18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TEATRY ULICZNE 2011. Ruszyły przygotowania do weekendowej imprezy!

Radek Wesołowski
6 godzin - tyle czasu spędzili wczoraj aktorzy kwidzyńskiego teatru „Scena 2” w Czarnej Sali przy ul. Słowiańskiej. Rozpoczęli przygotowania do wystawienia swojego spektaklu otwierającego tegoroczny, XI Festiwal Teatrów Ulicznych w Kwidzynie. Reżyserami przedsięwzięcia są aktorzy „Teatru na Bruku” z Wrocławia. W zeszłym roku zespół kwidzyński przygotował spektakl o harleyowcach pod okiem Mikołaja Wiepriewa.

Zajęcia z kwidzyńską młodzieżą prowadzi Bogdan Michalewski, instruktor teatralny, aktor i założyciel wrocławskiego Teatru, znany z roli listonosza w serialu „Pierwsza miłość”. Towarzyszy mu Justyna Piotrowska, aktorka, poetka i pedagog teatralny.

– Spotkaliśmy się tutaj, aby pouczyć się trochę matematyki- powiedział na wstępie Michalewski. Po czym szybko dodał: „Oczywiście żartowałem, ale teatr to świat, więc trochę tej matematyki może też będzie”.

Pierwsze ćwiczenia miały na celu wzajemne poznanie się. Uczestnicy zajęć musieli m.in. zapamiętać imię drugiej osoby poprzez zapamiętanie gestu wykonywanego przez nią (np. Edyta podskakuje, a Adam podpiera się pod boki). Przy okazji dobre ćwiczenie pamięciowe. Poza tym nie brakło zabaw rozluźniających takich jak berek.

POLECAMY:Teatry uliczne - wielka feta na placu Jana Pawła II [PROGRAM]

Gdy instruktorzy poznali nastolatków i wzajemnie, można było rozpocząć przełamywanie barier. Do tego posłużyło ćwiczenie polegające na dokonaniu zmian w swoim wyglądzie (od podwijania nogawek od spodni do modelowania włosów) i odgadnięciu ich przez partnera. Wymyślenie blisko 30 kombinacji okazało się nie lada wyzwaniem.

-To ćwiczenie pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Nigdy nie możemy mówić, że czegoś się nie da zrobić. Nie wolno od razu się poddawać- tłumaczył szef „Teatru na Bruku”.

Reżyser podkreślał również wagę ciała w grze teatralnej.

– Ciało powinno być plastyczne- mówił.

Dlatego zaserwował młodym aktorom rozciąganie oraz gry na ogrywanie przedmiotów. Musieli oni sobie wyobrazić, że dźwigają ciężki kamień albo unoszą się na wietrze razem z piórkiem, które trzymają w dłoni. Nie zabrakło również przeciągania wyimaginowanej liny.

W kolejnej odsłonie zajęć instruktorzy poznali zdolności oratorskie nastolatków. Każdy z nich musiał odczytać fragment łamańca językowego.

- Podstawowym problemem jest nieumiejętność oddychania. Większość społeczeństwa nie umie właściwie oddychać- wyjaśniał Michalewski.

Dlatego niemal godzinę członkowie „Sceny 2” uczyli się poprawnie kontrolować oddech, za pomocą przepony. Gdy to opanują, tabletki od bólu gardła trafią do kosza na śmieci.

Na zakończenie poniedziałkowego treningu, uczestnicy poznali tekst na bazie którego będą przygotowywali spektakl. Podstawą dla nich będzie bajka amerykańskiego poety i muzyka Shela Silversteina pt. „The Giving Tree” (tłumacząc: „Drzewo, które umiało dawać”). Rzecz traktuje o relacjach międzyludzkich i zachowaniu względem siebie. Jak wiele drzewo może ofiarować najpierw dziecku, potem młodzieńcowi, człowiekowi w sile wieku oraz starcowi.

A więc ambitnie…. Podział tekstu na role już dziś.

Zapraszamy do śledzenia codziennych relacji z zajęć aktorów teatru „Scena 2”. Ich występ w piątek 29 lipca o godz. 20:00 na Placu Jana Pawła II.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto