Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poczta Polska ściga kaliszan za abonament RTV

Elżbieta Bielewicz
Abonament można płacić na poczcie. Obecnie wynosi 18,65 zł
Abonament można płacić na poczcie. Obecnie wynosi 18,65 zł naszemiasto.pl
Poczta Polska ściga dłużników niepłacących abonamentu RTV. Wielu z nich musi uregulować należność za 5 lat wstecz z odsetkami! Opornymi zajmuje się skarbówka

Do I Urzędu Skarbowego w Kaliszu spłynęło już prawie 7 tysięcy tytułów egzekucyjnych z Poczty Polskiej. Dotyczą one osób, które od lat zalegają z płaceniem abonamentu RTV i mimo upomnień nie uregulowały należności. Teraz muszą się liczyć nawet z tym, że ich dług będzie ściągany z wynagrodzenia czy też innych świadczeń, np. emerytury.

- Do 26 marca tego roku wpłynęło do naszego urzędu z Poczty Polskiej 6.986 wniosków w trybie egzekucji administracyjnej na ogólną kwotę 350.456 złotych - informuje Piotr Walencik z I Urzędu Skarbowego w Kaliszu. - Do realizacji pozostało jeszcze 4.345 wniosków na 282.501 złotych.

Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że na koniec 2012 roku zaległości Polaków z tytułu abonamentu RTV wyniosły 2 mld 265 mln zł. Wzmożona akcja wymierzona w dłużników trwa od czerwca ubiegłego roku. Poczta Polska wysyła osobom uchylającym się od opłacania abonamentu ponaglenia, w których domaga się uregulowania zaległości (wraz z karnymi odsetkami), sięgających pięciu lat wstecz (po tym czasie ulegają przedawnieniu).

- Dostałem do zapłaty ponad 1600 złotych - mówi pan Janusz z Kalisza. - Nie było rady, pożyczyłem pieniądze po rodzinie i zapłaciłem, bo bałem się, że komornik wejdzie mi na wynagrodzenie. Ale nie wiem, dlaczego mam płacić abonament, skoro płacę za kablówkę!

Niestety, z płatności abonamentu nie zwalnia nas to, że opłacamy już rachunki za korzystanie z telewizji kablowej czy z satelitarnych platform cyfrowych. Jeśli ktoś przez ostatnie lata korzystał z odbiorników radiowych i telewizyjnych za darmo, może spodziewać się, iż trzeba będzie zapłacić sporo ponad tysiąc złotych! Jeśli mimo upomnień abonament nie zostanie zapłacony, egzekwowaniem długu zajmie się urząd skarbowy.

- Wiele tytułów egzekucyjnych, które do nas trafiły, dotyczy osób starszych, emerytów i rencistów. Niektórzy z nich nawet nie wiedzą, że mogą skorzystać ze zwolnienia z opłat za abonament. My jako organ egzekucyjny staramy się także informować o tego rodzaju możliwościach, także o spłacie długu na raty czy nawet umorzeniu zaległości.

W tych dwóch ostatnich sprawach należy zwrócić się z wnioskiem do Departamentu Ekonomicznego w Biurze KRRiT. Aby natomiast skorzystać z ustawowego zwolnienia z abonamentu, trzeba wypełnić dwa formularze. Są one dostępne w urzędach pocztowych. Składając je trzeba przedstawić urzędnikowi dokument potwierdzający prawo do zwolnienia (np. dowód osobisty w celu ustalenia wieku).

Zgodnie z prawem do poboru abonamentu oraz egzekwowania zaległości uprawniona jest Poczta Polska. Dłużników wyszykuje się spośród osób, które zarejestrowały odbiornik, ale nie płacą. Łatwo dotrzeć także do zalegających z opłatami, którzy zmienili adres zamieszkania. Nowe dane można bowiem uzyskać w biurze ewidencji ludności. Warto wiedzieć, że pracownicy Poczty są uprawnieni także do kontrolowania, czy wywiązaliśmy się z obowiązku rejestracji odbiorników. Gdy abonent nie życzy sobie wizyty kontrolera w mieszkaniu, wystarczy, że przedstawi mu dowód zarejestrowania odbiornika.

Po złożeniu wniosku abonamentu nie muszą płacić osoby:

z I grupą inwalidzką, całkowicie niezdolne do pracy, o znacznym stopniu niepełnosprawności, które ukończyły 75 lat, pobierające świadczenie pielęgnacyjne, rentę socjalną, niesłyszące, niewidome, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, ale jej wysokość nie przekracza miesięcznie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, spełniające kryteria dochodowe o przyznaniu świadczenia rodzinnego, mające prawo do zasiłku, bezrobotne, z prawem do zasiłku bądź świadczenia przedemerytalnego, inwalidzi wojenni i wojskowi, posiadające status członka rodziny po zmarłym kombatancie, który był inwalidą wojennym.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto