Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walczyć z ubóstwem jest coraz trudniej, również w Radomsku

mk
Walczyć z ubóstwem jest coraz trudniej, również w Radomsku
Walczyć z ubóstwem jest coraz trudniej, również w Radomsku Archiwum NaszeMiasto.pl
Coraz więcej rodzin z Radomska i powiatu radomszczańskiego na co dzień boryka się z biedą. Główną przyczyną ich trudnej sytuacji są niskie zarobki i bezrobocie, ale także choroby i alkoholizm.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 16 procent Polaków żyje poniżej granicy ubóstwa, tzn. ich miesięczny dochód wynosi mniej niż 422 złote. W skrajnym ubóstwie żyje aż 10 procent osób poniżej 17 roku życia.

Bieda to problem, który dotyka także wielu mieszkańców Radomska. Ze statystyk prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wynika, że w naszym mieście z powodu ubóstwa z pomocy ośrodka korzysta 1680 rodzin, w których żyje 4560 osób.
- W rodzinach tych brak dostatecznych środków materialnych do życia, to powoduje biedę i niedostatek - mówi Magdalena Kwiatkowska, kierownik działu pomocy w MOPS w Radomsku.

O losie najbardziej potrzebujących przypomniano kilka dni temu w ramach Światowego Dnia Walki z Ubóstwem.
Zobacz:Dzień Walki z Ubóstwem 2013 w Radomsku

Jak tłumaczą pracownicy MOPS, na przestrzeni ostatnich lat funkcja pomocy społecznej ulega zmianie wraz ze wzrostem liczby zadań. Do niedawna pomocy udzielano głównie starszym ludziom, osobom niepełnosprawnym i borykającym się z uzależnieniami. Teraz potrzebujących jest coraz więcej.

- Dziś ośrodki pomocy społecznej odwiedzają ludzie w wieku aktywności zawodowej, którzy z powodu bezrobocia lub niskich dochodów nie radzą sobie z utrzymaniem rodziny lub szukają porady w rozwiązywaniu swoich życiowych problemów. Na pomoc mogą liczyć osoby samotne, których miesięczny dochód nie przekracza 542 złotych oraz rodziny, w których dochód na jednego członka nie przekracza 456 złotych.

Swoim podopiecznym MOPS zapewnia przede wszystkim pomoc finansową, są zasiłki stałe, okresowe, celowe i wynagrodzenie dla opiekunów, w przypadku opieki przyznanej przez sąd. Ośrodek opłaca także składki na ubezpieczenie, koszty pogrzebów, zapewnia posiłki i niezbędne ubrania. MOPS w Radomsku prowadzi też ośrodki wsparcia dziennego (Środowiskowy Dom Samopomocy, Dom Dziennego Pobytu).

W najcięższej sytuacji materialnej zawsze są rodziny wielodzietne. W Polsce co czwarta rodzina z przynajmniej czwórką dzieci żyje poniżej granicy ubóstwa. By zapewnić pożywienie szczególnie dzieciom i młodzieży ośrodek finansuje dożywanie w szkołach. Bezpłatny posiłek otrzymują ci, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 684,00 zł.

- Pomocą w zakresie dożywiania objęte były dzieci i młodzież realizujące obowiązek szkolny oraz osoby dorosłe, w szczególności chore, samotne, niepełnosprawne, w podeszłym wieku. W ramach programu dożywiane były również dzieci w przedszkolach - tłumaczy Magdalena Kwiatkowska.

Podopieczni MOPS dodatkowo mogą liczyć na pomoc z radomszczańskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. To głównie paczki z banku żywności oraz używane ubrania.

Czytaj także: Małgorzata Lewandowska: Ubóstwo jest obok nas

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto