Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie 2018 w Kwidzynie. Biblioteka zaprasza do wspólnego czytania "Przedwiośnia"

Redakcja
fot. Bartek Syta/Polskapress
Zainaugurowana przez parę prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania, odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury - „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz „44 tekstów Antologii Niepodległości”. Kwidzyńska odsłona akcji odbędzie się w sobotę, 8 września w godz. 11-14, na deptaku, przed siedzibą biblioteki.

- W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku - napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda. - Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi. Zachęcam jednocześnie do czytania Antologii Niepodległości, przygotowanej z myślą o tym jubileuszowym roku. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Ufam, że wraz z Narodowym Czytaniem stanie się inspiracją do podejmowania wciąż na nowo debaty o sprawach Ojczyzny, o dawnej i o przyszłej Rzeczypospolitej - dodał w liście prezydent.

Podczas inauguracji akcji Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podkreślała, że „Antologia Niepodległości” zawiera bardzo ważne i cenne utwory w dziejach naszej literatury, naszej kultury.

- To piękny, przekrojowy obraz naszej kultury i literatury narodowej - zaznaczyła.

W „Antologii Niepodległości” znajduje się również fragment „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Specjalnie na potrzeby tegorocznej akcji Narodowego Czytania adaptację książki przygotował krytyk literacki, felietonista Andrzej Dobosz, co zresztą wywołało kontrowersje, bo wielu oburzył fakt skracania dzieła Żeromskiego.

- Od początku trwania akcji Narodowe Czytanie, zgodnie z dotychczasową praktyką i specyfiką realizacji tego przedsięwzięcia, w przypadku dłuższych utworów powieściowych Kancelaria Prezydenta RP zamawia u wybitnych znawców literatury adaptację lektury - czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

Adaptacja powstaje przede wszystkim na potrzeby warszawskiej odsłony akcji w Ogrodzie Saskim, a także z myślą o jej wykorzystaniu przez organizatorów z całej Polski i zagranicy, w celu umożliwienia przeprowadzenia Narodowego Czytania w ciągu jednego dnia. Od indywidualnej decyzji organizatorów zależy, jaka forma realizacji Narodowego Czytania zostanie przez nich ostatecznie wybrana.

Kancelaria zaznacza, że "tekst adaptacji ma zawsze charakter towarzyszący oraz pomocniczy i w żadnym wypadku nie jest przedmiotem Narodowego Czytania jako utwór wskazany do obligatoryjnej lektury podczas przebiegu akcji".

"Przedwiośnie" to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Powieść doczekała się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

Para prezydencka zainaugurowała 7. edycję akcji Narodowego Czytania. "Przedwiośnie" Żeromskiego lekturą 2018 roku

Obserwuj nas na Twitterze!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto