Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powietrze nad Trójmiastem jest najczystsze w kraju. Raport NIK

Maciej Pietrzak
Naszym płucom jednak najbardziej szkodzimy przez to, co robimy w naszych domach i mieszkaniach. Tak zwana niska emisja związana np. ze spalaniem odpadów do celów grzewczych to niemal w 90 proc. przyczyna zanieczyszczeń powietrza.
Naszym płucom jednak najbardziej szkodzimy przez to, co robimy w naszych domach i mieszkaniach. Tak zwana niska emisja związana np. ze spalaniem odpadów do celów grzewczych to niemal w 90 proc. przyczyna zanieczyszczeń powietrza. ARC
Według Najwyższej Izby Kontroli, nasza aglomeracja ma najmniej zanieczyszczone powietrze w kraju. Niepokoi jednak nieduże, ale jednak - przekroczenie norm stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Z danych NIK, dla których odnośnikiem są normy Unii Europejskiej, wynika, że mieszkańcy Trójmiasta oddychają najczystszym powietrzem w skali całego kraju.

Cieszyć może szczególnie najniższy w Polsce poziom średniorocznego stężenia w powietrzu pyłu zawieszonego PM10. To zanieczyszczenie, które powstaje np. w wyniku ścierania się okładzin hamulcowych, nawierzchni dróg czy asfaltu. Jest również emitowane w przypadku spalania paliw stałych, głównie odpadów i śmieci. Pył jest substancją niewidoczną, która po przeniknięciu do układu oddechowego człowieka, nie mogąc zostać wykrztuszona, powoduje duże niewydolności oddechowe. Trójmiejska aglomeracja znajduje się w zaledwie 25 proc. obszaru Polski, który spełnia europejskie normy w zakresie obecności PM10 w powietrzu.

Gdynia. Trasa, która zabrała ciężarówki z centrum miasta.

Gorzej sytuacja przedstawia się jeśli chodzi o rakotwórczy związek benzo(a)piren. Choć podobnie jak w przypadku PM10 Trójmiasto ma najmniejszą ilość tej substancji w powietrzu, to jednak dopuszczony przez UE poziom został przekroczony.

Z danych izby wynika, że w naszej aglomeracji średnioroczne stężenie benzo(a)pirenu wyniosło 2 mikrogramy na metr sześcienny. Łatwo można zatem policzyć, ile tej szkodliwej substancji odkłada się w naszym organizmie, jeśli średnio na minutę wykonujemy 20 oddechów.

Dokument NIK pokazuje, że z roku na rok powietrze w aglomeracji jest jednak coraz mniej zanieczyszczone. Na ten dobry w skali kraju wynik ma wpływ kilka czynników. Jednym z ważniejszych jest bez wątpienia pochwalone w raporcie działanie samorządu.

W naszej aglomeracji funkcjonuje jedyny w Polsce regionalny system zarządzania informacją o jakości powietrza - AirPomerania. W realizacji tego projektu wzięli udział: Agencja Regionalnego Monitoringu Aglomeracji Gdańskiej, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, marszałek i starostowie województwa pomorskiego.

Hałas w Sopocie. Jak go ograniczyć w kurorcie?

- Powstaliśmy w 1992 r. z inicjatywy samorządów Trójmiasta i Tczewa. Od 1996 roku poprzez swoją sieć stacji pomiarowych monitoruje non stop i on-line stan powietrza w Trójmieście i na Pomorzu - mówi Krystyna Szymańska, dyrektor ARMAG.

Wieloletnie wyniki pomiarów potwierdzają, że trójmiejski przemysł w ochronie powietrza poczynił ogromny postęp. Większy udział w zanieczyszczaniu powietrza niż zakłady przemysłowe mają chociażby spaliny emitowane przez pojazdy. Przykładem działania przedsiębiorstw, zmniejszających ich szkodliwy wpływ na środowisko, była chociażby likwidacja składowisk popiołów w gdańskiej Letnicy i Rewie przez trójmiejskie elektrociepłownie należące do spółki EDF Wybrzeże. Naszym płucom jednak najbardziej szkodzimy przez to, co robimy w naszych domach i mieszkaniach. Tak zwana niska emisja związana np. ze spalaniem odpadów do celów grzewczych to niemal w 90 proc. przyczyna zanieczyszczeń powietrza. Stąd nieustające apele o podłączanie się mieszkańców miast do scentralizowanej sieci grzewczej.

Gdańsk.Kampania przeciwko paleniu śmieci w domach.

Podstawowym wyzwaniem dla służb ochrony środowiska jest budowanie świadomości ekologicznej każdego mieszkańca i wspieranie działań promujących nowoczesne techniki grzewcze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto