Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Armia upomni się o Pomorzan, siedzibą komisji lekarskiej budynek Starostwa Powiatowego

Redakcja
fot. Piotr Krzyżanowski
Ilu młodych Polaków jest zdolnych do czynnej służby wojskowej? Na to pytanie odpowie kwalifikacja wojskowa, która rozpocznie się już w lutym. W całym kraju obejmie ona około 210 tysięcy osób. Na Pomorzu do powiatowych komisji lekarskich wezwanych zostanie w sumie ok. 13 tys. kobiet i mężczyzn. W powiecie kwidzyńskim kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się 1 marca i potrwa przez prawie cały miesiąc, siedzibą komisji będzie budynek Starostwa Powiatowego.

Jak informuje resort obrony narodowej, tegoroczna kwalifikacja wojskowa obejmie m.in. mężczyzn urodzonych w 2000 roku, a także tych urodzonych w latach 1995-1999, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Stawić się w komisjach powinni także mężczyźni i kobiety urodzeni w latach 1998 i 1999, którzy w latach poprzednich zostali uznani przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

W kręgu zainteresowania armii są także kobiety urodzone w latach 1995-2000, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej (np. pielęgniarki) oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na „innych kierunkach”. Jak się dowiadujemy, chodzi m.in. o psychologię, farmację, pielęgniarstwo (jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej).

- Na kwalifikację wojskową należy zabrać: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, posiadaną dokumentację medyczną - w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej - aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy, oraz dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub fakt pobierania nauki - wylicza w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” ppłk Paweł Górski, oficer prasowy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku.

Co istotne - jeśli ktoś nie otrzyma wezwania imiennego, nie oznacza to, że jest zwolniony z konieczności stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

- Ponieważ o miejscu i terminie jej przeprowadzania na danym terenie informują także rozplakatowane obwieszczenia - wskazuje ppłk Górski.

Osoba, która z ważnych przyczyn (np. z powodu składania egzaminu maturalnego) nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym terminie i miejscu, powinna zgłosić ten fakt wójtowi, lub burmistrzowi, prezydentowi miasta, właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego (trwającego ponad 3 miesiące), który wyznaczy jej inny termin stawiennictwa.

Tym, którzy migają się od obowiązku, grożą konsekwencje.

- Osoba, która nie stawia się do kwalifikacji bez podania uzasadnionej przyczyny, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności - tłumaczy ppłk Robert Górski.

Po komisji lekarskiej przydzielane są odpowiednie kategorie. Pieczątka z kategorią A oznacza orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej; kategoria B, to orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej trwającej do 24 miesięcy.

Osoby, które mają orzeczoną kategorię D, są niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju.
Kategoria E oznacza trwałą i całkowitą niezdolność do służby wojskowej, zarówno w czasie pokoju, jak i w trakcie mobilizacji czy nawet wojny.

- Taka osoba nie będzie już podlegała obowiązkowi wojskowemu - tłumaczy ppłk Paweł Górski.

Ci, którzy otrzymają „najwyższą kategorię”, mogą myśleć o karierze w armii.

- Po zakończeniu kwalifikacji osoby, które otrzymały kategorię A, mogą ubiegać się o powołanie do różnych form służby wojskowej oczywiście po spełnieniu innych wymagań - mówi ppłk Górski. - Trzeba też pamiętać o tym, że - po spełnieniu określonych warunków - otrzymanie kategorii D nie zamyka drogi do służby w jednostkach, na przykład w Wojskach Obrony Terytorialnej.

"To jest wielki sukces Polski". M. Błaszczak o konferencji dot. Bliskiego Wschodu w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto