Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocna opieka zdrowotna po zmianach 1 października

reporterzy DB
O 8 rano w Gdańsku nie było kolejek
O 8 rano w Gdańsku nie było kolejek Piotr Hukało
Nocna i świąteczna opieka medyczna od 1 października funkcjonuje na innych zasadach. Jak działa system na Pomorzu.

Gdańsk

Pierwszy dzień zmian dotyczących nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika COPERNICUS oraz w Nadmorskim Centrum Medycznym w Gdańsku przebiegł bez zakłóceń. Pacjenci byli przyjmowani niemal od razu po rejestracji.

– Jestem w sumie mile zaskoczona, bo nie ma kolejki. Przyszłyśmy około 9.30 jest 9.55, a córka jest już po wizycie u lekarza – komentuje wizytę mama pacjentki – Przedostatnią i wczorajszą noc spędziłam na SORze z mężem i czekaliśmy 8 godzin. Także różnica jest kolosalna – dodaje.

Pacjenci na ogół byli poinformowani zawczasu o wprowadzanych zmianach.
– Dowiedziałem się o zmianach z mediów, nie miałem żadnego problemu z uzyskaniem informacji – zapewnia pacjent Szpitala im. Mikołaja Kopernika. Niektórzy dowiedzieli się o zachodzących zmianach z ulotek wywieszonych w przychodniach rodzinnych lub z kontaktując się z nią telefonicznie.

Wideo: Agnieszka Fijałkowska

Gdynia
Pacjenci, którzy liczyli, że zmiany w systemie nocnej i świątecznej opieki medycznej doprowadzą do zmniejszenia kolejek oczekujących i skrócenie czasu potrzebnego na udzielenie pomocy lekarskiej w Gdyni, mocno się zawiedli. Przynajmniej jak na razie nic na to nie wskazuje. W niedzielę po godz. 8 rano kolejki pacjentów oczekiwały zarówno w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przy ul. Wójta Radtkego 1, jak i w punkcie opieki nocnej i świątecznej. Co więcej, jak sprawdziliśmy, kilku pacjentów oczekiwało też w tym samym czasie na pomoc w budynku Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Żwirki i Wigury.

- Wiedziałam, że zmienia się system opieki świątecznej i nocnej i mogą być problemy, bo mówiono o tym we wszystkich programach informacyjnych w radiu i telewizji - usłyszeliśmy od pani Jadwigi, która oczekiwała w niedzielę na pomoc w szpitalu w Gdyni. - Musiałam jednak zgłosić się do lekarza, gdyż mam silne bóle kręgosłupa. Na przyjęcie czekam już niemal dwie godziny. To jest jednak standard w przypadku gdyńskiego SOR i nie wierzę, aby coś mogło się zmienić. Jeśli już, to na gorsze. Dyżury świąteczne i nocne powinni pełnić lekarze pierwszego kontaktu w przychodniach. Wtedy być może zdałoby to egzamin. Osoby przeziębione, czy z lekkimi urazami, nie trafiałyby wtedy do szpitali. W obecnym systemie przyjeżdżają jednak do nich i trzeba coś z nimi zrobić, a lekarzy przecież nie przybyło.

Kartuzy
Od 1 października nocną i świąteczną pomoc medyczną w Kartuzach świadczy Powiatowe Centrum Zdrowia sp. z o.o. oraz dodatkowo w weekendy opiekę tę można uzyskać w Sierakowicach.
Oznakowanie znajduje się przy bramie wjazdowej na teren szpitala, potem pacjent musi sam doszukać się wielkiej czerwonej tablicy na pawilonie B. Wewnątrz korytarza jeszcze nie wszystko jest gotowe. Dwie minuty przed godz. 8 nadeszła dyżurująca lekarka.
Pierwszy pacjent pojawił się ok. 8.20 ze zleceniem do gabinetu zabiegowego, choć - jak mówią panie pielęgniarki - już w sobotnie przedpołudnie zdarzyli się pacjenci dopytujący -czy już mogą skorzystać z pomocy w nowej Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej.

Od 1 października w powiecie kartuskim nocną i świąteczną opiekę zdrowotną świadczyć będzie Powiatowe Centrum Zdrowia sp. z o.o w dwóch punktach:
* w szpitalu, przy ul. Ceynowy 9/11/13 - w pawilonie B, wejście przez szlaban, w dni powszednie od godz. 18 do godz. 8 dnia następnego, w niedziele i święta, tel. 58 685 49 59
* w Kaszubskim Centrum Medycznym w Sierakowicach, ul. Lęborska 34 - od godz. 18 w piątek do poniedziałku rana, do godz. 8 oraz w święta, tel. 58 685 49 59

Kościerzyna

W niedzielny poranek w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie trudno było szukać tłumu pacjentów. W kościerskiej placówce medycznej nie było wielkich kolejek. W poczekalni można było spotkań kilku pacjentów. Nie ukrywali oni jednak, że do lekarza szli z pewnymi obawami.

- Byłam tutaj kilkanaście minut po godzinie 8 – mówi mieszkanka Kościerzyny. - Jest całkiem spokojnie, aczkolwiek lekarz pojawił się w gabinecie dopiero po moim przyjściu. Szczerze przyznam, że myślałam, że będzie o wiele gorzej. Na szczęście tak się nie stało.

- Przyjechaliśmy z córeczką, która choruje na astmę – dodaje mieszkanka gminy Dziemiany. - Też się obawiałam, że będziemy czekać w dużych kolejkach. Na szczęście jest spokojnie.

Wejherowo
W powiecie wejherowskim wszystko pozostaje po staremu, przychodnie które od lat przyjmowały pacjentów w Wejherowie i Rumi nadal to robią. Szpital wejherowski przejmie nocną opiekę od 1 grudnia.

Lębork
Od niedzieli 1 października 2017r., od godziny 8.00 realizacja świadczeń zdrowotnych z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej odbywa się w budynku Podstawowej Opieki Zdrowotnej – Lekarzy Rodzinnych przy SPSZOZ w Lęborku, przy ulicy Juliana Węgrzynowicza 13. Po otwarciu nie było kolejek.

- Do przychodni przyszło kilka osób, głównie z infekcjami wirusowymi - informuje rzecznik Powierza. - Nie było opóźnień w przyjmowaniu pacjentów. Przez cały dzień obecna na miejscu jest koordynator Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Pacjentów przyjmuje lekarz medycyny rodzinnej Ewa Daleka, która wcześniej pracowała w "MEDI-CAR" i idealnie pasuje do obecnego systemu, bo wcześniej też się tym zajmowała. Wszystko przebiega płynnie i bez komplikacji. Jeden pacjent został przekierowany z SOR do poradni. Przez jakiś czas mogą zdarzać się takie przypadki.

***
Placówki medyczne, którym 30 września 2017 r. wygasa umowa na realizację świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej były czynne do godz. 8.00 1 października (niedziela). Nowe punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej realizują świadczenia od niedzieli 1 października, od godz. 8.00.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest od godziny 18 po południu do 8 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy.

Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej pomocy można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia:
- gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu
- zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Gdańsku od godziny 18 w piątek, 29 września do godziny 8 w poniedziałek, 2 października uruchamia telefon informacyjny dla pacjentów o numerze 58 350 16 24, pod którym uzyskać będzie można szczegółowe informacje dotyczące miejsc udzielania świadczeń z zakresu nocnej i całodobowej świątecznej opieki zdrowotnej na obszarze województwa pomorskiego. Bieżące informacje znajdują się także na stronie internetowej www.nfz-gdansk.pl

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może się udać po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (nie obowiązuje rejonizacja), niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

W punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjent ma prawo do zaświadczenia, które związane jest z zakresem udzielanych w tym miejscu świadczeń, a wynika ze stanu zdrowia pacjenta stwierdzonego przez lekarza w trakcie przeprowadzonego osobiście badania. Obowiązek wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy lub kontynuowania nauki, lub uczestnictwa w zajęciach sportowych, spoczywa na lekarzu, który taką niezdolność stwierdzi.

NOCNA OPIEKA ZDROWOTNA - ADRESY PLACÓWEK - KLIKNIJ W LINK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto