Polska przegrała z Holandią 1:2 [ZDJĘCIA, RELACJA]

Paweł Stankiewicz
Biało-czerwoni przegrali 1:2 z Holandią w Gdańsku w przedostatnim meczu towarzyskim przed Euro 2016. We Francji trzeba będzie zagrać znacznie lepiej, aby myśleć o wyjściu z grupy.

Holandia sensacyjnie nie awansowała na Euro 2016, ale w polskiej ekipie nikt nie spodziewał się łatwego meczu. To wciąż silna drużyna, choć jest teraz w przebudowie. W Gdańsku nie zagrali Arjen Robben, Robin van Persie czy Wesley Sneijder, choć ten ostatni był początkowo powołany na spotkanie na Stadionie Energa Gdańsk.

- Holandia gra piłkę na najwyższym poziomie, zarówno pod względem organizacji gry jak i umiejętności indywidualnych. Czeka nas bardzo ciekawe spotkanie, a ja będę miał bardzo dużo materiału do analizy - mówił przed meczem Adam Nawałka, selekcjoner reprezentacji Polski.

Już pierwsza połowa meczu na gdańskim stadionie pokazała, że Nawałka będzie miał co analizować. Holendrzy zagrali w sposób zdyscyplinowany, pokazali się jako drużyna dobrze zorganizowana i bardziej zdeterminowana. Bardzo im zależało, żeby pokazać się z jak najlepszej strony w starciu z finalistą Euro 2016 po przegranych kwalifikacjach. Polacy, zgodnie z zapowiedziami Nawałki, zagrali w najsilniejszym składzie z wyjątkiem kontuzjowanego Grzegorza Krychowiaka, ale nie podejmowali ryzyka, aby przed turniejem we Francji nie nabawić się przypadkowej kontuzji.

Pomimo wyrównanej gry w pierwszej połowie spotkania to jednak piłkarze Oranje sprawiali nieco lepsze wrażenie. Znakomitą okazję do strzelenia gola mieli za to Polacy. Sędzia zastosował przywilej korzyści w sytuacji, kiedy tuż przed polem karnym faulowany był Robert Lewandowski, bo w czystej sytuacji znalazł się Arkadiusz Milik. Napastnik Ajaksu Amsterdam powinien strzelić gola, ale z bliska huknął w poprzeczkę. Potem na boisku wiele się nie działo, aż do 33 minuty. Wówczas z prawej strony boiska dośrodkował Steven Berghuis, a kompletnie odpuszczony Vincent Janssen głową strzelił gola. Błąd popełnił Michał Pazdan, który tylko się przyglądał. Zresztą w drodze do szatni, po zakończeniu pierwszej połowy, miał do niego uwagi Wojciech Szczęsny.

Polacy zupełnie inaczej zaczęli drugą część spotkania, bardziej dynamicznie i ofensywnie. Kilka razy zrobiło się gorąco w polu karnym, a w końcu po dośrodkowaniu z rogu Milika głową bramkę zdobył Artur Jędrzejczyk. Niestety, później znowu gra wyglądała podobnie jak w pierwszej połowie, a Holendrzy szybko to wykorzystali. Po bardzo dobrej akcji Luciano Narsingha futbolówkę do siatki posłał Georginio Wijnaldum. Biało-czerwoni odpowiedzieli tylko groźnym strzałem Sławomira Peszki.

Wyniki innych meczów towarzyskich: Hiszpania - Korea Południowa 6:1, Rosja - Czechy 1:2, Norwegia - Islandia 3:2, Belgia - Finlandia 1:1, Łotwa - Litwa 2:1. Litwini będą rywalami biało-czerwonych w ostatnim meczu towarzyskim przed mistrzostwami Europy, który w poniedziałek zostanie rozegrany w Krakowie.

90+4'
Koniec meczu!

90+4'
Nieudane dośrodkowanie z rzutu wolnego.

90+3'
Stępiński faulowany przez Tete. Mamy rzut wolny

90+2'
Od bramki rozpoczyna Szczęsny

90'
Promes podaje do Strootmana. Szczęsny przechwytuje piłkę

89'
Dośrodkowanie w pole karne nie udaje się

88'
Tete wybija piłkę na rzut rożny. Będzie kolejna szansa

87'
boisko opuszcza Milik, w jego miejsce wchodzi Stępiński

86'
Ładna akcja naszej reprezentacji. Piłka znajduje się na polu karnym. Peszko uderzył na bramkę, ale przestrzelił. Mamy rzut rożny

85'
Milik oddaje strzał. Piłka trafia nad poprzeczką

84'
Faul na naszej połowie. Będzie rzut wolny

83'
Linetty nie dogadał się na boisku Jędrzejczykiem

82'
Polacy przy piłce

82'
Niesygnalizowany strzał z dystansu Quincy'ego Promesa, nie bez problemów radzi sobie Wojciech Szczęsny.

80'

Kolejna zmiana w polskiej reprezentacji. Tomasz Jodłowiec w miejsce Krzysztofa Mączyńskiego.

78'

Na boisku Sławomir Peszko, zmienił on na skrzydle Kamila Grosickiego.

77'

Niefrasobliwość polskiej defensywy, która miała wielkie problemy z wybiciem piłki. Wykorzystał to Wijnaldum, który po obrocie z piłką pokonuje Szczęsnego.

76'

Cały mecz mało widoczny, ale nadszedł jego moment. Georginio Wijnaldum trafia do siatki.

75'

Od razu po wejściu na murawę Bas Dost fauluje Kamila Glika. Polski obrońca wraca do gry.

73'

Na murawie jeszcze Bas Dost, zmienia strzelca gola, Vincenta Janssena.
71'

Na boisku Kevin Strootman, poza nim Marco van Ginkel.

69'
Karol Linetty próbuje szczęścia z dystansu, ale to było bardzo nieudane uderzenie, po ziemi i obok słupka.

68'
Linetty strzela, ale piłka trafia daleko od bramki

67'
boisko opuszcza Berghuis, w jego miejsce wchodzi Narsingh

66'
Zmiana. Karol Linetty zmienia Roberta Lewandowskiego...

65'
Mocne dośrodkowanie Kamila Grosickiego z rzutu wolnego i Michałowi Pazdanowi niewiele zabrakło do kopnięcia piłki do siatki!

63'
Robert Lewandowski ukarany żółtą kartką za dyskusje z sędzią po własnym faulu.

62'
Jasper Cillessen w ostatniej chwili zabiera piłkę spod nóg Arkadiusza Milika!

61'
Dośrodkowanie z rzutu rożnego trafia na głowę Artura Jędrzejczyka, który strzela w kierunku prawego słupka i trafia do siatki obok bezradnego bramkarza! Remis w Gdańsku!

60'
Jędrzejczyk strzela GOLA!!!

59'
Podanie Zielińskiego do Cionka. Jest rożny

57'
Polacy nie wykorzystują szansy przed bramką rywala

56'
Jędrzejczyk dogrywa w pole karne do Grosickiego. Nasz skrzydłowy dograł przed bramkę do Lewandowskiego. "Lewy" został jednak zablokowany. Będzie rożny

55'
Strzał Mączyńskiego został zablokowany. Piłka trafiła do Lewandowskiego, ale ten był kryty przez czterech rywali i stracił futbolówkę

53'
Na boisku leży Piotr Zieliński, ale pomocnik Empoli będzie mógł kontynuować grę.

52'
Gra toczy się przy linii bocznej, teraz wrzut z autu mają reprezentanci Polski.

50'
Michał Pazdan nie zdołał wybić piłki zmierzającej poza linię boczną, aut dla Oranje.

48'
Kamil Grosicki dostaje piłkę przy prawym słupku bramki, próbował czegoś w rodzaju centrostrzału, ale poradził sobie Jasper Cillessen.

46'
...ostatnią zmianą jest zejście Jakuba Błaszczykowskiego, na boisku już Bartosz Kapustka.

46'
Zaczynamy drugą połowę!

21:33

Do przerwy niestety prowadzą Holendrzy, nasza gra do czasu straty bramki wyglądała całkiem nieźle, ale po tym zdarzeniu to goście są zdecydowanie groźniejsi. Adam Nawałka musi poważnie porozmawiać ze swoimi zawodnikami w szatni. Liczymy na bramki Polaków już za kwadrans!

45'
Sędzia kończy pierwszą połowę meczu, niestety po 45 minutach przegrywamy 0:1.

45'
Jetro Willems uderza z dwudziestu pięciu metrów wysoko nad bramką.

45'
W ostatnich sekundach pierwszej połowy rzut wolny dla Holandii.

43'
Wreszcie jakiś ruch na połowie gości. Artur Jędrzejczyk nie zdołał dośrodkować piłki w pole karne, umiejętnie przy linii końcowej zatrzymał go jeden z obrońców.

41'
Polacy starają się uspokoić grę, ale póki co im to nie wychodzi. Holendrzy wyraźnie prowadzą grę od straty bramki.

40'
Kolejny błąd Pazdana - piłkę przejął Berghuis i oddał strzał na bramkę. Szczęsny broni

39'
Lewandowski przy piłce. Dobra interwencja Van Dijka

38'
Jędrzejczyk faulował na połowie przeciwników

37'
Błąd Pazdana - piłkę przejął Janssen, który oddał strzał w kierunku bramki. Szczęsny w porę obronił

35'
Błaszczykowski dograł płasko w kierunku Pazdana, ale Holendrzy przejęli piłkę.

34'
Lewandowski chciał strzelać przed polem karnym, ale został zablokowany

33'
Gol! Niestety przegrywamy. Piłkę wbija do bramki Janssen. Berghuis dośrodkował w pole karne do zupełnie niekrytego Janssena. Mączyński i Pazdan zostawili rywala, a ten spokojnie strzałem głową pokonał Szczęsnego

32'
Dośrodkowanie do Berghuisa było niedokładne, ale zdołał utrzymać się przy piłce

31'
Lewandowski faulowany na środku boiska. Zaczęliśmy od rzutu wolnego

30'
Arkadiusz Milik uderzył technicznie, piłka przelatuje tuż obok prawego słupka, niewiele brakowało!

29'
Milik wykonał strzał z rzutu wolnego. Piłka przeleciała obok słupka.

28'
Jeden z Holendrów dotknął piłkę ręką i Polacy będą mieć szansę na wrzutkę lub nawet strzał na bramkę

27'
Zieliński faulowany przez Wijnalduma

26'
Nieudane zagranie Piszczka do Grosickiego. Piłkę spokojnie przejął Cillessen

25'
Dobry powrót Zielińskiego przerwał akcję rywali

24'
Nieudane dośrodkowanie w pole karne z rzutu rożnego. Holendrzy rozpoczną od autu

23'
Grosicki ruszył skrzydłem, ale nie zdołał dośrodkować. Będzie rzut rożny

22'
Wznowienie gry przez Cillessena

21"
Van Dijk zderzył się z Lewandowskim głową. Chwila przerwy w grze

18'
Odważna próba prostopadłego podania w wykonaniu Kamila Glika, ale przed Kamilem Grosickim znalazł się Jasper Cillessen,

16'
Ostry faul Riechedly'ego Bazoera na Robercie Lewandowskim przy linii środkowej.

14'
Pierwsza groźna akcja Holendrów! Polacy zbyt powoli wracali do obrony, Vincent Janssen z ostrego kąta nieznacznie myli się i posyła piłkę obok słupka.

12'
Była dobra szansa na kontratak naszych zawodników, ale Piotr Zieliński zwolnił akcję, za długo utrzymywał się przy piłce by po chwili ją stracić.

10'
Kuba Błaszczykowski naprawia błąd Łukasza Piszczka, wybijając piłkę poza linię boczną spod nóg Quincy'ego Promesa.

9'
Jeffrey Bruma wybija piłkę na aut w starciu z Kamilem Grosickim w polu karnym.

7'

Arkadiusz Milik marnuje stuprocentową sytuację! Wydawało się, że był faul na Lewandowskim, sędzia puścił grę, a napastnik Ajaxu strzela tylko w poprzeczkę z siedmiu metrów!

5'
Steven Berghuis oddaje dość słaby strzał po ziemi, nie stanowił on problemów dla naszego golkipera.

4'

Faul Artura Jędrzejczyka zatrzymuje groźną akcję gości tuż pod polem karnym.

3'
Mocne dośrodkowanie Jetro Willemsa z głębi pola, Wojciech Szczęsny nie miał problemów ze złapaniem futbolówki.

2'
Piłka po mocnym wykopie Wojciecha Szczęsnego trafia do Jaspera Cillessena.

1'

Polacy rozpoczęli mecz agresywnym pressingiem, co poskutkowało przejęciem piłki. Po chwili w środku pola faulowany Piotr Zieliński.

20:46

Vincent Janssen pierwszy raz kopie piłkę, mecz rozpoczyna się!

20:45
Mecz rozpocznie reprezentacja Holandii.

20:41
...kibice śpiewają Mazurka Dąbrowskiego!

20:40
Czas na hymny narodowe. Najpierw goście..

20:32

Patrząc na skład Holendrów ciężko doszukać się gwiazd. Największymi nazwiskami są tutaj Jasper Cillessen i Georginio Wijnaldum, Danny Blind daje dzisiaj szansę rezerwowym.

20:24

Dzisiejszy mecz sędziować będzie ekipa sędziowska pod przewodnictwem Miroslava Zelinki z Czech, arbitra międzynarodowego sędziującego mecze na tym poziomie od 2011 roku.

20:18

Przed meczem pozostało zadać ważne pytanie. Kto dziś wygra?

20:02

Rezerwowi reprezentacji Polski: Artur Boruc, Łukasz Fabiański, Thiago Cionek, Jakub Wawrzyniak, Bartosz Salamon, Tomasz Jodłowiec, Karol Linetty, Sławomir Peszko, Bartosz Kapustka, Filip Starzyński, Mariusz Stępiński i Grzegorz Krychowiak.

Rezerwowi reprezentacji Holandii: Joel Veltman, Ron Vlaar, Patrick Van Aanholt, Kevin Strootman, Luciano Narsingh, Tonny Vilhena, Luuk De Jong, Bas Dost, Memphis Depay, Jeroen Zoet, Kenneth Vermeer.

Skład reprezentacji Polski: Wojciech Szczęsny, Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk, Jakub Błaszczykowski, Krzysztof Mączyński, Piotr Zieliński, Kamil Grosicki, Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski

Skład reprezentacji Holandii: Jasper Cillessen, Kenny Tete, Jeffrey Bruma, Virgil van Dijk, Jetro Willems, Marco van Ginkel, Riechedly Bazoer, Georginio Wijnaldum, Steven Berghuis, Vincent Janssen, Quincy Promes

20:00

Dziś wieczorem przedostatni sparing reprezentacji Polski przed Euro 2016, biało-czerwoni zmierzą się z trzecią drużyną Mistrzostw Świata, Holandią. Na relację na żywo zaprasza Państwa serdecznie Piotr Bernaciak.