Trójbój siłowy. Dwa medale mistrzostw Polski dla Nadwiślanina Kwidzyn

W Kielcach rozegrano mistrzostwa Polski w trójboju siłowym. Zawodnicy Nadwiślanina Kwidzyn wrócili z nich z dwoma medalami, złoto zdobył Michał Anuszek, a brąz Sebastian Kolasa. Kilkoro innych zawodniczek i zawodników skończyło rywalizację blisko podium. A już wkrótce przeczytacie o sukcesach weteranów z Nadwiślanina.

W Kielcach o medale mistrzostw Polski w kilku kategoriach wiekowych rywalizowało łącznie 240 zawodniczek i zawodników. W tym gronie było sześcioro zawodników Nadwiślanina Kwidzyn , pięcioro podopiecznych Zbigniewa Lewickiego i jeden Mirosława Tubaji.

Złoty Michał
Najlepiej z naszych zawodników spisał się Michał Anuszek. W rywalizacji juniorów do lat 18 kwidzynianin zdobył złoty medal w kategorii wagowej 58 kg.

- W przypadku Michała wszystko poszło zgodnie z planem, zaliczył wszystkie podejścia (9) i triumfował z łącznym wynikiem 365,5 kg - relacjonuje Artur Świderski z Nadwiślanina Kwidzyn.

Podopieczny Zbigniewa Lewickiego w poszczególnych konkurencjach uzyskał następujące wyniki: przysiad - 140,5 kg , wyciskanie na ławce - 85 kg martwy ciąg - 140 kg. Dodajmy, że w przysiadzie Michał pobił dwa rekordy Polski - do lat 18 i 20.

Brązowy Sebastian
Na podium stanął również inny junior Sebastian Kolasa, który rywalizował w najliczniej obsadzonej kat. 83 kg. W stawce 15 zawodników Sebastian z łącznym wynikiem 550 kg zajął trzecie miejsce i zdobył brązowy medal.

- Seba dźwignął 200 kg w przysiadzie, wycisnął na ławce 127,5 kg, a w martwym ciągu uzyskał 222,5 kg - informuje Artur Świderski.

Waleczna Nikola
Niewiele do podium w kategorii juniorek do lat 18 zabrakło dwóm innym zawodniczkom trenującym pod okiem Zbigniewa Lewickiego.** Karolina Twardowska** w kat. wagowej 57 kg, zajęła 4. miejsce. Medal przegrała masą ciała, bo brązowa medalistka osiągnęła taki sam łączny wynik w trójboju - 217,5 kg (przysiad - 80 kg, wyciskanie leżąc - 42,5 kg, martwy ciąg - 95 kg), ale była o 600 gram lżejsza od kwidzynianki.

Na 4. miejscu rywalizację zakończyła także Nikola Śpica w kat. 72 kg. Jej wynik musi jednak budzić szacunek, bo 14-letnia zawodniczka Nadwiślanina Kwidzyn musiała rywalizować z zawodniczkami starszymi od niej o 3-4 lata. Jej łączny wynik w trójboju to 260 kg (przysiad - 90 kg , wyciskanie na ławce - 50 kg, martwy ciąg - 120 kg). Dodać trzeba, że Nikola w ostatnim podejściu w martwym ciągu zmagała się z ciężarem 130 kg. Jak na 14-latkę jest to olbrzymi ciężar, a do zaliczenia podejścia zabrakło dosłownie parę centymetrów.

- Jednak wolą walki i determinacją zaskarbiła sobie sympatię wszystkich zgromadzonych . Nikt nie wierzył, że ta dziewczyna ma dopiero 14 lat. Mamy nadzieję, że rośnie nam talent nie tylko na skalę krajową ale i międzynarodową - mówi trener Zbigniew Lewicki.

Na pomoście w Kielcach stanęło także dwóch kwidzyńskich seniorów. Pierwszy z nich, Sebastian Sobiech zajął 5. miejsce w kat. wagowej 120 kg. 272,5 kg w przysiadzie, 192,5 kg w wyciskaniu na ławce i 280 kg w martwym ciągu dało mu łączny wynik 745 kg.

5. miejsce, ale w kategorii wagowej 66 kg zajął również Michał Kalinowski, jedyny w tym gronie wychowanek Mirosława Tubaji. Jego łączny wynik w trójboju to 452,5 kg (przysiad - 140 kg, wyciskanie na ławce - 120 kg, martwy ciąg - 192,5 kg).

Dobre starty zaowocowały również powołaniami do reprezentacji Polski. Nasi medaliści, Michał Anuszek i Sebastian Kolasa, zdobyli nominacje na mistrzostwa Europy, które w 2016 roku odbędą się w Tallinie (Estonia), zaś Nikola Śpica jest rezerwową.