Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlachetna Paczka: Ogólnopolska akcja rusza w Kwidzynie!

Rafał Cybulski
Archiwum Naszemiasto.pl
Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja, dzięki której wiele potrzebujących rodzin może poczuć się lepiej. Do Kwidzyna trafiła za sprawą Magdy Morańskiej. O Magdzie można powiedzieć, że wszędzie jej pełno. Jej córka choruje na mukowiscydozę, więc 3 lata temu zorganizowała Tydzień Mukowiscydozy, potem dzięki jej staraniom w Kwidzynie zorganizowano Dzień Dawcy Szpiku Kostnego a teraz potrzebującym i chorym próbuje pomóc dzięki Szlachetnej Paczce.

- Coś trzeba robić, żeby nie myśleć o swoich problemach - mówi.

W akcję organizowaną od 10 lat przez stowarzyszenie Wiosna zaangażowała się poprzez Fundację Pomocy Rodzinom Chorym na Mukowiscydozę MATIO. Obie organizacje w Krakowie sąsiadują ze sobą i postanowiły nawiązać bliższą współpracę. - A ja zostałam wytypowana przez naszego prezesa na wolontariuszkę - tłumaczy.

Na terenie całej Polski wolontariusze szukają rodzin, które potrzebują wsparcia. Najbliższe siedziby rejonów znajdują się w Malborku i Grudziądzu, ale Magda działa na terenie całego województwa pomorskiego, a jej zadaniem jest wyszukanie potrzebujących rodzin z dziećmi chorymi na mukowiscydozę.

Zobacz również:Fundacja Powiślańska z Ryjewa: Rusza projekt "Wolontariat jest OK!"

- Każdy wolontariusz może mieć pod opieką 3 rodziny, ale ja do akcji zaangażowałem jeszcze męża. Znaleźliśmy już 5 rodzin, a z szóstą jesteśmy umówieni na spotkanie. Wśród nich są zarówno rodziny wielodzietne, jak i samotne matki wychowujące chore dzieci - relacjonuje.

Do bazy stowarzyszenia trafiają jednak tylko rodziny, które robią coś, żeby poprawić swoją trudną sytuację.

- Szukamy takich, które nie mają postawy roszczeniowej i nie są na garnuszku opieki społecznej - informuje Magda Morańska.

Z kandydatami przeprowadzana są rozmowy i w specjalnej ankiecie muszą oni odpowiedzieć na pytania dotyczące potrzeb. Tych najpilniejszych i tych mniej pilnych. Rodzina na koniec ankiety wymienia trzy największe potrzeby, jeżeli wymieni np: żywność, buty i środki czystości, to zadaniem wolontariusza jest dopilnować, żeby te rzeczy znalazły się w paczce.

- Ta paczka ma sprawić radość, dzięki niej obdarowane rodziny mają się poczuć lepiej - tłumaczy kwidzynianka.

Oczywiście w miarę możliwości darczyńcy i wolontariusze starają się spełnić pozostałe potrzeby rodziny w szczególności marzenia dzieci z rodzin objętych programem.

Polecamy także:Młodzież w Kwidzynie: Czekają na skatepark z prawdziwego zdarzenia [FOTO]

- Niektóre z nich nigdy nie dostały prezentu od Świętego Mikołaja - mówi Magda Morańska
.
Każda rodzina, która chce być objęta pomocą musi przejść weryfikację i dopiero potem informacje o niej trafiają do systemu. Baza z opisami rodzin od 19 listopada będzie dostępna na stronie www.szlachetnapaczka.pl

Warto pamiętać, że każdy darczyńca sam może wybrać rodzinę, którą chce obdarować. W każdym wypadku dzięki ankiecie wiadomo jakie są jej najpilniejsze potrzeby. Potem wystarczy pójść do sklepu, kupić co trzeba i zapakować. Najlepiej w ozdobny papier.

- Często na jedną paczkę składa się kilkanaście osób, bo jedna nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb danej rodziny. Dlatego często paczkę przygotowuje grupa znajomych lub pracowników z jednego zakładu - tłumaczy wolontariuszka.

Potem paczki rozwozi wolontariusz, ale każdy darczyńca, oczywiście jeśli ma taką ochotę, również może się spotkać z obdarowanymi.

Codziennie rano najświeższe informacje z Kwidzyna i Prabut prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto