Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirtualna linia produkcyjna dla nowych pracowników Lacroix Electronics. Testują ją uczniowie ZSP 1 [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Kosiński
Arkadiusz Kosiński
fot. Lacroix Electronics
Specjaliści z Lacroix Electronics przygotowują właśnie wirtualną linię produkcyjną, przy której nowi pracownicy będą mogli uczyć się procesu. Innowację jako pierwsi testują uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kwidzynie, z którym firma współpracuje od kilku lat.

Kwidzyński biznes zacieśnia współpracę z kwidzyńskim szkołami. Lacroix Electronics dostarcza teraz kolejnego przykładu dobrych praktyk. Jeden z największych pracodawców w regionie, był ostatnio wielokrotnie nagradzany za niekonwencjonalne podejście do pracowników. Teraz wspólnie z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kwidzynie zakład wdraża kolejną innowację. Specjaliści z Lacroix Electronics przygotowują właśnie nową propozycję dla załogi: wirtualną linię produkcyjną, przy której nowi pracownicy będą mogli uczyć się procesu.

Linia do powierzchniowego montażu elektroniki (tzw. SMT) liczy około 20 metrów. Na jednym odcinku ustawionych jest kilkanaście połączonych maszyn i urządzeń. Każde z nich ma wpływ na prawidłowe położenie komponentów. Tu kluczowa jest dokładność. Najmniejsze komponenty są wielkości główki od szpilki. Montaż, choć odbywa się automatycznie, wymaga stałej czujności pracownika obsługującego linię. Od jego wiedzy, umiejętności i decyzji zależy nie tylko płynność procesu, ale też jakość produktu: czy to będzie lampa do Ferrari czy sterownik płyty indukcyjnej, liczą się setne a nawet tysięczne części milimetra.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kwidzyńska fabryka Lacroix Electronics z Pomorską Nagrodą Jakości [ZDJĘCIA]

- Korzyść z realizacji projektu jest wielowektorowa - tłumaczy Łukasz Kłos z Działu Rozwoju Kadr Lacroix Electronics w Kwidzynie. - Przeszkolenie nowego pracownika wymaga sporo czasu. Z jednej strony nie wszystko można pokazać przy linii montażowej w trakcie procesu produkcyjnego. Symulacja w środowisku VR pozwala wielokrotnie powtórzyć jedną sekwencję działań bez ponoszenia kosztów materiałowych i bez spowalniania procesu produkcyjnego. Z drugiej strony wirtualne szkolenie jest atrakcyjniejsze i daje komfort. Takie szkolenia na długo zapadają w pamięć. Ale to nie jedyna korzyść.

Jak tłumaczy, firma mogła zatrudnić agencję i zamówić gotowe rozwiązanie, ale postanowiła podnieść poprzeczkę i spróbować własnych sił. Dzięki tworzeniu szkoleń VR (wirtualna rzeczywistość - przyp. red.) pracownicy próbują swoich sił w nowych technologiach.

- Projekt pozwala naszemu zespołowi rozwijać kompetencje przyszłości - dodaje Kłos. - Umiejętności, które nabędziemy lub wzmocnimy przy jego realizacji pozwolą nam wzmocnić przewagę konkurencyjną. Dziś powszechne jest zlecanie rozmaitych czynności na zewnątrz. My postanowiliśmy w pierwszej kolejności poszukać potencjału i talentów w naszym zespole i otoczeniu.

Dlatego też do projektu zaangażowani zostali również uczniowie z kwidzyńskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1. Czworo uczniów III klasy technika IT - Natalia Jabłońska, Kacper Jasiński, Wiktoria Małkiewicz, Kamil Przeczewski - wzięli udział w projekcie w ramach miesięcznych praktyk zawodowych.

ZOBACZ TEŻ: Agent do zadań specjalnych, masaże oraz fryzjer. Lacroix Electronics w Kwidzynie z nagrodą dla działu HR

- Przyciągnęła nas prezentacja zrobiona przez firmę w naszej szkole. Pomyślałam, że ten miesiąc praktyk może być fajny - wyjaśnia Natalia. - Chciałam zrobić coś konkretnego. Tworzyłam wcześniej grafiki w blenderze (oprogramowanie do tworzenia grafik i animacji 3D - dop. red.). Teraz chciałam zrobić coś bardziej zaawansowanego i spróbować sił w VR - dodaje Wiktoria.

Dyrektor szkoły Wiesław Kita podkreśla modelowy schemat współpracy z Lacroix Electronics.

- Impuls wyszedł z zakładu pracy, z biznesu, a naszym zadaniem jest odpowiadać na zapotrzebowanie rynku pracy - zaznacza dyrektor Kita. - Firma zapewniła niezbędny sprzęt komputerowy i odpowiednio przygotowała uczniów. Dla nich to pierwszy krok w zawodową dorosłość, możliwość zdobycia istotnych kompetencji i poznania efektywnych metodyk pracy. Dzięki takim projektom dostrzegają sens nauki. Będziemy chcieli rozwijać współpracę z Lacroix Electronics o kolejne projekty.

Finał pierwszegop etapu projektu zaplanowany jest na koniec maja. Wtedy też nastąpi podsumowanie i prezentacja wyniku współpracy Lacroix Electronics z ZSP nr 1 w Kwidzynie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto