Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: zalegasz z abonamentem rtv? Możesz mieć kłopoty

Paweł Chwał
Janusz Wójtowicz
Poczta Polska zaczęła zasypywać tarnowskie skarbówki wnioskami z żądaniem wyegzekwowania zaległości za niezapłacony abonament rtv. Zasądzono już kilkaset egzekucji, których efektem było najczęściej zajęcie nadpłaty podatku, świadczeń z ZUS czy konta bankowego.

Sprawa dotyczy coraz większej liczby osób, przede wszystkim tych, którzy kiedyś zarejestrowali telewizor lub radio i nagle, bez powodu przestali opłacać abonament.

Poczta ma prawo ściągać opłaty z pięciu lat, starsze się przedawniają. - Upomnienia przypominające o uregulowaniu zadłużenia we wnoszeniu opłat abonamentowych wysyłane są na bieżąco do osób w całej Polsce - mówi Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej. Dłużnik ma siedem dni na spłacenie zaległości wraz z odsetkami. Jeżeli tego nie zrobi, sprawa w formie tzw. tytułu wykonawczego kierowana jest do właściwego urzędu skarbowego w celu wyegzekwowania zadłużenia.

- O ile w latach 2010-2011 wpłynęły do nas do egzekucji jedynie trzy tytuły wykonawcze, to w tym roku jest ich już 1437, z czego w samym tylko październiku 932. Sytuacja ta jest efektem zintensyfikowania współpracy resortu finansów z Pocztą Polską, w wyniku której uzgodniono jednolite zasady dotyczące egzekucji - mówi Dariusz Kanke-Modelski, naczelnik I Urzędu Skarbowego w Tarnowie.

W II US liczba tytułów egzekucyjnych wystawionych przez Pocztę Polską zbliża się już do tysiąca. - Najczęściej egzekwowana kwota wynosi około 1500 złotych. Składają się na nią niezapłacone opłaty za lata 2007-2011 plus odsetki - wyjaśnia Danuta Starzyńska, naczelnik drugiego urzędu.

Abonamentowi dłużnicy o wszczętych wobec nich egzekucjach dowiadują się najczęściej w momencie, gdy otrzymują obniżoną wypłatę lub emeryturę bądź gdy z ich konta bankowego nagle znika duża przecież kwota pieniędzy. W ostateczności, w miejscu zamieszkania, może pojawić się też poborca skarbowy, który ma prawo dokonać zajęcia ruchomości.

Upomnienie o zaleganiu z opłatami za abonament rtv otrzymał niedawno pan Tadeusz, nasz Czytelnik z Tarnowa. - Przestałem płacić abonament, kiedy podłączono mi kablówkę. Było to dla mnie oczywiste, że skoro przelewam już niemałe sumy za możliwość oglądania telewizji, to po co mam jeszcze płacić drugie tyle za te same kanały - mówi.

- To żadne usprawiedliwienie. Opłacenie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej czy satelitarnych platform cyfrowych nie zwalnia z obowiązku ponoszenia opłat za używanie odbiorników telewizyjnych - mówi Dariusz Kanke-Modelski.

Z konieczności wnoszenia opłat abonamentowych - jak wyjaśniają na poczcie - nie zwalnia mieszkańców gospodarstwa domowego nawet śmierć osoby, na którą zarejestrowany jest odbiornik rtv.

A co z tymi, którzy oglądają telewizję, a abonamentu nigdy nie płacili? - W przypadku stwierdzenia używania niezarejstrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej. Na dziś wynosi ona 18,50 zł - wyjaśnia Zbigniew Baranowski. Przekonuje, że liczba osób, które rejestrują odbiorniki rtv systematycznie rośnie. Wpływ na to mogą mieć kontrole, które przeprowadzają na terenie całego kraju pracownicy Poczty Polskiej.

Zdaniem policji, każdy ma jednak prawo odmówić wpuszczenia takiej kontroli do domu. Musi to zrobić tylko w jednym przypadku, gdy pocztowcom będzie towarzyszył funkcjonariusz. Tego typu wspólne działania - jak ustaliliśmy - nie są jednak prowadzone.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto