Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat. Technika małych kroczków - wywiad z A. Rogalą, prezes Spółki "Zdrowie"

Łukasz Kłos
Wkrótce minie rok odkąd Agnieszka Rogala objęła funkcję prezes Spółki "Zdrowie"
Wkrótce minie rok odkąd Agnieszka Rogala objęła funkcję prezes Spółki "Zdrowie" Łukasz Kłos
Z Agnieszką Rogalą, prezes Spółki "Zdrowie" oraz dyrektor kwidzyńskiego szpitala o drobnych planach, ale dużych zmianach rozmawia Łukasz Kłos

Dr House czu Dr Weaver - kogo zatrudniłaby pani w kwidzyńskim szpitalu?
Niestety żadne z nich. Dr House ma bardzo "nietypowe" podejście do pacjentów. Natomiast dr Weaver jest za mało elastyczna. Pacjent to nie jednostka chorobowa.
Przyznaję jednak, że oba seriale bliskie są problemom z jakimi spotykamy się na co dzień w szpitalu. Proponuję obejrzeć kilka odcinków "Ostrego dyżuru", a być może wówczas łatwiej będzie zrozumieć personel medyczny.

Może powinni Państwo wyświetlać wybrane odcinki w izbie przyjęć lub szpitalnym oddziale ratunkowym? Telewizory już są...
(śmiech) Muszę sprawdzić jakie są warunki wypożyczenia... oraz spytać technika.Drobne urozmaicenie może wpłynęłoby pozytywnie na wizerunek placówki.

Swego czasu zapowiadano poważne zmiany w kwidzyńskim szpitalu, jakich możemy oczekiwać jeszcze w tym roku?
W pierwszym tygodniu sierpnia zatrudnimy pierwszych opiekunów medycznych. Będą pomagali personelowi medycznemu przy podstawowych czynnościach higienicznych i opiekuńczych, jak dbałość o czystość najbliższego otoczenia pacjenta, pomoc przy zabiegach czy w poruszaniu się po szpitalu. Będą także służyli wsparciem emocjonalnym dla pacjentów. Chcielibyśmy również kontynuować reorganizację izby przyjęć. Do istniejącej już szatni i przebieralni dla pacjentów dołączy też punkt, w którym byli pacjenci i ich rodziny będą mogli załatwić sprawy związane z pobytem w szpitalu. Obecnie taki "punkt" znajduje sięw głębi budynku, a pacjenci niepotrzebnie muszą błądzić.
Aby to zrealizować będziemy musieli znaleźć nowe miejsce m.in. dla sklepiku.

Szpitalny sklepik zniknie?
Nie, sklepik na stałe jest wpisany w życie naszego szpitala. Znajdziemy tylko dla niego inne miejsce, choć również na parterze. Z czasem chcielibyśmy także w pobliżu przygotować miejsce dla apteki całodobwej.

Jedna już działa w mieście. Czy Kwidzyn potrzebuje kolejnej?
Pacjenci szpitala - z pewnością tak. Tam gdzie prowadzona jest nocna i świąteczna obsługa chorych, tak jak w naszej placówce. Będzie to duże udogodnienie dla pacjentów-klientów.

A kiedy otworzycie aptekę?
W dużej mierze zależy to od tego, kiedy znajdzie się zewnętrzna firma, która chciałaby ją uruchomić. Sami nie będziemy angażować się w to przedsięwzięcie ze względów organizacyjnych. Ale myślę, że to świetna okazja dla kwidzyńskich farmaceutów, by wspólnie poprowadzili taką aptekę...
To ciekawe propozycje, ale obiecywano znacznie więcej. Koncepcja przygotowana dla Spółki "Zdrowie" przez prof. Andrzeja Kohnke zakładała gruntowną modernizację właściwie każdego oddziału w szpitalu...
Koncepcja prof. Kohnke choć godna uwagi, to zakłada, że w szpital zainwestowane zostanie co najmniej 35 mln zł. Takich pieniędzy spółka nie ma, tym bardziej, że starostwo powiatowe liczy na naszą samodzielność w finansowaniu inwestycji. Stąd powstał projekt minimum.

Wróćmy więc do pierwszego pytania - co zamierzacie i kiedy to będzie?
Zgromadzenie wspólników Spółki "Zdrowie", które odbyło się 25 czerwca br. przyjęło założenia do wieloletniego planu działalności społki. Tym samym wyznaczyliśmy sobie kierunki zmian organizacyjnych.

Rozmawiamy o największym szpitalu w powiecie, w dodatku spółce założonej z publicznych pieniędzy. Warto by przedstawić zamiary spółki.
Póki co prowadzimy konsultacje wewnątrz spółki, więc jest jeszcze zbyt wcześnie, by przedstawiać szczegółowe pomysły. Ale możemy zdradzić już niektóre zamierzenia.

Bardzo proszę...
Po pierwsze, w połowie czerwca rozpoczęliśmy cykl szkoleń dla personelu pielęgniarskiego w zakresie budowania dobrych relacji z pacjentem. Po drugie dokończymy remont pracowni endoskopowej za 160 tys. zł, aby już pod koniec września br. zapewnić pacjentom komfortowe warunki badań. Jednym z najważniejszych wyzwań będzie rozpoczęcie dostosowywania szpitala do wymogów rozporządzenia ministra zdrowia.

To znaczy?
Planowane są remonty większości oddziałów. W pierwszej kolejności chcemy połączyć oddział noworodków z oddziałem położniczym. Oznacza to zorganizowanie wspólnych sal pobytu dla matki z dzieckiem. Ten styl opieki położniczej sprzyja m.in. karmieniu piersią oraz nawiązywaniu relacji w pierwszych dniach życia dziecka. Połączenie obu oddziałów da nam ponadto dodatkową przestrzeń, potrzebną na przeniesienie odrębnej izby przyjęć dla oddziału dziecięcego bliżej tego oddziału.

Czy na czas remontu pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę w tym stopniu co dzisiaj?
Między innymi dlatego rozłożyliśmy przedsięwzięcie na 4 lata. Powinniśmy rozpocząć już w nowym roku kalendarzowym od modernizacji oddziału położniczego. Natomiast realizacja następnych etapów uzależniona będzie od uzyskania przez Spółkę kredytu bankowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto