Mistrzostwa Polski w trójboju siłowym klasycznym. Liczna kadra i sporo medali Nadwiślanina [ZDJĘCIA]

Kwidzyńska młodzież coraz chętniej dźwiga ciężary. Takie wnioski można wysnuć patrząc na liczbę zawodniczek i zawodników Nadwiślanina Kwidzyn startujących w Mistrzostwach Polski juniorów do lat 16, 20 i weteranów w trójboju siłowym klasycznym. W Kielcach, wśród 140 startujących było aż dwanaścioro kwidzynian. Przełożyło się to na wyniki, gdyż nasi siłacze (i siłaczki) indywidualnie wywalczyli 6 złotych i 3 srebrne medale, a do tego dorzucili jeszcze dwa złote krążki w klasyfikacjach drużynowych oraz 8 rekordów Polski w różnych kategoriach wiekowych.

- W tak młodym i licznym składzie jeszcze nie jechaliśmy na żadne mistrzostwa. Ciężko trenowaliśmy przez kilka miesięcy, ale warto było. Moi zawodnicy jak zawsze walczyli na pomoście wspaniale - mówi Zbigniew Lewicki, trener trójboistów Nadwiślanina.

W Kielcach klasą dla siebie była Nikola Śpica (kat. 84 kg). 17-letnia kwidzynianka w rywalizacji juniorek do lat 20 wręcz zdeklasowała starsze rywalki. Nie tylko z olbrzymią przewagą wywalczyła złoto, ale pobiła aż 4 rekordy Polski: przysiad - najpierw 125 kg, a potem 130 kg, wyciskanie - 67,5 kg i martwy ciąg - 152,5 kg. W trójboju dało to 350 kg!

Złote medale, ale w rywalizacji juniorek do lat 16 wywalczyły również dwie inne zawodniczki Nadwiślanina. W kat. 72 kg triumfowała wracająca do rywalizacji po rocznej przerwie Izabella Januszewska. Iza złoto okrasiła rekordem Polski w przysiadzie - 98 kg. Do tego uzyskała 47,5 kg w wyciskaniu i 110 kg w martwym ciągu.

- Mam nadzieję , że w dwa lata uda mi się przygotować Izę do mistrzostw Europy. To duży talent - podkreśla trener zawodniczki.

Kolejne złoto wywalczyła Kinga Świderska (+ 84 kg), która w trójboju uzyskała 260 kg.
- Kinga ma mocną psychikę i może dużo osiągnąć w tym sporcie - mówi trener Zbigniew Lewicki.

O srebro w rywalizacji juniorek do lat 20 postarała się jeszcze najdrobniejsza z naszych zawodniczek, 17-letnia Paulina Wojtyła (kat. 47 kg), która do medalu dorzuciła rekord Polski w wyciskaniu - 47,5 kg.

Medale zdobywali również nasi juniorzy. O pierwsze złoto wśród 16-latków postarał się Olaf Jedliński (kat. 53 kg), który w trójboju uzyskał 210 kg.
- Olo wystartował jak zawodowiec. 105 kg w martwym ciągu, z dużym zapasem, przy wadze 48 kg, robi wrażenie - podsumowuje Zbigniew Lewicki.

Złoto wywalczył też 15-letni Patryk Sobczak (kat. 120 kg). Zadaniem trenera, to również duży talent, nad którym trzeba jednak jeszcze pracować. Na razie najlepiej rokuje wynik w martwym ciągu - 150 kg. Srebro wywalczył natomiast wracający po kontuzji Karol Kruszyński (kat. 59 kg). 16-latek z Nadwiślanina w trójboju uzyskał 310 kg.

Ostatnie medale dla naszego klubu wywalczył rywalizujący w gronie weteranów Andrzej Łasak . Kwidzynianin wywalczył złoto w kategorii 120 kg oraz srebro w kategorii open, a do tego dodał dwa rekordy Polski w wyciskaniu - najpierw 165,5 kg, a potem 167,5 kg. Łączny wynik w trójboju też robi wrażenia - 622,5 kg!

- Weteran a wystartował jak mistrz olimpijski. Od poprzednich mistrzostw poprawił się o 20 kg co w w kategorii weteran nie jest często spotykane. Warto też pochwalić dobrą technikę, co na początku nie było dobrą strona Andrzeja - dodaje Zbigniew Lewicki.

Poza tym kilku młodych zawodników Nadwiślanina wróciło z Kielc bez medali, ale ich wyniki dają nadzieję na sukcesy w kolejnych latach. W gronie juniorów do lat 16 Mateusz Zaborowski (kat. 74 kg) zakończył start wynikiem 365 kg i zajął 4. miejsce, natomiast ledwie 14-letni Andrzej Jabłoński (kat. 83 kg) był piąty. W jego wieku 160 kg w martwym ciągu też musi jednak robić wrażenie.

Nieźle zaprezentowali się również dwaj nasi 17-latkowie rywalizujący w kat. 74 kg, w mistrzostwach do lat 20. Bartek Kozubowski wszystkie podejścia bardzo pewne i dobre technicznie i zajął 5. miejsce, zaś najlżejszy w stawce Jakub Goraj był ósmy, jednak zdaniem trenera Kuba już za rok powinien walczyć o medale.

- Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom dziękuję za trud jaki włożyli w treningi i świetną postawę na zawodach. Jesteście rewelacyjni - podsumowuje trener Zbigniew Lewicki i dodaje: - Na podziękowania zasłużyli również Urszula Odya-Trynda i Paweł Trynda oraz rodzice Kingi Świderskiej, którzy pomogli w transporcie. Bez was byłoby ciężko.

Kwidzyn. Mistrzostwa Strefy Północnej w motocrossie. Start w klasach MX1 C i MX2 C