Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Kwidzyn. Owce i kozy na terenie dwóch rezerwatów [ZDJĘCIA]

Redakcja
fot. Waldemar Zając/Nadleśnictwo Kwidzyn
Od 15 czerwca do 5 lipca na terenie rezerwatu Kwidzyńskie Ostnice i od 6 do 16 lipca na terenie rezerwatu Biała Góra, paść się będą owce i kozy. Wszystko w ramach projektu realizowanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku.

- Zwierzęta (16 owiec i 3 kozy) przez trzy tygodnie będą bytowały na murawach kserotermicznych w tych rezerwatach. Zwierzęta zgryzają rośliny o miękkich liściach, pozostawiając gatunki kserotermiczne, czyli te o liściach szorstkich i twardych (najcenniejsze gatunki murawowe). Przy tym nie dopuszczają do rozwoju drzew i krzewów zjadając ich młode gałązki i liście - informuje na swojej stronie internetowej Nadleśnictwo Kwidzyn.

Pobyt zwierząt ma się przyczynić się do korzystnego rozwoju muraw. Powierzchnia wypasu otoczona jest ogrodzeniem, a nad bezpieczeństwem zwierząt przez całą dobę czuwa stowarzyszenie Eko – Inicjatywa.

Szerzej o idei wypasu na terenie rezerwatów, pisze na swojej stronie internetowej Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku:

Największym zagrożeniem dla muraw jest rozwój drzew, które powodują zacienienie i ograniczenie możliwości rozwoju gatunków roślin ciepłolubnych, charakterystycznych dla muraw. Niegdyś prowadzona na murawach gospodarka rolna polegająca m.in. na wypasie zwierząt, przyczyniała się do utrzymania muraw w dobrej kondycji. Po jej zaniechaniu, w dość krótkim czasie oprócz drzew, siedlisko opanowują intensywnie rozwijające się trawy rozłogowe - trzcinnik piaskowy i rajgras, wypierając trawy kępiaste, w tym ostnicę Jana. Tak więc najskuteczniejszą metodą ochrony muraw jest wypasanie.
Przy ekstensywnym wypasie zwierzęta zgryzają rośliny o miękkich liściach, pozostawiając gatunki kserotermiczne, czyli te o liściach szorstkich i twardych (najcenniejsze gatunki murawowe). Przy tym nie dopuszczają do rozwoju drzew i krzewów zjadając ich młode gałązki i liście. Ponadto, w czasie przemieszczania się zwierzęta niszczą zwarty miejscami wojłok utworzony przez martwe rośliny, który uniemożliwia kiełkowanie nasion oraz zruszają i odsłaniają powierzchnię ziemi. Ułatwia to dostęp światła do podłoża i umożliwia rozwój siewek światłożądnych roślin murawowych. Wypasu nie zastąpi koszenie, gdyż nie przynosi tych wszystkich korzyści, a jednocześnie ułatwia rozwój roślin, które nie są preferowane na murawach, np. rozłogowych traw. Prowadzony w ramach działań ochronnych wypas zwierząt, wspiera dodatkowo zachowanie starych, rodzimych ras zwierząt - owiec wrzosówek - odpornych na lokalne warunki klimatyczne i choroby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto