Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni Kwidzyniaków chcą wprowadzenia teleopieki dla seniorów. "To ważny projekt dedykowany kwidzyńskim seniorom"

Arkadiusz Kosiński
fot. pixabay.com
Czy Kwidzyn wdroży program teleopieki dla osób starszych? Z takim wnioskiem na marcowej sesji wystąpił radny Kwidzyniaków Zbigniew Drelich.

Drelich tłumaczył, że misją programu jest podniesienie poczucia bezpieczeństwa osób chorych i niepełnosprawnych, przebywających stale lub czasowo w domu. W razie pojawiającego się zagrożenia teleopieka ma zapewnić niezbędną pomoc, zaś w dalszej perspektywie umożliwić zdalną diagnozę, konsultację, informację medyczną, samokształcenie oraz korzystanie z usług zdrowotnych, opiekuńczych i psychologicznych, możliwych do udzielania za pośrednictwem telefonu, internetu i innych środków zdalnej komunikacji.

Radny przekonywał, że dla wielu osób teleopieka może być jedyną alternatywą zakładów opiekuńczo-pielęgnacyjnych i domów pomocy społecznej. Jak mówił, takie rozwiązanie ma sprawić, by osoba starsza, chora, niepełnosprawna, czasowo lub trwale niesamodzielna, wymagająca pomocy, jak najdłużej mogła bezpiecznie pozostawać w swoim środowisku domowym.

- Wprawdzie proponowane rozwiązanie nie zastąpi tradycyjnych metod opieki nad osobami starszymi, ale skutecznie i efektywnie je uzupełni. Uważamy, że teleopieka, to ważny projekt dedykowany naszym kwidzyń-skim seniorom - argumentował radny Kwidzyniaków**.

Projekt w pierwszej kolejności miałby być przeznaczony dla osób nie w pełni samodzielnych (głównie seniorów), których aktywność jest ograniczona do własnego domu z uwagi na podeszły wiek, niepełnosprawność czy stan zdrowia. Osoby te otrzymają specjalne urządzenia (bransoletkę lub wisiorek, które jest wyposażone w jeden guzik życia, którego wciśnięcie pozwala na natychmiastowy kontakt z teleopiekunem), pozwalające na 24 -godzinny kontakt z pracownikami centrum alarmowego, którzy pomogą podopiecznym w przypadku zaistnienia zagrożenia dla ich życia i zdrowia, ale także w przypadku podwyższonego stresu, lęku czy samotności. Teleopiekun przeanalizuje sytuację, wesprze psychologicznie podopiecznego i w razie potrzeby skontaktuje się ze służbami ratunkowymi lub stworzoną w projekcie siecią pomo-cową (sąsiadami, opiekunami, rodziną podopiecznego lub pielęgniarką).

Argumentując zasadność wdrożenia takiego programu w mieście, radny powołał się na opracowanie dr Anity Richert - Kaźmierskiej dot. teleopieki na Pomorzu.

- Autorka pokazuje, że mimo możliwości jakie daje teleopieka, w Polsce stanowi ona rozwiązanie po które nie sięga się powszechnie w zestawieniu z państwami Europy Zachodniej. W województwie pomorskim w roku 2016 na 123 gminy z powszechnego systemu teleopieki domowej skorzystało tylko 25 gmin, 69 gmin nie posiadało powszechnego systemu. Kwidzyn tak jak pozostałe 29 gmin w tym czasie tylko wyraził zainteresowanie systemem w przyszłości - tłumaczył Drelich.

Przewodniczący rady Mariusz Wesołowski skierował wniosek radnego do komisji zdrowia działającej przy miejskiej radzie.

Jurek Owsiak w obronie opieki zdrowotnej seniorów

Obserwuj nas na Twitterze!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto