Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Zamkowe w Kwidzynie z nowym kierownikiem. Justyna Liguz zamiast Janusza Cygańskiego

Arkadiusz Kosiński
fot. Waldemar Kosiński/Studio Art F/X
Justyna Liguz, kwidzyńska historyk, została nowym kierownikiem Muzeum Zamkowego w Kwidzynie.

W listopadzie 2018 roku, Muzeum Zamkowe w Malborku ogłosiło nabór na stanowisko kierownika kwidzyńskiego oddziału. Kilka dni temu procedurę zakończono.

Justyna Liguz jest doktorem historii, do tej pory pełniła funkcję szefowej Pracowni Regionalnej działającej przy Kwidzyńskim Centrum Kultury. Wielka propagatorka wiedzy na temat Kwidzyna. Organizuje Targi Staroci. Między innymi dzięki jej staraniom otwarto Tabularium. Od 1984 roku członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Za działalność w PTTK w 1994 roku otrzymała odznakę „Zasłużony Miłośnik Ziemi Elbląskiej”. Od 2014 roku jest radną Rady Miejskiej w Kwidzynie.

Na swojej stronie internetowej, nowa kierownik muzeum pisze o sobie tak: "Od zawsze mieszkam w Kwidzynie. Od zawsze w tym samym miejscu, w tym samym bloku, w sercu miasta. Od zawsze interesowały mnie dzieje miasta, które chętnie popularyzuję w różnych formach: na blogu, w wydawnictwach, podczas różnych spotkań. Badaniami i popularyzowaniem wiedzy historycznej z zakresu dziejów miasta Kwidzyna i Powiśla zajmuję się już ponad piętnaście lat.

Urodziłam się w 1970 r. w Kwidzynie. W 1994 r. ukończyłam studia w Instytucie Historii i Archiwistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 90′ pracowałam jako nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 1 w Kwidzynie oraz Zespole Szkół w Nowym Dworze Kwidzyńskim. Potrafiłam zjednać sobie sympatię młodzieży, która przez trzy lata wybierała mnie na „Rzecznika Praw Ucznia”. W latach 1999 – 2003 uczestniczyłam w studiach doktoranckich na Wydziale Nauk Historycznych UMK w Toruniu, gdzie prowadziłam również projekt badawczy finansowany przez Komitet Badań Naukowych w Warszawie, a merytorycznie oceniony jako bardzo dobry. Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych z zakresu historii uzyskałam w 2003 r. Od 2003 roku pracuję jako główny specjalista ds. pracowni regionalnej przy Kwidzyńskim Centrum Kultury w Kwidzynie. Od 2000 roku, społecznie, jestem założycielką i prezesem Kwidzyńskiego Towarzystwa Kulturalnego, a także redaktorem naczelnym kwartalnika kulturalno-historycznego “Schody Kawowe”.

W swojej szerokiej działalności pracuję z wieloma grupami w środowisku lokalnym na rzecz budowy tożsamości regionalnej. Niełatwa to budowa, w mieście, które „polską historię” buduje dopiero od 1945 roku. Niełatwa, wśród mieszkańców, którzy w 90 proc. osiedlili się tu, pochodząc z różnych stron: zza Buga, z południa, z Ukrainy, z centralnej Polski… Działania, pobudzające aktywność różnych osób można przyrównać do regularnej uprawy pola, gdzie plony zbiera się coraz większe dopiero z roku na rok. Nie zrażają mnie „niewielkie” sukcesy czy porażki, które zawsze pojawiają się przy realizacji różnych działań lub inicjowaniu nowych pomysłów w społeczności lokalnej Kwidzyna".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto