Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorski Kongres Obywatelski: żyć dobrze, czyli jak?

Przemysław Zieliński
Przemek Świderski
Na to, i wiele innych ważnych pytań, spróbują odpowiedzieć organizatorzy VIII Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego, który odbędzie się w Gdańsku.

Żyjąc w nieustannym biegu, pomiędzy jednym a drugim zadaniem, pracą, domem i innymi aktywnościami, rzadko zastanawiamy się nad jakością naszego życia. Co to właściwie oznacza żyć dobrze i szczęśliwie? Czym jest jakość życia, od czego ona zależy i w jaki sposób możemy o nią zadbać? Pomorski Kongres Obywatelski to wielkie spotkanie wszystkich Pomorzan, którzy chcą włączyć się w rozmowy o przyszłości naszego regionu.

- Od wielu lat zadajemy sobie pytanie, co powinno być motywem przewodnim rozwoju Pomorza: gospodarka morska, teleinformatyka, energetyka, logistyka? Wydaje się, że samo życie podpowiada nam szerszą koncepcję naszej regionalnej „specjalizacji” - powinna być nią jakość życia, w której stajemy się powoli swoistym krajowym liderem - mówi dr Jan Szomburg, inicjator i organizator kongresu.

Rankingi satysfakcji z życia mieszkańców pokazują, że Trójmiasto i Pomorze zamieszkują ludzie zadowoleni z miejsca zamieszkania. Firmy konsultingowe mówią, że łatwiej jest ściągnąć warszawskiego specjalistę do Trójmiasta niż do innych stolic regionów. Dlatego na zbliżającym się VIII Pomorskim Kongresie Obywatelskim jego uczestnicy wspólnie zastanowią się, co dla nas - i jako jednostek, i jako zbiorowości - oznacza jakość życia, jakie elementy się na nią składają, na czym nam tak naprawdę w życiu zależy? Istotne będzie też pytanie, jaki wpływ mają (i mogą mieć) władze publiczne na podwyższanie jakości naszego życia.

Wśród zaproszonych gości są m. in.: Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, abp Tadeusz Gocłowski, prof. Wiesław Łukaszewski, psycholog, dr Janusz Lewandowski, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze, Mateusz Kusznierewicz, polski żeglarz sportowy, mistrz olimpijski i mistrz świata, założyciel Fundacji Navigare, oraz dr Joanna Bagniewska, zoolog, University of Reading, School of Biological Sciences, zwyciężczyni trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab.

Tegoroczne obrady odbędą się w pięciu sesjach tematycznych: Edukacja dla lepszej jakości życia - nauczyciele jako liderzy zmian; Inteligentne specjalizacje szansą biznesową Pomorza; Jaka przestrzeń dla dobrego życia na Pomorzu; Nasze zdrowie - jak o nie zadbać; Cyfrowe Pomorze - jak może zmienić nasze życie?

Dodatkowo zapraszamy na pokaz filmu „Ludzki wymiar” (reż. Andreas Dalsgaard, Chiny, Dania, Nowa Zelandia, USA, Bangladesz, 2013) połączony z dyskusją, zorganizowany we współpracy z Akademią Dokumentalną.

Organizatorem VII Kongresu Obywatelskiego, który odbędzie się 18 kwietnia w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej (godz. 10.00 - 16.00) jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Wstęp na kongres jest bezpłatny. Obowiązuje rejestracja na stronie Instytut. Patronat nad imprezą sprawuje „Dziennik Bałtycki”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto