Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat kwidzyński. Nowy system ZUM-u, który ma zarządzać budynkami będzie lekarstwem na piętrzące się problemy?

Łukasz Kłos


Zaskoczenie, niezrozumienie a nawet oburzenie wywołały listy, jakie w ostatnim czasie wysłał Zakład Usług Mieszkaniowych do właścicieli lokalów, którymi zarządza. Część z nich otrzymała pisemne przypomnienie o konieczności uregulowania zaległych opłat administracyjnych.

Sprawa nie wzbudzałaby kontrowersji (wszak ZUM musi dbać o własną kondycję finansową) gdyby nie wysokość karnych odsetek jakie wyliczył administrator za niezapłacone w terminie należności.


- Od sierpnia ub. r. zalegałam ZUM-owi ok. 150 zł. Teraz okazuje się, że za pół roku zwłoki muszę zapłacić dodatkowo 100 zł odsetek. To kuriozalne! - opowiada wzburzona czytelniczka.


Tymczasem odsetki ustawowe, wg których nalicza się karne zobowiązanie wynoszą 13 proc. w skali roku. To by oznaczało, że za okres zwłoki podany przez naszą czytelniczkę ZUM mógłby zażądać co najwyżej... nieco ponad 8 zł!


Władze spółki zastrzegają, że o żadnym wyłudzeniu nie może być mowy. Według Michała Leszczyńskiego, prezesa spółki, nieporozumieniem jest bezpośrednie porównywanie wysokości należności głównej i nałożonych odsetek.


- Odsetki są często konsekwencją wielu niedopłat i nie dotyczą tylko pokazanej w przypomnieniu zaległości. Należy pamiętać, że wpłaty właścicieli zaliczane są najpierw w poczet należności głównej. Dopiero w dalszym kroku z pozostałej kwoty pokrywane są naliczone odsetki. Zdarzać się może, że mieszkańcy "pamiętając" o wysokości niedopłaty, zapominają o tym, że mogły już zostać nałożone odsetki - tłumaczy Leszczyński.


Pracownicy zakładu twierdzą, że znane są im przypadki, kiedy spłata takich "zapomnianych" odsetek odwlekana jest nawet kilka lat.


- W takich sytuacjach może nawet dojść do sytuacji, że w przypomnieniu nie będzie żadnej zaległości lecz tylko same odsetki - dodaje pracownica działu czynszów.


Być może wkrótce nieporozumienia finansowe skończą się. Taką nadzieję mają władze spółki w związku z wdrożeniem zintegrowanego systemu zarządzania nieruchomościami.


- Od pewnego czasu za pośrednictwem naszej strony internetowej można sprawdzić wysokość aktualnych i ewentualnych zaległych zobowiązań. Każdy kto chciałby skorzystać z tej możliwości może zgłosić się do działu czynszów i podać wymyślone przez siebie hasło. Po aktywacji będzie można na bieżąco kontrolować stan zumowskiego "konta" - mówi Michał Leszczyński.


Jednocześnie podkreśla, że to tylko dodatkowa korzyść. Najważniejszym efektem jest zebranie w jednym miejscu wszystkich danych, technicznych jak i księgowych, dotyczących zarządzanych nieruchomości.


- Główną zaletą takiego rozwiązania będzie stały dostęp do kompleksowej informacji. Dosłownie po kilku kliknięciach w komputerze będziemy np. wiedzieli gdzie potrzebne są prace remontowe, a gdzie już były wykonywane - podkreślają zumowscy administratorzy.


Tajemnicą poliszynela jest zły stan wielu, spośród zarządzanych przez zakład, budynków. Okres zimowy jest szczególnie trudny. Nie tylko wśród mieszkańców, ale także w służbach kontrolnych nasiliła się fala krytyki pod adresem ZUM. 
Zakładowi zarzucano m.in. zwlekanie z odśnieżaniem dachów, ulic czy parkingów osiedlowych. Również instalacje kominowe sprawiają wiele problemów i wymagają gruntownej konserwacji a szacuje się, że niemal 2/3 zasobu, którym dysponuje ZUM, korzysta z własnego CO. Z czasem przekonamy się czy system pozwoli zapanować nad piętrzącymi się problemami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto