Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prabuty. Skontrolowano miejsca zagrożonych kłusownictwem

KPP w Kwidzynie
Funkcjonariusze PSG Darłowo zdjęli sprzęt do nielegalnego połowu ryb w darłowskim kanale portowym
Funkcjonariusze PSG Darłowo zdjęli sprzęt do nielegalnego połowu ryb w darłowskim kanale portowym PSG Darłowo
Od początku tego roku policjanci i funkcjonariusze straży rybackiej, tylko na jeziorze Liwieniec w Prabutach, zabezpieczyli już ponad 3 tys. nielegalnie zastawionych sieci stawnych.

Funkcjonariusze kwidzyńskiej komendy wspólnie z Państwową i Społeczną Strażą Rybacką jak co roku prowadzą kontrole rzek i jezior w powiecie kwidzyńskim, gdzie pojawia się proceder kłusownictwa.

Pod koniec czerwca na jeziorze Liwieniec w Prabutach w trakcie wspólnych działań policjantów z Kwidzyna i Prabut oraz funkcjonariuszy Społecznej i Państwowej Straży Rybackiej zdjęto 1500 metrów nielegalnie zastawionych sieci kłusowniczych.

Przeczytaj także: Powiat kwidzyński. W 2010 roku zatrzymano aż 17 kłusowników

W sieciach znajdowało się ok. 80 kg niewymiarowych ryb (liny, szczupaki, okonie, płocie, karasie), które obecnie znajdują się w okresie tarła. W bieżącym roku policjanci i strażnicy zdjęli już z tego jeziora ponad 3 tys. metrów sieci zastawnych. Trwają czynności, mające na celu ustalenie tożsamości kłusowników.

Problem z nielegalnym odłowem ryb na wodach powiatu kwidzyńskiego pojawia się każdego roku. Kłusownicy niszczą proces zarybiania lokalnych jezior i rzek.

W walce z tym zjawiskiem policjanci i funkcjonariusze straży rybackiej wpierają się wzajemnie kontrolując dokumenty zezwalające na połów i sprawdzając legalność zastawionych na wodach sieci.

Wspólne patrole, także w okolicach rzek i jezior powiatu kwidzyńskiego mają odstraszyć potencjalnych kłusowników i wpłynąć na ograniczenie przypadków nielegalnego połowu ryb.

Przeczytaj także: 19 marca. Dzień Wędkarza

Odławianie ryb bez zezwolenia w myśl polskiego prawa jest przestępstwem. Zabronione jest zastawianie nielegalnych sieci, łowienie „na prąd”, poprzez ogłuszanie oraz przy użyciu niebezpiecznych narzędzi.

Karą za stosowanie niedozwolonych praktyk może być pozbawienie wolności do lat 2. Ponadto kłusownicy muszą liczyć się z koniecznością zapłacenia kary grzywny bądź nawiązki na rzecz właściciela akwenu, a także przepadku narzędzi służących do popełnienia przestępstwa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto