Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tężnia solankowa powstanie w Kaliszu? Pomysł jest, tylko pieniędzy brak...

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Arkadiusz Biernat
Radna Karolina Sadowska proponuje, aby w Kaliszu ustawić tężnie solankowe. To naturalne inhalatory, znane przede wszystkim z miejscowości uzdrowiskowych, które coraz częściej pojawiają się w polskich miastach.

W ostatnich latach w wielu miastach powstały tężnie solankowe. Na takie inwestycje zdecydowały się między innymi Będzin, Kwidzyn, Rybnik, Tychy, Siemianowice Śląskie, czy Bełchatów. Tego typu inwestycje, jako miejskie inhalatory, mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest między innymi w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych.

- W dobie zanieczyszczeń powietrza i coraz większej liczby dni z wysokimi temperaturami, takie miejsca są na wagę złota. Doświadczenie innych miast pokazuje, że miejskie tężnie są bardzo dobrze odbierane przez mieszkańców, a przede wszystkim samopoczucie - uważa radna Karolina Sadowska, która wystąpiła do prezydenta miasta z interpelacją dotycząca rozważenia możliwości wkomponowania tężni w krajobraz Kalisza i docelowo przeprowadzenie takiej inwestycji w kolejnych latach. Radna proponuje, by tężnie stanęły w parku miejskim, parku przyjaźni lub nad brzegiem Prosny. Ostatecznie to mieszkańcy w drodze konsultacji mogliby wskazać takie miejsce.

Zdaniem prezydenta Krystiana Kinastowskiego, budowa tężni solankowej jest pomysłem ciekawym, który z pewnością pozytywnie wpłynąłby na mikroklimat miasta i zdrowie jego mieszkańców ponieważ walory lecznicze tężni znane są od dziesiątek lat.

- Same tężnie budowane są zazwyczaj w obiektach uzdrowiskowych, jednakże coraz częściej budują je również jednostki samorządu terytorialnego, niejednokrotnie w rejonie większych osiedli mieszkaniowych. Korzyści płynące z przebywania w tężniach są bezsprzeczne, jednakże w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć środki finansowe na przeprowadzenie oceny co do najkorzystniejszej lokalizacji na potrzeby wykonania takiej inwestycji, oszacowania kosztów dalszej eksploatacji oraz znalezienie podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie obiektu po oddaniu go do użytkowania - twierdzi prezydent Kalisza.

Przybliżone koszty realizacji inwestycji w zależności od parametrów to 160 tysięcy złotych w przypadku niewielkiej tężni o wymiarach 6×9m bez kosztów doprowadzenia instalacji i zagospodarowania terenu wokół (dostawa i montaż gotowego obiektu). W przypadku konieczności wykonania obiektu dostępnego dla większej liczby odbiorców koszty te wzrastają i opiewają na kwotę około 400-500 tysięcy złotych. Do kosztów robót budowlanych należy doliczyć koszty dokumentacji projektowej oraz nadzoru inwestorskiego, które ostatecznie byłyby znane w wyniku przeprowadzenia zapytania ofertowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto