18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tczewie dyskutowano o przebudowie zabytkowego mostu. Opinie są podzielone

Sebastian Dadaczyński
Sporo emocji panowało podczas piątkowego spotkania w sprawie planowanej przebudowy tczewskiego zabytkowego mostu przez Wisłę. Przedstawiciele różnych lokalnych organizacji i mieszkańcy chcą, by po modernizacji obiekt w całości wyglądał jak ponad 150 lat temu. Z kolei władze powiatu - właściciele zabytku - popierane przez inżynierów budowy mostów twierdzą, że to nierealna propozycja i proponują zupełnie inne, tańsze przęsła, których krata jest mniej gęsta niż w zabytkowych przęsłach.


Podczas spotkania w Fabryce Sztuk forumowicze z portalu Dawny Tczew, historycy z tczewskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i mieszkańcy podkreślali, że powinno się przywrócić dawny blask mostu, przede wszystkim poprzez dodanie nowych kratownic, stylizowanych na trzy obecne oryginalne przęsła z 1857 r. i stworzyć ciekawe miejsca dla turystów.

- Mam tu na myśli m.in. punkty widokowe czy pomieszczenia na organizowanie wystaw - mówił dr Michał Kargul, prezes tczewskiego oddziału ZKP.

Łukasz Brządkowski, koordynator Dawnego Tczewa wyliczał przykłady, gdzie potrafiono wiernie otworzyć zabytki. Mówił m.in. o Zamku Królewskim w Warszawie i Moście Łańcuchowym w Budapeszcie. - Skoro tam pokuszono się na taki krok, to dlatego nie można tego uczynić u nas, nawet kosztem rezygnacji z utworzenia dodatkowych czterech wież. Te mogą powstać ewentualnie później. Ważniejsza jest budowa przęseł na wzór obecnych oryginalnych - dodał.

Tymczasem inżynierowie Maciej Malinowski i Zbigniew Cywiński z Politechniki Gdańskiej zauważyli, że Tczew to nie Warszawa i Budapeszt, a utworzenie przęseł na oryginalne jest obecnie trudne technologicznie, czasochłonne i bardzo kosztowne. Z kolei wicestarosta Mariusz Wiórek zauważył, że powinniśmy wykorzystać tę szansę, jaką daje rząd, zachowując obecne historyczne elementy mostu.

- W przyszłym roku ma zostać podpisane porozumienie między samorządami, a rządem o zagwarantowaniu środków, co pozwoli na uruchomienie pieniędzy w roku kolejnym - mówił. - Zresztą chcę jasno podkreślić, że są to wstępne założenia przebudowy mostu, bo to zadaniem wykonawcy opracowania dokumentacji projektowej będzie przedstawienie dwóch koncepcji przebudowy obiektu. - A więc dopiero wtedy będziemy mieli pełne pole do dyskusji. Na pewno zorganizujemy jeszcze spotkania, a uwagi z piątkowego przekażemy wspomnianemu wykonawcy - uściślił.

Z kolei wójt gminy Lichnowy Jan Michalski przypomniał, że dla mieszkańców Lisewa najważniejsze jest to, kiedy most zostanie naprawiony i otwarty. Nieoficjalnie wiemy, że rząd ma przekazać konkretne miliony złotych, bo wstępnie przebudowę mostu szacuje się na ok. 130 mln zł, z czego 12,5 procent będą musiały dołożyć samorządy.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto