Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie urzędy skarbowe ścigają za abonament RTV. Wielu nie wie, że nie musi płacić

EP
Seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia, nie muszą płacić abonamentu RTV
Seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia, nie muszą płacić abonamentu RTV 123RF
Do lubelskich urzędów skarbowych trafia coraz więcej egzekucyjnych tytułów wykonawczych, wystawianych w związku z niepłaceniem abonamentu za radio i telewizję. Część z nich dotyczy starszych, schorowanych osób, które mają upraw-nienia do zwolnienia z opłat.

- Jednak o tym nie wiedzą, albo nie zgłosiły tego na poczcie. I to sprawia, że nasi pracownicy muszą ściągać od nich zadłużenie, nawet jeśli ich sytuacja życiowa jest bardzo trudna. Niestety, nie możemy tego zaniechać - przekonuje Marta Szpakowska, rzeczniczka Izby Skarbowej w Lublinie. W całym 2012 roku takich tytułów w woj. lubelskim wystawiono prawie 7 tysięcy. - Obecnie tylko do Pierwszego i Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie wpłynęło ich 5,5 tysiąca - informuje Szpakowska.

Przyjmowaniem i ewidencjonowaniem opłat za abonament zajmuje się Poczta Polska na mocy umowy podpisanej z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Do tych, którzy nie płacą, wysyła informacje, a potem zawiadomienia. - Kolejnym krokiem może być upomnienie. W ostateczności sprawa może trafić do urzędu skarbowego, w celu egzekucji zobowiązania - mówi Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej.

Generalna zasada jest taka, że każdy, kto ma radio lub telewizor, powinien płacić abonament. Istnieje bowiem domniemanie, że skoro mamy taki sprzęt, to z niego korzystamy. Z opłat zostało zwolnione jednak spore grono ludzi. M.in. seniorzy po 75. roku życia i bezrobotni.

Ze zwolnienia może też korzystać spora rzesza emerytów, bo przysługuje ono tym, którzy ukończyli 60 lat, a ich świadczenie nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. - Obecnie ze zwolnienia mogą więc skorzystać emeryci 60 "plus" o dochodach niższych niż 1825,86 zł - tłumaczy Szpakowska. Problem w tym, że zwolnienie nie przysługuje automatycznie. - Osoba, która spełnia warunki, musi to zgłosić w placówce pocztowej - mówi Szpakowska. Do oświadczenia powinna dołączyć dokumenty potwierdzające uprawnienie. Taki obowiązek wprowadza ustawa. Jeśli go nie dopilnujemy, praktycznie nie ma odwrotu. Musimy zapłacić abonament.

Warto wiedzieć

Seniorzy po 75. roku życia, osoby z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy lub z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, bezrobotni, a także emeryci, których świadczenie nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - to osoby, które nie muszą płacić abonamentu radiowo-telewizyjnego.

O zwolnienie należy się upomnieć samemu (nie przysługuje ono automatycznie). W tym celu trzeba odwiedzić urząd pocztowy i złożyć tam specjalne oświadczenie. Można je pobrać ze strony internetowej Poczty Polskiej - www.poczta-polska.pl (zakładka: Abonament RTV), przedstawić dowód osobisty i dokument uprawniający do zwolnienia (np. w przypadku osób bezrobotnych będzie to zaświadczenie z właściwego urzędu pracy o posiadaniu statusu bezrobotnego).

Zwolnienie zaczyna obowiązywać od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym złożono oświadczenie.
Przykładowo, jeśli złożymy oświadczenie w styczniu, ze zwolnienia będziemy mogli skorzystać od 1 lutego.

Uprawnienia do umorzenia lub rozłożenia na raty zaległości za abonament ma Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

KRRiTV udziela ulg w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe. Stosowny wniosek (razem z dokumentami potwierdzającymi wystąpienie takiej wyjątkowej okoliczności) należy kierować na adres: Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Departament Budżetu i Finansów, Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto