Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnice prabuckich kamienic. Co skrywa teren w pobliżu katedry? Archeolog opowiedziała o wynikach swoich badań

Redakcja
fot. archiwum Grażyny Nawrolskiej
Rejony zamku, stare miasto, kościół parafialny, rynek z ratuszem i cztery studnie, które były na rynku - tak rysuje się obraz dawnych Prabut w opowieści dr Grażyny Nawrolskiej, archeolog, która już od 9 lat prowadzi badania na terenie miasta.

W Prabuckim Centrum Kultury i Sportu odbył się wykład archeolog dr Grażyny Nawrolskiej, zatytułowany „Tajemnice prabuckich kamienic”, podczas którego podsumowała ona swoje dotychczasowe badania prowadzone przy ul. Prusa.

Nawrolska zabrała swoich słuchaczy w świat wykopalisk i historii Prabut.

Spotkanie zainaugurował wiceburmistrz, Wojciech Dołęgowski.

- Prace rozpoczynaliśmy od wykopków przy prabuckim zamku, a w ubiegłym roku postanowiliśmy rozpocząć badania archeologiczne w części kwartału między ul. Barczew-skiego, Prusa i Jagotty - tłumaczył Wojciech Dołęgowski.

W czasie wykopalisk odkryto pozostałości po trzech kamienicach. To słabej jakości, bardzo kruche i płytkie fundamenty. Mimo to budynki przetrwały tyle lat. Być może stałyby do dzisiaj, gdyby nie powojenne zniszczenia.

- Odkryliśmy relikty trzech kamienic. Nie zabrakło problemów, bo tej pierwszej kamienicy nie mogliśmy znaleźć. Z pierwszej zachował się fragment muru, fundament niepodpiwniczonego budynku. Natomiast podpiwniczona była ta część, gdzie zachował się kawałek muru, który biegł w stronę ulicy Prusa. I okazuje się, że pierwsza kamienica była w rejonie chodnika i ulicy - tłumaczyła dr Grażyna Nawrolska.

Kolejną ciekawostką jest konkatedra. Kościół jak wiadomo jest budynkiem sakralnym, jednak ogromna wieża jaką dobudowano, może wskazywać na funkcję obronną.

- Był to kościół parafialny starego miasta, główna świątynia miejska. Ale dlaczego potem dobudowano do niego tak potężną wieżę? Nawet jeżeli wieże bywały przy kościołach, to nie były tak ogromne. I tutaj nasuwa się skojarzenie z pewną funkcją obronną tego kościoła. Wieża, nawet, gdy dzisiaj na nią patrzymy, to w relacji do kościoła, jest rzeczywiście potężna - mówiła archeolog.

Niewątpliwą perełką Prabut są wodociągi, o których również można było usłyszeć podczas wykładu.

- Wodociągi wybudowano w latach 1728-31/32. To coś fantastycznego! - zachwycała się dr Nawrolska.
Na koniec nie zabrakło pytań. Głównie o to, co powstanie w miejscu prowadzonych badań, bo jak tłumaczył na początku spotkania wiceburmistrz Dołęgowski, „miasto ma obowiązek przeprowadzić te badania, by potem można było ten teren podzielić na działki inwestycyjne”.

- Liczymy na to, że pojawi się ktoś, kto będzie chciał tam coś wybudować, może nowe kamienice z jakąś częścią usługową? Chcielibyśmy, żeby znalazł się kiedyś inwestor, który będzie chciał podjąć się takiego zadania i odbuduje tę starą zabudowę. Ale, żeby tak się stało, najpierw musimy wykonać badania archeologiczne - wyjaśniał w trakcie wykładu wiceburmistrz Prabut, Wojciech Dołęgowski.

Pojawił się również głos, że najlepiej, aby teren ten pozostał niezabudowany, bo cokolwiek nowego tam powstanie, będzie okolicznym mieszkańcom... zasłaniać widok z okna, w tym konkatedrę.

Dr Grażyna Nawrolska wyjaśniła, że miasta zawsze były gęsto zabudowane, również tereny okołosakralne. - Często pytano mnie czy tutaj przy kościele stał drugi kościół, czy były budynki i czy to miejsce nie powinno pozostać puste? Każde miasto, jak państwo doskonale wiecie, było zawsze zabudowane. Nigdy nie było w mieście pustych przestrzeni, na tym polegała cecha wszystkich tego typu ośrodków. Wykorzystywany był każdy przysłowiowy metr kwadratowy. Przy każdym kościele, klasztorze, znajdowała się gęsta zabudowa. Już od średniowiecza wszystko było zabudowywane dosłownie na styk - wyjaśniała dr Nawrolska.

Podczas wykopalisk współpracowano ze Stowarzyszeniem Galea z Susza oraz firmą prowadzącą badania przy pomocy drona. Dzięki widokowi z góry, można było wykonywać przekroje poszczególnych murów przez całą długość wykopu. Wykonano również pomiary geodezyjne oraz kompleksowe badania architektoniczne wszystkich odsłoniętych reliktów murów.

W Peru odnaleziono grobowce należące do starożytnej cywilizacji. Zmarłych najpewniej złożono w ofierze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto