Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nestor kwidzyńskiej turystyki świętował 90. urodziny! Najlepsze życzenia dla Eugeniusza Michalika [ZDJĘCIA]

Redakcja
fot. Henryk Michalik
Eugeniusz Michalik, nestor kwidzyńskiej turystyki, świętował 90. urodziny. Dostojnego jubilata odwiedzili z kwiatami m.in. prezes kwidzyńskiego PTTK Janusz Press, sekretarz oddziału Sabina Kiełkiewicz oraz prezes TMZK Antoni Barganowski.

Eugeniusz Michalik urodził się 30 marca 1928 roku w Sierniawie na Wołyniu. Tam ukończył 6 lat szkoły powszechnej. Wspomina, że przeżył cztery okupacje: dwie niemieckie (1939 i 1941 - 1944) oraz dwie radzieckie (1939 - 1941 i 1944- 1945). W wieku 15 lat, podczas rzezi wołyńskiej, dzięki zbiegowi okoliczności cudem uniknął śmierci z rąk UPA. Od 1941 roku pracował jako robotnik. Zimą 1945 roku rodzina Michalików wyjechała do wsi Terebin w pow. hrubieszowskim, a w grudniu tego roku przybyła do Kwidzyna. Tu młody Gienek ukończył zaocznie 7 klasę oraz LO. Jednocześnie pracował fizycznie w Kwidzynie oraz w Nowym Warpnie i Policach koło Szczecina.

Po ukończeniu kursu dla pracowników samorządowych w Chorzowie wrócił do Kwidzyna. Pracował w jako referent podatkowy w Ryjewie (1949), zastępca przewodniczącego kolejno Gminnej Rady Narodowej w Tychnowach (1949 - 1954) i Miejskiej Rady Narodowej w Kwidzynie (1954 - 1958). Ukończył też kilka kursów, zdobywając kwalifikacje księgowego. Najdłużej był kierownikiem kwidzyńskiego oddziału Spółdzielni Pracy Transportowo - Przeładunkowej Nogat w Malborku 1958 - 1982). Po likwidacji oddziału przeszedł na wcześniejszą emeryturę, ale - jak wspomina - faktycznie nie korzystał z przywileju odpoczywania na emeryturze, gdyż pochłonęła go praca społeczna. Z Polskim Towarzystwem Turystyczno - Krajoznawczym związał się ponad 65 lat temu za prezesury Alfonsa Lemańskiego. W latach 1956 - 1965 pełnił obowiązki prezesa Zarządu Oddziału PTTK w Kwidzynie, wykonując jednocześnie pracę sekretarza i księgowego. Następnie był przez 40 lat sekretarzem Zarządu Oddziału (1965 - 2005) i jego księgowym, właściwie do chwili obecnej, gdyż podczas zjazdu w marcu 2017 roku znowu powierzono mu tę funkcję.

Jako kierownik Nogatu co roku organizował wycieczki po Polsce dla swoich pracowników i ich rodzin. Był organizatorem i współorganizatorem niezliczonej ilości wycieczek, rajdów, zlotów i obozów - stałych i wędrownych w całym kraju. Współpracował na tym polu z innymi zakładami pracy. Jako miłośnik motoryzacji i posiadacz legendarnego dziś motocykla marki Junak, m. in. uczestniczył z rodziną w rajdzie na Pola Grunwaldu na 500-lecie bitwy (1960). Wyprawiał się motorem do Warszawy i do Trójmiasta. Zakładał liczne kluby turystyczne, w tym dla dzieci i młodzieży oraz dla seniorów i pomagał w ich prowadzeniu. Będąc też podharcmistrzem ZHP organizował w latach 60. obozy harcerskie na Powiślu i na Kaszubach. Był delegatem na konferencje i zjazdy PTTK w Gdańsku, Elblągu i w Warszawie.

Z prezesem Oddziału i najbliższym współpracownikiem Jerzym Rudnikiem zorganizował i prowadził Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego (1969 - 1992). Autokar kwidzyńskiego BORT-u jeździł z turystami po całym kraju i za granicę. Swoimi doświadczeniami podzielił się w 7. numerze „Zeszytów Kwidzyńskich” (2002), wydanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kwi-dzyńskiej pt. „50 lat Oddziału Miejskiego PTTK w Kwidzynie”. Jego wspomnienia i dokumenty pozwoliły opracować historię ruchu turystycznego na Ziemi Kwi-dzyńskiej. Do działalności w PTTK wciągnął też nieżyjącą już żonę Stefanię oraz trzech synów, w tym znanego historyka - regionalistę Henryka, a także wnuki. Eugeniusz Michalik od 45 lat jest też aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kwi-dzyńskiej. Od 1983 roku wszedł do jego władz statutowych. Od reaktywacji TMZK w 1999 roku, społecznie przez 19 lat prowadził jego księgowość. Ma tytuł Honorowego Członka TMZK. PTTK i TMZK zawsze ściśle ze sobą współpracowały, a od 2009 roku dzielą siedzibę w Urzędzie Miejskim.

Pan Eugeniusz jest żywą legendą kwidzyńskiej turystyki i krajoznawstwa. Trudno w skali kraju znaleźć drugiego tak długo i aktywnie pracującego społecznie działacza w najbardziej pozytywnym znaczeniu tego słowa. Za swoją prace zawodową i społeczną otrzymał m. in. Krzyż Kawalerski OOP ((1988),Złoty (1980) i Srebrny (1955) Krzyż Zasługi, odznaki „Zasłużony Ziemi Gdańskiej” (1975), „Za Zasługi dla Województwa Elbląskiego” (1984). Posiada też niezliczoną ilość odznak i dyplomów PTTK, w tym odznaki „Zasłużony działacz turystyki” (1972), „Złota Honorowa Odznaka PTTK” (1970), medale jubileuszowe za 25, 50 i 60 lat członkostwa w PTTK, a także Honorową Nagrodę Starosty Kwidzyńskiego (2009).

W dniu urodzin dostojnego jubilata odwiedzili w jego mieszkaniu prezes zarządu oddziału PTTK Janusz Press, sekretarz oddziału Sabina Kiełkiewicz i prezes Zarządu TMZK Antoni Barganowski. Później, we wspólnej siedzibie lokalu PTTK i TMZK, życzenia urodzinowe wygrawerowane na specjalnej tabliczce w imieniu zgromadzonych działaczy obu organizacji przy lampce szampana przekazał panu Eugeniuszowi przewodniczący Rady Miejskiej w Kwidzynie i poprzedni prezes kwidzyńskiego PTTK Mariusz Wesołowski.

- W ostatnich miesiącach, ze względu na stan, aktywność Pana Eugeniusza nieco osłabła, ale wierzymy, że nadal będzie wspierał swoją radą i doświadczeniem nieco młodszych turystów - krajoznawców i regionalistów - mówi szef TMZK, Anotni Barganowski.

Wykorzystano m.in. „ 50 lat Oddziału Miejskiego PTTK w Kwidzynie” w: Zeszyty Kwidzyńskie” nr 7 / 2002, pod red. H. Michalika, Kwidzyn 2002, H. Michalik, Eugeniusz Michalik, „Żyją i działają wśród nas. Biografie działaczy PTTK województwa pomorskiego”, t. 1, pod red. P. Świerk, Gdańsk 2016

Obserwuj nas na Twitterze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto