Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa szuka pomysłów na dalsze funkcjonowanie Zaułka Benowo

Arkadiusz Kosiński
fot. As
Chwilowo nie działa świetlica środowiskowa w malowniczym Zaułku we wsi Benowo. Stowarzyszenie Eko- Inicjatywa, które dzierżawi budynek do gminy, nie ma już środków, by dalej prowadzić obiekt, który rocznie pochłania niemałą sumę ok. 150 tys. zł

- Musimy przeorganizować pracę Zaułka. Chcemy wyremontować pomieszczenia na górze obiektu, zadbać o otoczenie budynku. Utrzymanie świetlicy, to bardzo duże wyzwanie zwłaszcza dla stowarzyszenia. Chcemy, żeby Zaułek zaczął na siebie zarabiać. Nie możemy opierać działania budynku tylko i wyłącznie na dotacjach i projektach - tłumaczy Ewa Romanow-Pękal, prezes Eko-Inicjatywy.

Wyremontowane pomieszczenia na poddaszu budynku miałyby być przeznaczane pod wynajem m.in. dla okolicznych szkół i przedszkoli, które mogłyby przyjeżdżać do Benowa, brać udział w zajęciach ekologicznych i dodatkowo przenocować w Zaułku.

Czytaj również:**Eko-Inicjatywa ponownie uruchomiła swoją ''Zieloną linię''**

- W ofercie byłby również surwiwal przyrodniczy i turystyka kulinarna - mówi Romanow-Pękal.

W przyszłym tygodniu, 14 marca w Benowie, odbędą się konsultacje społeczne, po których okaże się, jaki będzie dalszy los Zaułka, który mieszkańcom wsi służy już prawie 7 lat.

- W grę wchodzą dwa rozwiązania. Pierwsze zakłada, że przejmiemy budynek na własność, a po remontach i z nowym pomysłem na funkcjonowanie, na nowo zacznie on działać późnym latem albo nawet jesienią. Drugi pomysł zakłada, że Zaułek będzie zarządzany przez mieszkańców wsi - mówi Romanow-Pękal.

Mieszkańcy mieliby zawiązać stowarzyszenie, a środki na utrzymanie obiektu pozyskiwać właśnie z unijnych projektów, podobnie jak robi to Eko-Inicjatywa.

- Drugie rozwiązanie jest moim marzeniem, bo taka jest właśnie idea Zaułka, który działał jako "community center" - mówi prezes Eko-Inicjatywy.

Historia Zaułka

Zaułek Benowo powstał z inicjatywy mieszkańców wsi Benowo i Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa. W 2006 roku stowarzyszenie wydzierżawiło od gminy Ryjewo budynek po dawnej szkole podstawowej. Niektórzy mówią nawet, że stara szkoła dostała drugie życie. Budynek wymagał kompleksowego remontu, a pierwsze pozyskane z zewnątrz środki pozwoliły jedynie na odświeżenie kilku pomieszczeń. To jednak wystarczyło, aby Zaułek Benowo stał się ważnym miejscem spotkań dla mieszkańców wsi. Zaangażowanie mieszkańców, ich pomysły i energia do wspólnego działania, w bardzo krótkim czasie, zaowocowały licznymi inicjatywami społecznymi i ekologicznymi, a Zaułek Benowo stał się rozpoznawalnym miejscem w całym powiecie kwidzyńskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto