PGNiG Superliga: Wyraźna porażka kwidzynian w Kielcach

Maciej Mroczkowski w Kielcach zdobył 5 bramek
Maciej Mroczkowski w Kielcach zdobył 5 bramek Krzysztof Marianowski
Jeśli ktoś myślał, że na trzy dni przed pierwszym meczem w Lidze Mistrzów, trener Vive Targów Kielce pośle do ligowego boju rezerwowy skład ten się bardzo pomylił. Mecz z MMTS-em Kwidzyn Bogdan Wenta potraktował jako ostatni sprawdzian przed europejską rywalizacją i na parkiecie nie zabrakło żadnego zawodnika stanowiącego o sile kielczan. O niespodziance nie mogło być mowy i kwidzynianie przegrali w Kielcach 22:39 (13:21).

Choć poprzedni sezon oba zespoły zakończyły na sąsiednich miejscach, bo Vive zdobyło wicemistrzostwo, a MMTS brąz ekstraklasy, to jednak różnica w umiejętnościach zawodników z Kielc i Kwidzyna jest znacznie większa. Dużo lepiej opisują je klubowe budżety. W przypadku MMTS to mniej niż 2,5 mln zł, zaś w przypadku Vive, ponad 10 mln zł. Dlatego w Kielcach grają Grzegorz Tkaczyk, Sławomir Szmal i Michał Jurecki, którzy skuszeni przez Bogdana Wentę zdecydowali się porzucić Bundesligę, zaś w Kwidzynie grają niechciani w Vive, Michał Adamuszek, Kamil Krieger i Damian Kostrzewa.

Niestety tę różnicę było widać także na boisku. W miarę wyrównane były tylko pierwsze minuty spotkania. Po trzech MMTS prowadził nawet 3:2, a po pięciu był remis 4:4. Wtedy tablica wyników po raz ostatnim w tym spotkaniu wskazywała wynik korzystny dla kwidzynian. Pięć kolejnych bramek zdobyli gospodarze i w 11 minucie podopieczni Krzysztofa Kotwickiego przegrywali już 4:9. Potem kielczanie nadal powiększali przewagę i w 18 minucie było już 7:15. Wtedy i gospodarzom przytrafiła się chwila słabości. W ciągu sześciu minut Vive nie trafiło ani razu, zaś MMTS aż pięciokrotnie i kwidzynianie zmniejszyli straty do 5 goli. Dobry okres gry zanotował zwłaszcza Maciej Mroczkowski, który w krótkim czasie trzykrotnie pokonał Szmala.
Niestety podrażnieni kielczanie w równie ekspresowym tempie przywrócili przewagę do poprzedniego poziomu. Do końca pierwszej połowy zdobyli 6 goli, stracili jednego i do szatni schodzili w dobrych nastrojach.

W drugiej połowie wielkich emocji już nie było. MMTS w miarę dzielnie trzymał się tylko przez kilka minut, do stanu 16:23. Potem w ciągu ledwie 180 sekund Vive zadbało, by przewaga stała się dwucyfrowa (16:28) a kwidzynianie już do końca meczu nie byli w stanie się podnieść.

Vive Targi Kielce - MMTS Kwidzyn 39:22 (21:13)

Vive Targi: Szmal, Cleverly - Buntic 5, Stojkovic 5, Jurecki 4, Olafsson 4, Jachlewski 3, Kuchczyński 3, Rosiński 3, Tkaczyk 3, Zaremba 3, Zorman 2, Jurasik 1, Przybylski 1, Jurasik 1.

MMTS: Suchowicz, Szczecina - Adamuszek 6, Mroczkowski 5, Kostrzewa 4, Krieger 2, Seroka 2, Pacześny 1, Peret, 1, Sadowski 1, Orzechowski, Rosiak, Rombel.