Arkadiusz KosińskiZaktualizowano
Ponad 40-osobowa reprezentacja UMKS Kwidzyn, wywalczyła w ostatni weekend 20 medali podczas I Rundy Klubowych Mistrzostw Polski w biegu na orientację, rozgrywanych w okolicach Gdyni.

Pierwszego dnia, w zaciszu Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo, zawodnicy rywalizowali w 3-osobowych sztafetach. Teren okazał się być wymagającym fizycznie, jednak to nie powstrzymało kwidzyniaków od zdobycia 7 medali. Z czego aż 5 w kategoriach dziecięcych.

W kategorii M12, nasi chłopcy nie mieli sobie równych, ponieważ oba wystawione zespoły stanęły na podium. Sztafeta w składzie: Adam Zaremba, Wiktor Droń i Paweł Perfikowski zdobyła złoto, zaś Wiktor Rygielski, Jakub Grajewski i Marek Kisłowski finiszowali tuż za swoimi klubowymi kolegami na drugim miejscu. W M14 sztafeta w składzie: Bartosz Chmielowski, Mikołaj Pękal (na co dzień startujący w M12) i Władysław Cepurdej zdobyła brązowy medal. Wśród dziewcząt (K12), Diana Wejtko, Dominika Rożniata i Katarzyna Szafarewicz sięgnęły po brąz, a sztafeta w K14 (Alicja Kędzior, Kinga Rygielska i Iga Müller), wywalczyła 2. miejsce, przegrywając wyłącznie z mocną sztafetą Wawelu Kraków. Wśród juniorów, a właściwie juniorek młodszych (K16), sztafeta UMKS również zdobyła medal i to złoty. Tytuł mistrzowski dla klubu wywalczyły Hanna Perfikowska i siostry Nina i Katarzyna Cepurdej. Z kolei pośród najbardziej doświadczonych zawodników, na laury zasłużyli Zbigniew Mądrzyński, Edward Pokora i Zbigniew Klawczyński (srebrny medal kat. w M180). Dzięki tak dobrym biegom naszych zawodników, UMKS po pierwszym dniu zmagań, drużynowo zajmował sensacyjne 3 miejsce.

W sobotę, zawodnicy UMKSu, spragnieni kolejnych medali, w lesie przyległym do terenu biegu sztafetowego, ruszyli na trasy na dystansie klasycznym. Drugi dzień ścigania się po wysokich, morenowych wzgórzach, dał naszym zawodnikom nieźle w kość, jednak nie powstrzymało to ich od zdobycia kolejnych 7 medali. Po złoto sięgnął niezawodny, wiecznie młody Edward Pokora (M75) oraz najmłodsza w ekipie, startująca w kategorii K10 Katarzyna Szafarewicz. Srebro w klasyku wywalczyły Iga Müller (K16) i Nina Rasczupkina (K35), a na najniższym stopniu podium stanęli Paweł Perfikowski (M12), Władysław Cepurdej (M14) i Przemysław Jędras (M35). Mimo tak świetnych wyników, nieposiadający jeszcze zawodników w najwyżej punktujących kategoriach młodzieżowców i elity UMKS, musiał uznać wyższość kilku klubów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem i w klasyfikacji drużynowej przesunął się na mimo wszystko bardzo wysokie 5. miejsce.

Trzeciego dnia, w niedzielę zawodnicy biegali po gdyńskiej Dąbrowie na dystansie sprinterskim. Mimo zmęczenia po pracowitych dniach, walczyli do końca, trzymając poziom z poprzednich biegów. Tu ponownie w zawodach triumfował Edward Pokora w M75. Na drugim miejscu finiszowała Nina Rasczupkina w K35, a pozostałe cztery brązowe medale zdobyli Katarzyna Szafarewicz (K10), Iga Müller (K16), Maja Roszak (K40) i Władysław Cepurdej (M14). Wszystkie te wyniki spowodowały, że po I rundzie zmagań w Klubowych Mistrzostwach Polski, UMKS zajmuje 6. miejsce, co jest dużym awansem w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to kwidzynianie zajmowali 8. pozycję.

- I Runda Klubowych Mistrzostw Polski potwierdziła wyraźny i sukcesywny postęp sportowy kwidzyńskich zawodników. To co udało się osiągnąć UMKS Kwidzyn w ciągu ostatniego roku może zaskakiwać. Klubowy Puchar Pomorza, Klubowe Wicemistrzostwo Pucharu Najmłodszych 2018, awans klubu do grupy 8 najlepszych klubów I-ligowych w Polsce, tegoroczne dwa medale Igi Müller na Szkolnych Mistrzostwach Świata i powołanie trójki naszych zawodników do Kadry Narodowej Juniorów, a okazuje się że nasi zawodnicy wciąż potrafią piąć się jeszcze w górę - cieszy się z wyników prezes UMKS Kwidzyn Tomasz Müller i dodaje: - Obecnie drużynowo przegrywamy z tylko z klubami z dużych ośrodków miejskich, takimi jak Wawel Kraków, Śląsk Wrocław, UNTS Warszawa czy Orientuś Łódź, z większym zapleczem szkoleniowo-trenerskim i zawodnikami w wieku studenckim i tuż po akademickim, i to w najbliższym czasie będzie stanowić dla nas nie lada wyzwanie.

A już za dwa tygodnie, w Kwidzynie, kibice będą mieli okazję oglądać zmagania najlepszych zawodników w Polsce w biegu na orientację w kategoriach wiekowych do 14 lat. W dniach 31 maja - 2 czerwca UMKS Kwidzyn będzie gospodarzem Pucharu Najmłodszych 2019 w biegu na orientację, czyli nieoficjalnych Mistrzostw Polski dzieci w tych kategoriach.

Iga Müller z UMKS Kwidzyn wicemistrzynią Szkolnych Mistrzostw Świata w Estonii! [ZDJĘCIA]

Iga Müller z UMKS Kwidzyn wicemistrzynią Szkolnych Mistrzost...

polecane: FLESZ: Umacnia się rynek pracownika. Oto zawody najbardziej pożądane.

Materiał oryginalny: Medalowe żniwa biegaczy UMKS Kwidzyn. Udany start podczas I Rundy Klubowych Mistrzostw Polski w Gdyni - Kwidzyn Nasze Miasto