(© fot. archiwum/Eko-Inicjatywa)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wszystkie gminy w powiecie kwidzyńskim podjęły decyzje ws. uchwał regulujących metody naliczania opłat za wywóz nieczystości. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 roku, kiedy w życie wejdzie nowa ustawa śmieciowa.

Od osoby


Trzy samorządy w powiecie kwidzyńskim zdecydowały się na metodę "od osoby". W Gardei w piątek radni podjęli uchwałę śmieciową, przyjmując tym samym wariant "pogłowny". Za śmieci segregowane stawka będzie wynosić 9 zł/osobę, a za niesegregowane 20 zł. W Gardei jeszcze niedawno przymierzano się do ryczałtu, ale ostatecznie zdecydowano się na metodę "od osoby".

W gminie Sadlinki od lipca przyszłego roku mieszkańcy gminy zapłacą 12,50 zł/osobę za odpady segregowane, a 20 zł za niesegregowane. W Ryjewie opłaty kształtują się na poziomie 14 zł/osobę (segregacja) oraz 25 zł/osobę (odpady niesegregowane).

Zobacz także: Kwidzyn: Burzliwa i ostatnia w tym roku sesja Rady Miasta

Ryczałt


Na metodę ryczałtową zdecydowały gmina miejska i wiejska Kwidzyn. W mieście po burzliwych obradach na ostatniej sesji Rady Miasta, podjęto uchwałę wedle, której za wywóz śmieci mieszkańcy będą płacić 39 zł od gospodarstwa domowego. Dla gospodarstw 1-osobowych przewidziana jest 50 proc. zniżka. Połowę, ale więcej, zapłacą także wszyscy ci, którzy nie będą segregować odpadów.

Los zniżek czy innych elastycznych rozwiązań, jest jednak na razie niepewny, bo ustawa w obecnym kształcie, nie przewiduje takich rozwiązań, a zezwolić może na nie dopiero Sejm, który nad zaproponowaną niedawną przez Senat nowelizacją, pochyli się na początku stycznia. Mimo wadliwej uchwały podjętej przez kwidzyńską Radę Miasta, wojewoda, jak na razie, jej nie zakwestionował.

W gminie wiejskiej Kwidzyn Rada Gminy uchwaliła następujące stawki: 37 zł/gospodarstwo domowe (segregacja), 47 zł (odpady niesegregowane).

Nie podjęli uchwały


Na metodę ryczałtową najprawdopodobniej zdecyduje się także gmina Prabuty, gdzie ostatecznie uchwały śmieciowej nie podjęto. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy Prabuty punkt dotyczący ustalenia metody opłat za wywóz nieczystości zdjęto z porządku obrad.

- Musimy się wstrzymać. Do sprawy wrócimy pod koniec stycznia, kiedy Sejm rozpatrzy już projekt nowelizacji ustawy - wyjaśniał jeszcze niedawno Henryk Fedoruk, przewodniczący Rady Miasta i Gminy w Prabutach.

Mieszkańcy gminy Prabuty, jeśli Sejm dopuści elastyczne ustalanie naliczania opłat za wywóz śmieci, będą płacić trzy różne stawki, które będą obowiązywać dla gospodarstw 1 osobowych, 2-3 osobowych oraz tych liczących powyżej 3 osób. To całkiem nowy pomysł, bo według ostatnich symulacji, które urzędnicy zaproponowali podczas konsultacji śmieciowych obowiązywać miały dwie stawki - 29 zł (1-2 osoby), 40 zł (3 i więcej).

O śmieciowej rewolucji czytajcie również w przyszłym numerze (4 stycznia) "Kuriera Powiatu Kwidzyńskiego"


Komentarze (40)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

JURASS (gość)

babcia mieszkająca samotnie - chodzi o śmieci , będzie płaciła tyle samo za śmieci jak te bezrozumne pały z rady gminy . TO ZWYKŁY NAJPRAWDZIWSZY KOMUNIZM . Z TYM TYLKO DO STRAZBURGA .RADA GMINY NIECH SOBIE KUPI ALBO UKRADNIE TROCHĘ ROZUMU OD MAŁP. BRAWO NARESZCIE MAŁPY UWAŻAM ZA MĄDRZEJSZE OD RADNYCH.

łukasz (gość)

no dla mnie są noni złodziejami dlaczego oni sobie z kieszeni nie odejmą a za odpady chcą ludzi oszukać

Łukasz (gość)

Drogi redaktorze,prosiłbym zająć się sprawą nielegalnego prawa jazdy z Ukrainy,które wymienia się w urzędzie miasta,i pużniej tacy kierowcy bez znajomości przepisów powodują wypadki,dodam że to jest już plaga w Polsce,kurs i egzamin fikcyjny w ciągu 3 dni,a następnie wymiana na Polskie i w drogę,co to za kraj?!!!!!!!!Na Marezie, 2 braci załatwia takie prawko,bracia znani Policji,z podrabiania pieniędzy i jak zawsze są bezkarni,o dziwo jeżdżą furami a nie pracują.Cala Polska.Wyjeżdżam z tej dziury.

antek (gość)

To i tak wszytko jest do du...........y,jedno złodziejstwo nic więcej,najlepiej postawić kilka śmietników w domu,i tak potem przyjadą chłopcy z pusu i wszytko pójdzie cała segregacja,w jedną śmieciarkę,i po co to wszytko,wiem sam segreguje,i potem widzę wszystko idzie w jeden kubeł..

Antypos. (gość)

Przecież kaczor (premier) Donald z taką troską powiedział, że system ryczałtowy jest niesprawiedliwy !
Mają rację czerwoni (przepraszam - demokraci z SLD) , że chcą uhonorować Gierka - hasło "aby żyło się lepiej" jest bardzo aktualne.
Tylko dlaczego jest tak beznadziejnie i coraz ciężej ?
Nic to ! Nasi radni w styczniu 2014 znów się o nas zatroszczą (proponuję 49,99 zł, bo 50 zł brzmi trochę gorzej).

j-23 (gość) (a.kosinski@...)

A jednak znalazłem kolejną nierzetelność dziennikarską. W konkurencyjnym PK wydrukowano oświadczenie burmistrza Krzysztofiaka a nim: "Przedstawiłem propozycję łączonej stawki tytułem wywozu odpadów komunalnych na podstawie ryczałtu, ale z uwzględnieniem bonifikaty dla osób samotnie mieszkających, których dochody uprawniają do korzystania z pomocy społecznej."

kityj (gość)

mieszkałam na Miłosnej 2 lata, 5 0s rodzina w tym pampersowy maluch i zimą popiół. Płaciliśmy 28 zł m-nie (kubeł zabierał Gaminex 2 x w miesiacu) Dzięki temu ze były w "centrum" Miłosnej pojemniki na plastik i szkło nie bylismy w stanie wyprodukować całych pojemników śmieci i często opróżniane były w połowie zapełnione. Teraz mieszkam w bloku i płacę od osoby, spółdzielnie kasują od groma mimo że dalej segreguję

Genek (gość)

A dlaczego w Ryjewie jest drożej od Gardei czy Sadlinek, Dlatego że Ryjewscy Radni wyskoczą jak filip z konopi , niech dołożą z własnych kieszeni tę różnice jaka jest miedzy Gardeją a Ryjewem czyli 5zł. Tylko 5zł. Nic dla dobrego dla swoich mieszkańców nie potrafią zrobić . Jeszcze ciekawe jaki podatek będzie w tym roku bo trzeba długi gminy spłacać a może ze 2 wójtów przyjąć .

popiel (gość)

Ustawa śmieciowa jest korupcjogenna i na wybory wcale się nie wybieram w 2014 roku.

renawcowa (gość) (Mieszkaniec PSM RENAWA)

Nie widzę negacji co do szczerego oddania spółdzielcomi głosowania w interesie spółdzielców, towarzysza przewodniczącego Rady Nadzorczej PSM Renawa radnego SLD Leszka P. oraz prezesa Jerzego Ś.mieszkańcom!! OBY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ!!!!!!! tylko za co??????

koneser (gość)

ja mam pomysł za te śmieci to powinno być od dochodu na osobę . a za posegregowane śmieci powinno sie płacić za 1m sześcienny przy odbiorze i wszędzie będzie wylizane bo to sie będzie wszystkim opłacać a ta ustawa to bubel i kicha!

j-23 (gość) (jurek)

Na koniec zadaj pytanie burmistrzowi po kiego zaproponował inny wariant i teraz będzie się cofał do chorej ustawy, żeby dopełnić wymóg formalny. Jednak to wszystko wymięka przy cenie adekwatnej dla środowisk, które do tej pory nic nie robiły z utylizacją, a przecież Kwidzyn był liderem tych przemian. Prawda?

j-23 (gość)

Teoretyczne rozważania, ale stanowczo za płytkie. Nie rozumiesz najważniejszej sprawy dla wszystkich mieszkańców, czyli CENY. Dla przeciętnego kwidzyniaka nie jest istotny wariant, lecz ile w końcu zapłaci. W Kwidzynie burmistrz za przyzwoleniem rady wysmażył kalkulację, która gwarantuje wzrost kosztów przy każdym wariancie na poziomie ok. 200%. jeżeli sejm zmieni ustawę to i tak kwoty proponowane będą nadal wyznacznikiem kolejnej kalkulacji. I tu jest pies pochowany, bo wiele lat temu samorząd zainwestował w nowoczesne składowisko odpadów, które miało być dobrą inwestycją dla mieszkańców powiatu. Teraz okazuje się jako to była inwestycja, ponieważ gminy które nic nie zrobiły dotychczas w kwestii utylizacji muszą ponieść dopiero spore nakłady, a i tak kalkulują zdecydowanie niższą cenę. Proszę sprawdzić za pomocą googli :(
O tych 30% co piszesz to prawda, ale wszystkie gminy uwzględniają tę pozycję w swoich kalkulacjach i... nadal mają taniej od nas. Sprawa meldunku, albo jak ty wolisz deklaracji też jest prawdą, ale sam sobie odpowiedź, przy której można bardziej oszukać system. Odpowiedz też sobie ile gospodarstw domowych wchodzi w skład wspólnot i budynków spółdzielczych. Jest to większość kwidzyniaków i dlatego przywołane przez ciebie inne procedury będą dla nich determinujące.

jurek (gość)

ale się podkręcacie nie znając zasad tylko plotki internetowe i cały kocioł jedzie zajrzyjcie w szczegóły uchwał a w ogóle w dyrektywe uni myślicie że wywóz śmieci jest jakiejś gminie na ręke gminy zostały zmuszone do tej działalności i wybór opłat narzucony 4 warianty i tyle nie wiem po co robią gminy inne rozwiązania jak bedzie to odrzucone w tej sytuacji prawnej jak będzie inna będzie można wtedy kombinować co to za interes dla gminy która bedzie musiała firmie zapłacić za wszystkich deklarowanych a później w drodze egzekucji jak się uda zebrać zadłużenie 30% jest przewidziane że nie bedzie płacić i ta suma jest wliczana w kalkulacje ceny to sa szczegóły jak inne o których się nie pisze meldunek nie bedzie miał znaczenia tylko deklaracja ilości osób która będzie sprawdzana i dalsze tego konsekwencje każda gmina by się tego pozbyła ale nie może macie racje że bezdomny nie zapłaci
ale i inni też ustawa dotyczy osob fizycznych tylko oni bedą mieć umowę z gminą reszta to inna procedura tam stroną będzie np spółdzielnia ,wspólnota coś podobnie chyba jak jest, działalność gospodarcza też ma swoje zasady też mi się to nie podoba na rózne sposoby by to można kombinować tylko jedna jest wspólna CENA której ludzie nie udźwigną i to musi paść musi być nowelizacja tych przepisów