Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pszczoła, chrząszcz, źdźbło, żółć. 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
fot. archiwum naszemiasto.pl
Szczyt szaleństwa to szamotać się na szczudłach w szuwarach. To jeden z łamańców językowych z książki o dźwięcznym tytule "Sztuka poprawnej wymowy, czyli o bełkotaniu i faflunieniu". Dlaczego o tym mowa? Dzisiejszy dzień (21 lutego) przypomnia nam o tym, jak ważny jest język, którym posługujemy się na co dzień.

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Polszczyzna, ze względu na swoją gramatykę i szeleszczącą wymowę, jest jednym z trudniejszych języków na świecie.

Pszczoła, chrząszcz, źdźbło, żółć, podkówka i podkuwka, kłuć i kuć. To tylko niektóre słowa w naszym języku, kóre sprawiają nam wiele trudności, a dla obcokrajowców, którzy podejmują się nauki polskiego, są prawdziwymi łamańcami językowymi. Zatem "czy trzy cytrzystki grają na cytrze, czy druga gwiżdże, a trzecia łzy trze"?

- Dbałość o język, to nie tylko poprawna pisownia, gramatyka, ale także sposób mówienia. Logopedzi biją na alarm - Coraz więcej dzieci ma wady wymowy - mówi Olga Grądzka, logopeda. - Ich przyczyn jest wiele, między innymi: słaba praca mięśni języka czy warg, a te z kolei wynikają ze zbyt długiego używania smoczków, spożywania papkowatych posiłków. Wiele z naszych dzieci ma też przerośnięte migdałki czy katary alergiczne, a to z kolei może też powodować niedosłuchy. Smoczki i papki powodują jeszcze inny problem: nieprawidłowy rozwój zgryzu – dodaje.

Wady wymowy mają także swoje konsekwencje w nauce szklonej.

- Wiele zależy od wady wymowy, są ich rożne rodzaje. Np. te, w których dziecko zamienia głoski. To może utrudnić naukę czytania i pisania, bo jak dziecko ma czytać prawidłowo gdy nie mówi np. "k"? Może się też zmieniać znaczenie wyrazu, w końcu to różnica, gdy gotuje garnek "kaszy", a nie "kasy" - wyjaśnia.

Kolejnym problemem jaki niosą ze sobą wady wymowy, jest to jak rozumieją taką osobę inni.

- Pomyślmy też o prezentacji osoby z wadą wymowy. Jak zareagujemy na policjanta mówiącego "plose dokumenty do kontloli"? Są też nieprzyjemne efekty uboczne, np. osoby z seplenieniem nierzadko opluwają innych, ponieważ wysuwają język między zęby w trakcie mówienia i przez to ślina ucieka im z ust - tłumaczy Olga Grądzka.

Problem mowy narasta już u małych dzieci. Jak mówi Grądzka, jest cała masa dzieci, u których mowa się opóźnia. - Od 3-latka oczekujemy posługiwania się zdaniami prostymi, np. Kotek pije mleko. Wiele z nich tymczasem ledwo nazywa przedmioty czy proste czynności. Rozwój mowy dziecka jak najabrdziej podlega ocenie i ma swoje kolejne etapy.

- Dotyczy to mowy w ogóle, np. kiedy pojawią się zdania, odmiama wyrazów, a także artykulacji, czyli kiedy pojawią sie poszczegolne głoski. I wreszcie mowa i wymowa są wskaźnikiem ogólnego rozwoju dziecka i jego stanu zdrowia. Brak rozwoju mowy może wskazywać np. na chore uszy, które trzeba wyleczyć - wyjaśnia.

Problemy z mową dotyczą także osób dorosłych. Trzeba pamiętać, że nagłe zaburzenia mowy u dorosłych mogą oznaczać poważne problemy ze zdrowiem. Jak informuje specjalistka, jeśli osoba dorosła nagle zaczyna mówić niewyraźnie, bełkotliwie, dziwnie, należy szybko wezwać pogotowie. To może być udar.

- Nigdy nie należy lekceważyć problemów z mówieniem. Zawsze należy znaleźć ich przyczynę, najlepiej udając się do logopedy, który wskaże właściwą drogę dalszej diagnozy - podsumowuje Olga Grądzka.

Dlaczego świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego?

W 1999 roku UNESCO ustanowiło dzień 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Historia, którą upamiętniamy w tym dniu, sięga tragicznych wydarzeń z 1952 roku. Wówczas w Bangladeszu podczas demonstracji zginęło pięciu studentów, którzy domagali się ustanowienia języka bengalskiego językiem urzędowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto