18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PROJEKT DECYDUJMy RAZEM. Nauka partycypacji czyli współdecydowania!

Rafał Cybulski/ As
As
Kontrowersje wokół wyboru hasła promującego Kwidzyn pokazały jak ważny jest udział mieszkańców w podejmowaniu ważnych dla nich decyzji. Niestety partycypacja społeczna, czyli po prostu współdecydowanie, to wciąż słaba strona naszej demokracji. Zmienić to mają takie projekty, jak "Decydujmy razem".

Ogólnopolski projekt jest rozpisany na 4 lata. Wystartował raptem kilka miesięcy temu, więc można powiedzieć, że dopiero raczkuje. Dla nas najważniejsze jest to, że Powiśle zostało jednym z 8 subregionów, gdzie projekt jest realizowany.

- W naszych projekcie mamy sześciu partnerów - są to powiślańskie samorządy oraz wielu obserwatorów, zarówno spośród samorządów, jak i organizacji pozarządowych - informuje animator subregionu powiślańskiego Dominik Sudoł, z kwidzyńskiego Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa.

Przeczytaj również:PROMOCJA KWIDZYNA. Ruszyła kampania billboardowa Kwidzyna. Plakaty zawisły w Polsce!

KTO Z NAMI?

Partnerzy to powiat kwidzyński oraz gminy Ryjewo, Dzierzgoń i gminy miejskie Kwidzyn, Tczew i Gniew. Każdy z tych samorządów wybrał już lokalnych animatorów, a ci zaczęli już budować zespoły zadaniowe. W ich skład mają wejść urzędnicy oraz przedstawiciele instytucji samorządowych, którzy będą pracować nad stworzeniem konkretnych dokumentów, np. strategii rozwoju miasta, strategii środowiskowej itp. Kolejnym zadaniem będzie wdrożenie tych zapisów.

Trochę obok, ale w ścisłej współpracy z zespołami zadaniowymi, mają działać grupy robocze. W ich składzie powinni wejść zwykli mieszkańcy, którzy po prostu chcą coś robić i dobro lokalnej społeczności leży im na sercu. Najlepiej żeby było to ciało interpersonalne, tzn. żeby jego członkowie na co dzień działali na różnych obszarach. Oni powinni zbierać informacje, być ciałem doradczym, czy wręcz "głosem ludu".

Wszyscy partnerzy akcji mają pracować nad uspołecznieniem jeden z czterech dziedzin: zrównoważonego rozwoju. Przedsiębiorczości, integracji społecznej oraz rynku pracy.

CO BYŁO I BĘDZIE?

Raz na jakiś czas uczestnicy projektu spotykają się w szerszym gronie. Do tej pory odbyły się już cztery takie laboratoria animacji społecznej, ostatnie 2 tygodnie temu w sali narad kwidzyńskiego Urzędu Miasta. Podobne spotkania są m.in. okazją do tego, by podzielić swoimi dotychczasowymi doświadczeniami we wdrażaniu mechanizmów współdecydowania w lokalnych politykach publicznych. Natomiast w dniach 16-17 września będą mogli podyskutować z członkami subregionu Wzgórza Dalkowskie, którzy przyjadą do nas z wizytą studyjną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto