Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk szkoły Jelenia Góra. Placówki oświatowe są gotowe do protestu. Ile z nich zastrajkuje 31.03?

Alina Gierak
Strajk szkoły Jelenia Góra. Znane są wyniki referendum, które Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadził w jeleniogórskich placówkach oświatowych. Większość opowiedziała się za strajkiem.

Strajk szkoły Jelenia Góra . Do jednodniowego strajku 31 marca przystąpią w Jeleniej Górze 24 szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, przedszkola i inne placówki oświatowe - mówi Sylwia Gac- Sufleta, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Jeleniej Górze.
W referendum wzięły udział 31 placówek oświatowych. - W środę (15 marca) dyrektorzy 24 placówek, które zagłosowały za strajkiem, zostaną oficjalnie poinformowani o przerwaniu pracy przez nauczycieli 31 marca - mówi Sylwia Gac- Sufleta.
Pracownicy szkół odpowiadali na pytanie, czy są za przeprowadzeniem strajku. Referendum było ważne, gdy wzięło w nim udział ponad 50 proc. pracowników. Zaś strajkować będą te placówki, w których „tak" powiedziało ponad 50 proc. osób. Wykaz protestujących placówek ZNP podda tuż przed strajkiem, by nie wywierano nacisków na przystępujących do niego pracowników. 31 marca strajkować będą nauczyciele we wszystkich szkołach w Polsce.

Dlaczego nie chcą reformy oświaty
- Strajkujący domagają się dwóch rzeczy złożenia w Sejmie wniosku o wycofanie ustaw wprowadzających reformę oświaty i zwiększenia nakładów na edukację - mówi szef ZNP Sławomir Broniarz.
Na liście postulatów związkowców znalazło się także utrzymanie warunków pracy i płacy oraz podwyższenie płacy zasadniczej.
-

Żądamy niedokonywania wypowiedzeń stosunków pracy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych do 31 sierpnia 2022. Reforma edukacji może w ciągu następnych pięciu lat spowodować ogromne zwolnienia w oświacie!

Żądamy niedokonywania na niekorzyść zmian warunków pracy do 31 sierpnia 2022. Skoro w wyniku reformy edukacji każdy może stracić zatrudnienie na dotychczasowych zasadach! Domagamy się 10 procentowej podwyżki oraz wzrostu udziału płacy zasadniczej w ogólnym wynagrodzeniu. Od 2012 r. nie było podwyżek w oświacie! - alarmują związkowcy.

W przypadku reformy Minister Edukacji Anny Zalewskiej brak jest głębszej analizy stanu polskiej edukacji, a tym samym merytorycznego uzasadnienia dla wdrażanych zmian, oznaczających powrót do 8-klasowej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum ogólnokształcącego i 5-letniego Technikum. Zmiany w przyjętym kształcie zagrażają wszechstronnemu rozwojowi młodego pokolenia Polaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto