożonych patologiami czy też „deficytami rozwojowymi”. Tzw. rewitalizacja społeczna jest w pełni wskazana, szczególnie we wskazanych przez Was dzielnicach. Zdaję sobie doskonale sprawę, że praca socjoterapeutyczna w niektórych miejscach i z niektórymi osobami/rodzinami będzie bardzo trudna, ale zdecydowanie trzeba spróbować ją podjąć w oparciu o kadrę fachową i wolontariat.

18. W jaki sposób planujecie Panowie sprawdzać/kontrolować, jakość wykonywania zadań w zakresie integracji i pomocy społecznej zleconych przez Miasto Kwidzyn organizacjom pozarządowych?
Organizacje pozarządowe niejako wyręczają samorządy w wykonywaniu ich zadań i praca ta musi być stale kontrolowana/monitorowana prze odpowiedni komórki/ służby UM (vide pkt. 1)..

19. W jaki sposób planujecie zachęcać jednostki organizacyjne do czerpania dobrych (skutecznych i efektywnych) wzorców/praktyk/rozwiązań z Polski i zagranicy? Jak zamierzacie to egzekwować?
Trzeba stworzyć system wymiany doświadczeń i zapoznawania z nowymi rozwiązaniami w różnych dziedzinach, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi (np. z miast partnerskich). Należy śledzić literaturę fachową i nowe wzorce/praktyki próbować wcielać w życie, oczywiście uwzględniając nasze realia i możliwości.

20. Jaki wg Panów sposób profilaktyki przemocy i uzależnień jest najbardziej skuteczny i trwały?
Profilaktyka w tych dziedzinach powinna być realizowana konsekwentnie i stanowczo w oparciu o rozwiązania obowiązujące w całym mieście, z uwzględnieniem także szkół i placówek podległych powiatowi. Jestem za surowym egzekwowaniem obowiązującego prawa wobec chuliganów, pseudokibiców, uczestników tzw. ustawek, dealerów narkotyków, dopalaczy, etc., ale zdaję też sobie sprawę z ułomności i braków na szczeblu ustawowym w tej dziedzinie – pisze o tym prasa nie tylko fachowa.

21. Jak wyobrażacie sobie wdrożenie przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kwidzynie nowych rozwiązań planowanych w nowelizacji ustawy o pomocy społecznej?
Zobaczymy jaka ta ustawa ostatecznie będzie. MOPS powinien mieć kadrę i środki finansowe do jej realizacji .Rząd często obarcza samorządy nowymi zadaniami, nie zapewniając pieniędzy na ich realizację (vide ustawa o pieczy zastępczej).

22. Czy mają Panowie pomysł na rewitalizację „zaniedbanych” budynków o wartości kulturowej i historycznej np. „dawne kino tęcza”- ul. Piłsudskiego, dawna synagoga ul. Batalionów Chłopskich?
Jako historyk i miłośnik Kwidzyna uważam, że władze miasta i powiatu popełniły wielkie błędy przy zawieraniu umów o sprzedaży/ przekazaniu wymienionych w pytaniu i innych obiektów nowym właścicielom, którzy powinni mieć określony w tych umowach czas na ich wyremontowanie oraz sankcje za niewywiązanie się z umowy. Obecnie właściciele bezkarnie czekają na zupełne zawalenie się tych budowli, położonych w centrum miasta na atrakcyjnych działkach.

23. Czy planujecie panowie wprowadzić budżet obywatelski? Jeżeli tak to, jaki byłby jego mechanizm, na jakich zasadach by funkcjonował? Ile procent budżetu miasta Kwidzyna byłoby przeznaczone na Budżet Obywatelski?
Popieram ideę budżetu obywatelskiego/partycypacyjnego, na który można by przeznaczyć do 20 % budżetu miasta. Należałoby wybrać projekty zgłoszone podczas konsultacji w dzielnicach oraz np. wybrać jeden projekt ogólnomiejski. Na pewno nie będzie łatwo stworzyć skuteczny system konsultacji społecznych w różnych dzielnicach i z różnymi środowiskami, tak by uniknąć jałowych sporów i przepychanek różnych lokalnych grup interesów i nacisku.

24. Czy Planują panowie stworzenie w mechanizmu zabezpieczania tzw. „wkładu własnego” dla organizacji pozarządowych ubiegających się np. o środki UE?
Nowe rozdanie UE na lata 2015 – 2020 daje rzeczywiście duże pole do popisu organizacjom pozarządowym, które na ogół nie maja środków na tzw. wkład własny, a szukanie sponsora nie zawsze daje rezultat. Rolą samorządu miejskiego będzie wsparcie finansowe tego wkładu (oczywiście zgodne z prawem), zawieranie umów partnerskich , etc.

25. Jaki mają Panowie plan odnoście wdrażania nowoczesnego programu współpracy miasta Kwidzyna z organizacjami pozarządowymi? Np. standardów współpracy administracji publicznej z sektorem pozarządowym rekomendowanym przez Departament Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Organizacje pozarządowe to niezbędny partner władz miejskich przy realizacji zadań zleconych w wielu dziedzinach życia społecznego. Nowoczesny plan współpracy z tymi organizacjami musi powstać na szczeblu miejskim , musi być ciągle doskonalony i wdrażany. Obecne władze przeznaczają dużo pieniędzy na te współpracę, ale ich podział nie jest proporcjonalny. Trafiają one przez całe lata głownie do tych samych, często faworyzowanych, wybranych organizacji. Powszechna jest opinia o faworyzowaniu np. niektórych organizacji sportowych kosztem np. dofinansowania kultury czy turystyki. To trzeba poprawić. Popieram standardy rekomendowane przez wspomniany departament MIPS.

26. Jak planują Panowie pogłębiać dialog pomiędzy lokalnymi przedstawicielami „władzy” uchwałodawczej (radni), wykonawczej (burmistrz), pracownicy administracji samorządowej i mieszkańcami?
27. Czy macie Panowie plan, co do tego, aby mieszkańcy czuli i widzieli, że mają realny wpływ na decyzje, dzięki, którym rozwija się Kwidzyn?
Odpowiedzi na pyt. 26 i 27: Władza powinna zawsze pełnić rolę służebną wobec mieszkańców. Niestety często chce pokazać „kto tu rządzi”. Polityka – także ta lokalna , to praca na rzecz wspólnego dobra (vide pierwotne starożytne znaczenie słowa „polityka”). Z kolei tylko kilkanaście procent obywateli jest zainteresowanych głębszym udziałem w życiu publicznym. Na pewno nie sprzyja to budowie społeczeństwa obywatelskiego. Niemniej trzeba różnymi sposobami próbować to zmieniać, trzeba ciągle prowadzić z mieszkańcami dialog, słuchać ich opinii i propozycji, konsultować ważne decyzje, Trzeba też rzeczowo i spokojnie tłumaczyć, dlaczego czegoś nie da się wykonać. Nie może być odczucia , że „władza wie lepiej”. Mieszkańcy muszą poczuć, iż maja realny wpływ na decyzje dot. rozwoju Kwidzyna, muszą czuć, że są traktowani podmiotowo, a nie przedmiotowo.

28. W jaki sposób planują Panowie upubliczniać dokumenty programowe i strategiczne tworzone przez samorząd Kwidzyna i jednostki pomocnicze, aby były one łatwo dostępne i czytelne dla mieszkańców Kwidzyna?
Wydaje mi się, że te dokumenty są upublicznione i kto naprawdę chce, to może się z nimi łatwo zapoznać (vide strony internetowe miasta), a jeżeli czegoś brakuje , to należy natychmiast ten dokument udostępnić w żądanej przez zainteresowanych formie.

29.Jak zamierzają Panowie stworzyć takie warunki rozwoju w Kwidzynie, aby młodzi ludzie po studiach mieli, do czego wracać?
Trzeba przyciągnąć inwestorów i stworzyć młodym nowe miejsca pracy z godziwą plącą, wystarczającą na zaspokojenie podstawowych potrzeb ich i zakładanych przez nich rodzin. W mieście muszą być przyjazne warunki do życia, m. in. edukacja na wysokim poziomie, dostęp do dóbr kultury, żłobków i przedszkoli ( to akurat jest), opieki zdrowotnej, w tym specjalistycznej, etc.

30. Jak Panowie widzą rozwój systemu rzecznego Liwy? Czy nie byłby to dobry pomysł zainwestowanie w uczynienie Liwy rzeką spławną, wykorzystywaną turystycznie?
Liwa powinna być spławna, systematycznie czyszczona , powinien być tu ciekawy szlak kajakowy, przyciągający turystów krajowych i zagranicznych, np. w Prabutach lub w Górkach wypożyczalnia i punkt naprawy sprzętu, przystanie z wyżywieniem, etc..(vide odp na pyt. 9 oraz opis mojego autorstwa z pracy „Przewodnik po Powiślu. Powiat Kwidzyński”, wydanej w 2007 roku).

31. Jak wyobrażają sobie Panowie uruchomienie i funkcjonowanie nowoczesnego serwisu informacyjnego nt. życia społecznego, kulturalnego, sportowego, publicznego i gospodarczego Kwidzyna?
32. Projektujemy uruchomienie Radia Kwidzyn. W jaki sposób Panowie wspieraliby taką inicjatywę?

Odpowiedzi na pyt. 31-32: Serwis ten jest na łamach lokalnej prasy (3 tygodniki) oraz 2 telewizji kablowych, z których Vectra – TV Kwidzyn jest o wiele bardziej profesjonalna. Serwis taki też jest dostępny przez Internet, ale trzeba to udoskonalić. Radio na pewno mogłoby dać informacje najszybciej i dotrzeć do największej liczby odbiorców. Kiedyś - kilka lat temu takie radio już było i jeżeli tylko możliwe jest uzyskanie nowej koncesji na jego działalność, to na pewno bym to w miarę możliwości prawnych wsparł, gdyż radio to zapewniłoby przepływ informacji oraz rozrywkę dla mieszkańców miasta i powiatu.

33. Jak wyobrażają sobie Panowie organizowanie przez najbliższe 4 lata święta naszego miasta- Dni Kwidzyna?
Dni Kwidzyna są organizowane dość sztampowo, podobnie jak obchody rocznic i świąt narodowych. Z tego typu obchodami są problemy i dyskusje w całej Polsce. Z drugiej strony naprawdę trudno tu co roku wymyślać coś oryginalnego, a trzeba tez pamiętać, że to imprezy przeznaczone nie dla elit, lecz dla tzw. masowego odbiorcy. Niemniej byłbym otwarty na nowe i oryginalne pomysły.

34. Jak będą panowie wspierać kulturę niszową, niezależną, która rozwija się w Kwidzynie?
Kultura niszowa, niezależna zasługuje na zainteresowanie i wsparcie, gdyż tworzą ja ludzie wrażliwi, nonkonformistyczni, oddani pasjonaci. Będę wspierał wszelkie nowatorskie, oryginalne pomysły i projekty, zdając sobie jednocześnie sprawę właśnie z ich niszowości i odmienności od dominującej i często prymitywnej popkultury.

35. W jaki sposób zamierzają Panowie zmodernizować (merytorycznie) Kwidzyńskie Centrum Kultury?
KCK powinno w miarę możliwości organizacyjnych i finansowych otwierać się na różne środowiska i nowatorskie koncepcje, pomagać młodym twórcom, w tym niszowym i niezależnym, jego kadra powinna być w pełni profesjonalna.

36. W jaki sposób „ściągniecie i zatrzymacie” Panowie do kwidzyńskiego szpitala specjalistów wysokiej klasy np. neurologów, chirurgów?
Od połowy 2013 roku szpital prowadzi wrocławska spółka EMC, która zobowiązała się przeprowadzić niezbędne inwestycje i modernizację , dostosowującą obiekt i warunki w nim pracy oraz pobytu pacjentów do standardów UE. Dotyczy to także zapewnienia usług medycznych na wysokim poziomie, tak by ludzie nie „uciekali” do Grudziądza, czy innych miast w poszukiwaniu pomocy lekarskiej. Za lecznictwo zamknięte (szpitale) odpowiada Starostwo, ale władze miejskie też będą monitorować jakość i poziom pracy specjalistów , zatrudnianych przez spółkę i interweniować w razie stwierdzenia nieprawidłowości.

37. Jak wyobrażacie sobie Panowie edukację mieszkańców Kwidzyna w zakresie pierwszej pomocy?
Należy prowadzić szkolenia/ kursy, ćwiczenia i konkursy w szkołach wszystkich szczebli, zakładach pracy, bezwzględnie przestrzegać zasad BHP . Te szkolenia i kursy muszą prowadzić profesjonaliści .

38. Jak planują Panowie podnosić, jakość planowania przestrzennego w Kwidzynie? Jak zwiększą Panowie role architekta miasta i konserwatora zabytków, w planowaniu przestrzennym? W jaki sposób architekt i konserwator będzie współpracował z mieszkańcami przy projektowaniu przestrzeni publicznej?
Architekt i konserwator powinni rzetelnie wypełniać swoje obowiązki (niestety jest wiele przykładów bezkarnego przyzwalania na dewastację obiektów zabytkowych). Przy projektach zagospodarowania przestrzeni publicznej należy przeprowadzać konsultacje z okolicznymi mieszkańcami i przy ostatecznym podejmowaniu decyzji, brać ich zdanie pod uwagę.

39. Jakimi sposobami zwiększą Panowie ilość śmietników na odpady komunalne na osiedlach?
40. Jak będą Panowie motywować mieszkańców do segregacji odpadów?
41. Jak planują Panowie zadbać o „zaniedbane” i niesprzątane miejsca w Kwidzynie - np. tzw. Balaton, mosty nad rzeką Liwą, podwórka, tereny zielone-ul. Graniczna?

Odpowiedzi na pytania 39-41: Problem segregacji odpadów, ich wywozu i kosztów z tym związanych należy niewątpliwie do najtrudniejszych. Mimo wprowadzenia nowych zasad nadal w lasach , przy drogach i w samym mieście wyrzucane są śmieci i nieczystości. Nie można przy każdy śmietniku postawić strażnika czy policjanta. Niewątpliwie trzeba wszelkimi sposobami podnosić bardzo niską świadomość ekologiczną części mieszkańców oraz bezwzględnie egzekwować przestrzeganie zasad odpowiedzialności za czystość i estetykę na swoim terenie, w tym na podwórkach i działkach. Balaton trzeba w przyszłości oczyścić i zagospodarować, chociaż w związku z budową zalewu nad Liwą nie będzie pewnie na to pieniędzy. A może znalazłby się prywatny inwestor, któremu można by ten zbiornik przekazać za przysłowiową złotówkę ?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto