Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa fabryka w Żorach. Dużo nowych miejsc pracy! Przyjmą nawet 560 osób!

Katarzyna Śleziona
Nawet 560 osób znajdzie zatrudnienie w nowej koreańskiej fabryce, jaka powstanie w Żorach. Hala firmy SL Poland Project, o powierzchni całkowitej 63 tys. metrów kwadratowych, stanie na terenie byłych zakładów chemicznych Krywałd-Erg przy ul. Rybnickiej w dzielnicy Zachód (dawniej znajdowało się tu pole ze zbiornikami paliw należącymi do stacji Shell). W fabryce będą produkowane plastikowe części do aut dla fabryk samochodów marek Ford, Hyundai i Kia w Czechach i na Słowacji.

W 80 procentach załogę koreańskiej hali produkcyjnej mają stanowić kobiety, szczególnie z niskim wykształceniem i kwalifikacjami, dla których praca w całym regionie jest dziś towarem deficytowym.

- Od kilku lat kobiety stanowią u nas około 65 procent wszystkich osób bezrobotnych. Na pewno będziemy rozmawiać z nowym inwestorem w sprawie ich zatrudnienia. W razie potrzeby zorganizujemy giełdy pracy w naszym urzędzie albo będziemy kierować na szkolenia lub staże do przyszłego azjatyckiego pracodawcy - mówi Irena Ficek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Żorach. Prawdopodobnie miesięczne wynagrodzenie dla kobiet pracujących przy produkcji wyniesie ok. 1500 zł brutto.

Wszelkie formalności, w tym pozwolenie na budowę, koreański inwestor powinien uzyskać do końca tego roku. - Inwestor załatwia sprawy proceduralne i uzyskuje pozytywną opinię środowiska. Budowa fabryki ruszy w marcu przyszłego roku, a produkcja rozpocznie się do dwóch lat - mówi Dorota Marzęda, rzeczniczka żorskiego magistratu. W nowej fabryce mają być produkowane plastikowe części do aut, m.in. przekładnie manualne i automatyczne czy elementy do instalowania lamp przednich i tylnych.

Nowa hala produkcyjna powstanie w pobliżu innej koreańskiej fabryki - Korea Fuel Tech Poland, działającej od dwóch lat na terenie Parku Cross Point w Żorach. Kolejna koreańska fabryka - Nifco Poland działa od początku tego roku na Polu Wygoda (po drugiej stronie ul. Rybnickiej), które należy do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obie fabryki zatrudniają dzisiaj ponad 700 osób, w tym głównie kobiety. Obie firmy produkują też plastikowe części do aut i dostarczają je do fabryk u naszych południowych sąsiadów.

Dlaczego Koreańczycy chcą inwestować w Żorach? - Azjaci w Żorach "ciągną z biznesem do swoich". Lokują swoje hale produkcyjne w miejscach doskonale skomunikowanych, skąd blisko jest do Obwodnicy Północnej Żor, autostrady A1, łączącej południe z północą Polski. Żory leżą też niedaleko autostrady A4, łączącej wschód z zachodem. To Koreańczykom się podoba - mówi Marzęda.

Z roku na rok azjatyccy inwestorzy szturmują polski rynek i zakładają u nas coraz więcej firm. Liczba firm z kapitałem koreańskim w Polsce przekracza dzisiaj grubo ponad 100 przedsiębiorstw. W Polsce działa nawet Izba Gospodarcza Polska-Korea Południowa, która umacnia relacje biznesowe między Europą a Azją Południowo-Wschodnią. Co jakiś czas organizowane jest również Polsko-Koreańskie Forum Gospodarcze.

Koreańskie firmy w Polsce:

- Bełchatów - firma Humax produkuje ekrany do telewizorów plazmowych i LCD. Kobiety stanowią 70 proc. 300-osobowej załogi.
- Mława - dwie hale produkcyjne firmy Dong Yang Electronics Sp. z o.o, głównego poddostawcy LG Philips LCD. Zajmuje się produkcją konkretnych urządzeń elektronicznych: automatyczne wkłady i wypełnienia plastikiem.
- Kobierzyce koło Wrocławia – znajduje się tu kilka hal produkcyjnych koreańskich firm. Gmina Kobierzyce znajduje się w środku pasa najbardziej rozwiniętych regionów Polski pod względem gęstości zaludnienia, uprzemysłowienia i zamożności mieszkańców.
1) Firma Dong Yang Electronics Sp. z o.o. Zajmuje się produkcją konkretnych urządzeń elektronicznych: automatyczne wkłady i wypełnienia plastikiem Swoim zasięgiem obejmuje 4,55 ha. Generuje 1300 miejsc pracy.
2) Firma Heesung Electronics Co., Ltd., produkuje materiały do paneli płaskich monitorów, takich jak Black Light Units (BLUs) oraz do produkcji TFT – LCD. Głównym klientem firmy jest LG Philips LCD. Strategia rozwoju firmy w gminie Kobierzyce zakłada inwestycję na terenie 21,3 ha, wkład 115,5 mln euro i powstanie 2743 nowych miejsc pracy.
3) Firma LG Innotek Co. Ltd. - wiodący koreański producent elementów elektronicznych. Firma specjalizuje się w rozwoju komponentów i technologii w projektowaniu elementów precyzyjnych, projektowaniu struktury optycznej, oprogramowaniu. Planowane inwestycje mają osiągnąć 57 mln EUR, objąć swym zasięgiem 4,54 ha i dać pracę tysiącu osobom.
4) LG Chem, Ltd. - firma branży chemicznej. Wytwarza szeroki asortyment produktów od artykułów petrochemicznych po wysokiej jakości tworzywa sztuczne i materiały przemysłowe. Firma chce zainwestować w gminie Kobierzyce 40,2 mln EUR i utworzyć 800 miejsc pracy na 9,10 ha.
- Mielec (woj. podkarpackie) – Polsko-Koreańskie Przedsiębiorstwo-Handlowe JOONGPOL Sp. z o.o. Firma specjalizuje się w branżach: opakowania i pojemniki, folia i artykuły foliowe, tworzywa sztuczne - wyroby, przetwórstwo, izolacje, termoizolacje, hydroizolacje.

W Żorach mamy już dwie koreańskie fabryki. Jedna -Korea Fuel Teach Poland powstała na terenie po byłych zakładach chemicznych Krywałd-Erg na obszarze Parku Przemysłowego Cross Point przy ul. Rybnickiej. Druga - Nifco Korea Poland znajduje się w Polu Wygoda należącym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w dzielnicy Zachód. Obie fabryki produkują plastikowe części do samochodów. Łącznie zatrudniają ponad 700 osób, w tym nawet około 80 procent załogi obu fabryk stanowią kobiety o niskich wykształceniu i kwalifikacjach. Praca na produkcji daje im miesięczne wynagrodzenie sięgające rzędu 1500 złotych brutto.
KFTP ruszyła z produkcją dwa lata temu. To hala wielkości 9 tys. m kw. powierzchni, w której są produkowane plastikowe części do samochodów takich marek jak hyundai i kia. W sumie pracuje tu ponad 400 osób, z czego dwie trzecie stanowią panie.
Z kolei Nifco ruszyła z produkcją w Żorach w styczniu tego roku. To hala wielkości 17 tys. m kw. powierzchni. Dzieli się na trzy działy produkcyjne: wtryskarek, lakierni i montażu. Produkty firmy znajdą zastosowanie przede wszystkim w sektorze motoryzacyjnym oraz elektronicznym. Do głównych klientów Nifco Korea należą czołowe koreańskie koncerny takie jak Hyundai - Kia, Samsung Electronics oraz LG. Produkty z Żor wysyłane będą do fabryk na terenie całej Polski, a także do Czech i na Słowację. Zakład zatrudnia ponad 250 osób, w tym większość załogi stanowią panie, wybrane w procesie rekrutacji ze względu na posiadane umiejętności manualne oraz szybkość i dokładność, oprócz działów produkcyjnych. Są też pracownicy z działu logistyki, obsługi klienta, personalnego, administracji, księgowości i jakości, specjaliści z zakresu utrzymania ruchu: elektryk, mechanik maszyn. Docelowo w 2015 roku, planowane zatrudnienie ma być na poziomie 350 osób.

Koreańskie jedzenie nie dla każdego:

Koreańczycy uwielbiają jeść. Przy rodzinnym stole znajdziemy danie główne i mnóstwo przystawek. Każdy z domowników dostaje swoje sztućce (bez talerzy), czyli pałeczki jeotgarak i łyżkę sutgarak, zupę oraz miseczkę ryżu, bo bez niego koreańska kuchnia obejść się nie może. To właśnie sztućcami każdy je wszystkie znajdujące się na stole potrawy z talerzy i misek.
Koreańczycy lubią też stołować się w restauracjach. Wiele knajpek specjalizuje się w swoich określonych daniach. W takich punktach gastronomicznych możemy zjeść np. pierożki mandu podawane na wiele sposobów np. z bardzo ostrym sosem z papryczek cilli, cukrem i warzywam. Mandu można zjeść też z bulionem – to tzw. mandukuk.
W Korei koniecznie trzeba spróbować różnych kiszonek, robionych z kapusty pekińskiej, rzodkwi czy ogórków. To kimchi, sfermentowane warzywa. Najpopularniejsze jest kimchi z kapusty pekińskiej z solą, chili, czosnkiem i imbirem. Można też jeść je z krewetkami, krabami lub ostrygami.
Na straganach w Korei spróbujemy też inne smakowitości, jak np.: suszoną rybę chipo, rybne ciastka odeng, smażone w cieście kalmary, słodkie pieczone kasztany, kluski ryżowe w sosie chilli lub duszoną larwę jedwabnika oraz bibimbab - ugotowany ryż z różnymi dodatkami, jak np. warzywa, kiełki sojowe, sałatka ze szpinaku, grzyby np. shiitake, mielone mięso.
W barach Koreańczycy najczęściej zamawiają suszoną kałamarnicę z orzeszkami i sosem chilli, suszoną rybę na słodko noga ri, a także… panierowane kotlety i frytki.
Z trunków Koreańczycy przepadają zaś za soju, mającym 20 proc. alkoholu. Trunek wlewają do szklaneczek 30 ml. Soju piją same albo łączą z coca-colą lub z zieloną herbatą.

Inne typowe dania dla koreańskiej kuchni:
- Haejangguk - pikantny wywar wołowy z odrobiną zakrzepłej krwi
- Hong Hap Dzim - małże w sosie chilli
- Keran Dzim - zupa jajeczna
- Corn Cheese - placuszek z kukurydzy i sera
- Tan Mudzi, marynowana rzodkiew
- Bułeczka z nadzieniem ze słodkiej fasoli
- Marynowana cebula w sosie sojowym.

Polub nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/ZoryNM


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto