Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Pomorzu. Oddychamy najczystszym powietrzem w skali kraju - wynika z badań

Maciej Pietrzak
O czyste powietrze walczą wszyscy, od Tatr po morze
O czyste powietrze walczą wszyscy, od Tatr po morze Maciej Gapinski
Naszym płucom najbardziej szkodzi tak zwana niska emisja związana np. ze spalaniem odpadów do celów grzewczych. To w 90 proc. przyczyna zanieczyszczenia powietrza także na Pomorzu.

Z danych Najwyższej Izby Kontroli, dla której miernikiem są normy Unii Europejskiej wynika, że mieszkańcy Trójmiasta i Pomorza oddychają najczystszym powietrzem w skali całego kraju. Na ten stan rzeczy wpływ ma wiele czynników - od nadmorskiego położenia, a co za tym idzie silnych wiatrów, przez proekologiczne działania samorządów, aż po bogacące się społeczeństwo, coraz bardziej świadome tego, jak ważne jest czym oddycha.

Czyste powietrze w Sopocie. Mieszkańcy mogą powlaczyć o dotację na ekologiczne ogrzewanie.

Na straży jakości powietrza w naszym regionie od lat stoi wyjątkowy w skali kraju system - AirPomerania. Działa on w ramach współpracy Agencji Regionalnego Monitoringu Aglomeracji Gdańskiej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz marszałka i starostów województwa pomorskiego.

Gdańsk, Gdynia i Sopot wolne od smogu

- Powstaliśmy w 1992 r. z inicjatywy samorządów Trójmiasta i Tczewa. Od 1996 roku poprzez swoją sieć stacji pomiarowych, których obecnie jest 17, w tym 9 w Trójmieście, monitorujemy non stop i online stan powietrza na Pomorzu - mówi Krystyna Szymańska, dyrektor ARMAAG.

Naszym płucom najbardziej szkodzimy przez to, co robimy w naszych domach i mieszkaniach. Tak zwana niska emisja związana np. ze spalaniem odpadów do celów grzewczych to niemal w 90 proc. przyczyna zanieczyszczeń powietrza.

Powstający przez palenie śmieci, a także m.in. ścierania się okładzin hamulcowych czy asfaltu, pył zawieszony PM10 jest substancją niewidoczną, która po przeniknięciu do układu oddechowego człowieka nie może zostać wykrztuszona, przez co powoduje duże niewydolności oddechowe.

Na szczęście, jak podkreśla Krystyna Szymańska, z ostatnim przekroczeniem alarmowego poziomu pyłu PM10 w naszym województwie mieliśmy do czynienia w styczniu 2006 roku. Smog, z jakim muszą się zmagać miasta centralnej i południowej Polski jak np. Kraków naszego regionu w ogóle nie dotyczy.
Według ekspertów, którzy o czystości powietrza dyskutowali chociażby w ramach II gdańskiego panelu obywatelskiego, najlepszą metodą walki z niską emisją jest całkowita likwidacja indywidualnych pieców opalanych węglem i przyłączenie domów i mieszkań do sieci ciepłowniczej.

Jedną z rekomendacji wspomnianego panelu było przygotowanie uchwały, która w ciągu pięciu lat wprowadziłaby zakaz spalania jakichkolwiek paliw stałych.

- Tego rodzaju uchwała jest kompetencją sejmiku, będziemy o niej rozmawiać z Urzędem Marszałkowskim - zapewniał Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Władze miasta chcą też pomóc mieszkańcom w wymianie pieców. W tej chwili miejska dotacja na ten cel wynosi 5000 zł, ale Gdańsk zamierza podwyższać tę kwotę, aby pokrywała większość kosztów. Ze wstępnych szacunków do wymiany jest minimum 10 tys. pieców.

Obecnie w stolicy Pomorza ciepłem systemowym ogrzewanych jest już ponad 60 proc. budynków mieszkalnych i innych obiektów. Ta liczba z roku na rok rośnie.

Samo zamknięcie kotłowni węglowej przy ul. Zawiślańskiej na Stogach i przyłączenie tej dzielnicy oraz sąsiedniej Przeróbki do sieci ciepłowniczej GPEC zmniejszyło poziom emisji CO2 do atmosfery o ponad 7 tys. ton (tyle powstałoby przy spaleniu 60 wagonów węgla).

Aktualnie GPEC prowadzi jedną ze swoich największych inwestycji - budowę aż 11-kilometrowego odcinka sieci, który obejmie dzielnice Matarnia, Jasień i Kokoszki. Niedawno rozpoczęto kluczowy etap przedsięwzięcia, czyli przewiert pod Obwodnicą Trójmiasta o średnicy blisko 2 i długości 110 metrów.

Wieloletnie wyniki pomiarów potwierdzają, że trójmiejski przemysł w ochronie powietrza poczynił ogromny postęp. Większy udział w zanieczyszczaniu powietrza niż zakłady przemysłowe mają chociażby spaliny emitowane przez pojazdy.

Przykładem działania przedsiębiorstw, zmniejszających ich szkodliwy wpływ na środowisko, było chociażby zaprzestanie składowania popiołów na składowiskach w gdańskiej Letnicy i Rewie przez trójmiejskie elektrociepłownie.

Zanieczyszczone powietrze w polskich miastach. Skąd bierze się smog?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto