Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorska młodzież będzie latać dronami. W szkoleniach udział wezmą m.in. uczniowie z Kwidzyna i Prabut

Redakcja
fot. pixabay.com
95 uczniów z Pomorza, w tym z Kwidzyna i Prabut, zdobędzie licencję operatora bezzałogowców. Poznają oni teoretyczne podstawy prawa lotniczego oraz nauczą się praktycznej umiejętności pilotażu.

We współczesnym świecie drony są coraz bardziej powszechne i stosowane są nie tylko jako narzędzie sportowe i rozrywkowe.

- Potwierdzają to dane, jakie otrzymujemy od pracodawców i służb zatrudnienia. Dotyczy to trzech zawodów: technik informatyk, technik mechatronik i technik budownictwa. W kluczowych dla Pomorza gałęziach gospodarki takich, jak elektronika czy budownictwo drony będą coraz bardziej powszechne - informuje Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Na przykład bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są w geodezji, gdzie sprawdzają i wytyczają granice działek oraz w budownictwie do sprawdzania stanu dachów czy kominów. Stąd właśnie pomysł zorganizowania szkoleń dla operatorów dronów - dodaje. Aby zostać operatorem bezzałogowego statku powietrznego trzeba posiadać stosowne uprawnienia. Egzaminy przeprowadza Urząd Lotnictwa Cywilnego. Kursy mogą organizować tylko certyfikowane jednostki.

- Program szkolenia jest opracowany przez ULC i może być realizowany tylko przez wykonawcę wpisanego na listę urzędu. W Polsce mamy 54 takie jednostki, w naszym województwie jest ich 6 - opowiada Adam Krawiec.

Szkolenia będą organizowane w ramach realizowanego przez samorząd województwa pomorskiego programu motywacyjnego dla uczniów szkół zawodowych.

- Co ciekawe, uczniowie sami dopytywali o tego rodzaju szkolenia, a my też chcemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i pasjom młodych ludzi. Zwłaszcza jeśli ich pasja łączy się z wykonywanym zawodem - mówi Krawiec. W kursach weźmie udział 95 uczniów z 11 miejscowości. - Chcieliśmy, aby szkolenia odbywały się nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych ośrodkach.

Kursy rozpoczną się po wyłonieniu wykonawcy.

W szkoleniach udział wezmą uczniowie z Kwidzyna (5) i Prabut (5). Czy takie zajęcia rzeczywiście mogą zwiększyć szansę młodych ludzi na rynku pracy?

- Traktuję to raczej w kategoriach ciekawostki, ponieważ przynajmniej w naszym urzędzie pracy nie ma ofert, w których wymagane byłyby tego typu umiejętności - mówi w rozmowie z „Kurierem Powiatu Kwidzyńskiego” Jerzy Bartnicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie. - Niemniej, pewnie w niektórych zawodach takie zdolności mogą być przydatne, np. w geodezji. I naturalnie samo szkolenie może też pozwolić zapoznać się młodym ludziom z nowymi technologiami.

Warto dodać, że niektóre szkoły w Polsce same inwestują w drony. Pod koniec 2017 roku Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie, dzięki dofinansowaniu, zakupił trzy takie maszyny, których nau-kę obsługi rozpoczęło 10 uczniów z klasy o specjalności technik mechanik lotniczy.

Popularność dronów obserwujemy dziś np. w mediach. Korzystają z nich nie tylko największe telewizyjne stacje, ekipy filmowe, ale także prywatni przedsiębiorcy, parający się produkcją filmową. Co ciekawe, w niektórych rejonach kraju, drony to też narzędzie do walki ze smogiem. Pomagają namierzać tych, którzy palą w piecu śmieci. Tak jest np. w Katowicach. Nad domami latają dwa urządzenia. Jeden dron wyposażony jest w miernik cząsteczek, które znajdują się w powietrzu. Drugi umożliwia jego nawigację.

Potencjał w wykorzystaniu dronów, już jakiś czas temu dostrzegło także PKP. Dzięki nim pracownicy PKP Cargo, którzy przeszli specjalne szkolenie, mogą bez problemów namierzyć złodziei i dzięki wysokiej jakości zdjęciom dostarczyć policji bardzo mocne dowody. Drony można wyposażyć tak naprawdę we wszystkie dostępne urządzenia. Mają m.in. kamery termowizyjne. Poza tym urządzenia radzą sobie znakomicie w każdych warunkach. Nie przeszkadza ani wiatr, ani opady deszczu czy śniegu. Mogą działać też w nocy. PKP Cargo walczy w ten sposób ze zorganizowanymi grupami przestępczymi. Ich celem jest nie tylko kradzież węgla, ale również części samochodowe czy elektronika.

Obserwuj nas na Twitterze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto