Potężny huk słyszalny w całym powiecie kwidzyńskim. To dwa myśliwce F-16, "sprawdzenie cywilnego samolotu pasażerskiego"

Potężny huk, słyszalny dwukrotnie w odstępach kilkunastu sekund, przyprawił we wtorkowe popołudnie mieszkańców powiatu kwidzyńskiego o dreszcz. Było go słychać nie tylko w samym Kwidzynie, ale także w miejscowościach ościennych, a jak się okazuje, nawet w Grudziądzu.

Źródło: TVN 24

 fot. Mirosław Gawroński/Zdjęcie ilustracyjne

Aktualizacja, środa, godz. 13

Oświadczenie rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, ppłk Piotra Walatka

Ochrona polskiej przestrzeni powietrznej jest realizowana w ramach zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO oraz w systemie narodowym. Jednym z zadań dyżurujących sił jest udzielanie pomocy statkom powietrznym w sytuacjach awaryjnych.
W dniu 08.01.2019 roku para dyżurna samolotów F-16 wykonywała lot na polecenie Połączonego Centrum Operacji Powietrznych NATO. Na wysokości ponad 10.000 metrów samoloty przekroczyły prędkość rozchodzenia się dźwięku, której efekt mógł być słyszalny na ziemi.
Zadaniem pary dyżurnej F-16 było sprawdzenie cywilnego samolotu pasażerskiego pozostającego bez łączności ze służbami kontroli ruchu lotniczego.
Prowadzone działania odbyły się zgodnie z procedurami i obowiązującymi przepisami prawa.

Aktualizacja, środa

Kuba Kaługa, reporter RMF24, poinformował, że był to przelot dwóch myśliwców F16.

- To była para dyżurna polskich F-16, wykonywała zadania w ramach systemu NATO, prędkość dźwięku samoloty przekraczały na pułapie ponad 10 000 m - podaje RMF24.pl, powołując się na Dowdództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, w rozmowie z "Gazetą Pomorską", przyznał, że myśliwce wykonywały "zadania związane z ochroną powietrzną naszego kraju". Szczegółów komentować nie będzie.

- Wszystko odbyło się zgodnie z przepisami, procedurami i zadaniami wykonywanymi przez myśliwce - zapewnia ppłk Piotr Walatek, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Aktualizacja, wtorek

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa potwierdza, że to jednak przelot dwóch myśliwców spowodował huk słyszalny na Pomorzu i Kujawach.

Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się już do Dowództwa Operacyjnego Rodzaju Sił Zbrojnych.

Wcześniej pisaliśmy...
Huk, przypominający dźwięk towarzyszący silnej eksplozji, dwukrotnie, w odstępach kilkunastu sekund, słychać było około godz. 18.30. W internecie pojawiły się informacje, że to przelatujące samoloty przekroczyły barierę dźwięku.

Informacji o jakichkolwiek lotach nie potwierdza 22. Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku, na którą powołuje się portal grudziadz365.pl.

- Również 23. Baza Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim informuje, że dzisiaj żadnych lotów w naszym rejonie nie było - informuje portal.

A zatem co to było? Dyżurny kwidzyńskiej straży pożarnej, w rozmowie z naszym portalem, poinformował, że służby nie odebrały żadnej informacji o zagrożeniach, których huk mógł być źródłem.

Do sprawy wrócimy.

----------------------------------------------------------------
Zobacz także:
PERYSKOP 8.01.2019 - wiadomości z Pomorza:

Arkadiusz Kosiński

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

13.01.2019, 19:50

RUSCYYYY

12.01.2019, 09:40

Wojsko dało du..... F-16 przekroczyły barierę dźwięku na znacznie niższym pułapie. Z pułapu ponad 10000m byłby potężny huk a nie było by tak silnej fali uderzeniowej, po której dzwoniły szyby w oknach, i było czuć wstrząs.

12.01.2019, 06:06

ku..rła kto mi zapłaci za pobite szyby gdzie to zgłaszać jebane wojsko nie podaje nr. tel.

11.01.2019, 23:03

Gdzie kończy sie logika, zaczyna się wojsko.. Nigdy się nie przyznają, że dali dupy.. Pierdoły napisać i robić ludzi w chu.., na tym najlepiej sie znają, tylko tyle potrafią ( pismaki jeba..) mjr. emeryt 31 Baza Lotnictwa Taktycznego......

11.01.2019, 21:14

Dziwne Niemcy gonili ten samolot jeszcze u siebie póki nie wleciał w przestrzeń powietrzną Polski. Potem goniły go F16 w Polsce i też go nie dogoniły🤔. Jeszcze najdziwniejszy jest fakt że jedynym samolotem który przelatywał 10 minut wcześniej był Airbus A330 z Pragi do Seulu🤔ale napewno nie leciał przez Niemcy.

11.01.2019, 19:44

Sam słyszałem owe huki i przypominały raczej dwie eksplozje i odczuwalna była również fala uderzeniowa .Dnia następnego rozmawiałem z świadkami którzy zaobserwowali w momencie
huku potężny rozbłysk na niebie.Czy jest to możliwe !Zadaje sobie pytanie z jaką prędkością musiał
poruszać ścigany statek powietrzny że wymusiło to na F16 przekroczenie prędkości ponad dżwiękowej !Z tego co wiem to samoloty cywilne pasażerskie tak nie pędzą!

10.01.2019, 21:55

Jebane Ruski...
Dziś słyszałem jak w celulozie, podobno kiedyś też nastąpił wybuch. Ludzie potruli się azotem, ale sama Celuloza i Urząd Miasta milczeli w tej sprawie długo

10.01.2019, 21:36

Pamiętam lata 80 90 i przekraczanie bariery dźwięku przez samoloty naddźwiękowe . Ale ten głuchy huk i odczuwalna fala uderzeniowa nie przypominało nic co pamiętam z tamtych lat

10.01.2019, 18:18

Do Anonima

Słyszałeś coś o prawie zachowania energii? Odejdź od komputera i wyjdź na świat realny, póki jeszcze nie jest za późno.

10.01.2019, 14:22

Do marudy i co z tego gdyby nawet lecialy 10 maj:)siła gtzmotu soniczmego była by taka sama po prostu samolot poruszał by się od niego 10 x szybciej xd właśnie się popisales swoją znajomością fizyki

10.01.2019, 12:25

Co innego pasja lotnicza, a czym innym jest fizyka fal akustycznych.

10.01.2019, 11:49

Ten specjalista Mirosław Gawroński tylko się skompromitował.

10.01.2019, 09:17

Do Sztumiak - gawno prawda. F 16 osiąga prędkość max. 2 300 km/h - ponad 2 Machy. Jeśli para leciała na przechwycenie z max prędkością huk musiał być porządny. I był.

10.01.2019, 09:10

Stożek Macha porusza się razem z samolotem. Tak więc grom dźwiękowy jest słyszalny na całej trasie przemieszczania się samolotu z prędkością ponaddźwiękową. Ot i cała tajemnica.

10.01.2019, 02:01

M8

10.01.2019, 01:15

Jeśli one miały wysokość ponad 10 km, to ja jestem Marsjanin! Chyba, że relacje świadków są mocno przekoloryzowane. Obstawiałbym jednak pierwszą wersję.

09.01.2019, 23:03

Podobny komunikat podano wczoraj w Niemczech. Tzn interwencja dwóch niemieckich myśliwców do samolotu pasażerskiego bez łączności, który znajdował się nad terytorium Polski.
W Polsce zaś twierdzą, że interweniowała para polskich f-16. Czyli interweniowały łącznie 4 myśliwce z dwóch krajów? Chyba nie. Do jakiego samolotu i jakich linii niewiadomo. Czy udalo sie go odnaleźć i doprowadzić do lądowania? Brak informacji. Ponadto huki były słyszalne w Polsce, w Niemczech (północna Bawaria) i podobno w Czechach.
Oficjalne komunikaty Polski i Niemiec są jakąś półprawdą. Pewne jedynie jest to, że doszło do interwencji sił NATO.

09.01.2019, 22:55

Pitu Pitu.. F16 TO MAX PRĘDKOŚĆ OK 1500KM/H PRZY WYSOKOŚCI 10KM BYŁO BY GO SŁYCHAĆ MAX W OBSZARZE 30km.. Najpewniej leciały z naddzwiękową dużo niżej.. Ważne że się wyjaśniło co to. I uspokoili ludzi. bo po podobnych hukach w październiku nad Iławą była cisza.

09.01.2019, 22:01

ciekawe jaki to byl samolot i skad o tej godzinie z kad lecial albo dokad nie podadza kosmici lataja prawda jest taka prawdy nie podadza

09.01.2019, 21:10

meteor albo bolid czyli natura

09.01.2019, 19:30

Amerykanie na ćwiczeniach NATO przetestowali najnowszą broń hipersoniczną. F16 na wysokości 11 km a fala uderzeniowa trzęsie budynkami w promieniu 60 km... Ha ha! Obejrzyjcie sobie przekraczanie bariery dźwięku odrzutowcami na pułapie 50 m są na YT. To nie to!

09.01.2019, 19:21

No jeśli miłosnik lotnictwa z Kwidzyna nie rozpoznał fali naddźwiękowej , to co to za miłośnik i fachowiec , no cóż jeśli ma mniej niż 30 lat to mogę to zrozumieć , ale w latach przed 90 tych było nagminnym przekraczanie bariery dźwięku przez pilotów w LWP . Pozdrawiam Miłośników lotnictwa z Kwidzyna.

09.01.2019, 19:15

spałem i nic nie słyszałem ale pewnie szlag trafił , PO-KO

09.01.2019, 19:01

Do marudy komuny to ja nie pamiętam bo za mlody jestem ;)
Ale ty to chyba tego nie do końca pojmujesz zobacz sobie na yt jak na plaży nad głowami myśliwiec osiąga mah 1 nawet parasolki nie dygnely a tu 10 km no proszę cie. A co do fali i drugiego myśliwca to zrozumiem o co ci chodzi oczywiście masz rację nic by mu nie zrobiło ale w sytuacji gdyby obydwa weszły w naddzwiekowa jednocześnie, przecież napisałem gdyby 1 wszedł szybciej od drugiego co w praktyce jest normalne chodziło mi o to że wejście w prędkość naddzwiekowa nie generuje tak dużej mocy aby taki misliwiec uszkodzic z małej odległości nie mówiąc o zabijaniu szyb z odległości ponad 10 km. Jak pisalem problem dzisiejszych czasów to fakt że ludzie wolą powtarzać i korzystać z jakiejś wiedzy a nie myśleć

09.01.2019, 18:49

Normalne jak sie przekracza dzwięk to tak jest. Dobrze że nie na wysokośco km. Chałupy by wywaliło