Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzki szpital Rydygiera spółką miejską

Monika Pawlak
Ten szpital to popularna w Łodzi porodówka
Ten szpital to popularna w Łodzi porodówka fot. Krzysztof Szymczak
Burzliwy przebieg miała dyskusja radnych z komisji finansów o pomyśle przekształcenia najpopularniejszej porodówki w Łodzi - szpitala im. Rydygiera - w miejską spółkę.

Część radnych obawia się, że kobiety stracą dostęp do bezpłatnej opieki medycznej, inni boją się, że szpital na konkurencyjnym rynku sobie nie poradzi.

- Placówka ma renomę, dobrych specjalistów, których trzeba zatrzymać - mówi Maciej Prochowski, lekarz miasta. - Teraz prywatne kliniki podkupują nam położne i pielęgniarki, ale kiedy stworzymy spółkę, znajdą się pieniądze na podwyżki.

Według szacunków magistrackiego wydziału zdrowia, szpital im. Rydygiera jako spółka będzie co roku zwiększał swój przychód o 5-10 procent. Ale zanim zacznie zarabiać, m.in. na płatnych porodach w luksusowych warunkach, potrzebne są inwestycje. Te mają pochłonąć 10 mln zł, a pieniądze będą pochodziły z kredytu, jaki zaciągnie szpital już po przekształceniu. I sam ten kredyt spłaci.

- Ale skąd pewność, że szpital będzie przynosił dochody. Co się stanie, kiedy okaże się, że dochodów brak? - pytał radny Piotr Bors (SLD). Maciej Prochowski wyjaśnił, że zagrożenia nie ma, bo szpital nadal będzie miał kontrakt z NFZ, a dodatkowo ma zarabiać nie tylko na porodach. - Dzięki dobrym lekarzom, będzie można wykonywać zabiegi ginekologiczne - dodał Prochowski. - Potrzebny jest do tego sprzęt diagnostyczny, a miasta nie stać, aby go kupić.

Najwięcej obaw miał Piotr Adamczyk (PiS). Radny twierdził, że szpital nastawiony na zysk może chcieć podpisać lukratywny kontrakt np. z niemieckim ubezpieczycielem i łodzianki stracą dostęp do dobrych lekarzy. - Nie straszmy, to nie ma sensu, ani podstaw - ripostował Bartosz Domaszewicz (PO). - Uważam, że szpital należy przekształcić w spółkę, jeśli pomoże to podnieść jakość usług.

Wstępna decyzja o przekształceniu placówki w spółkę ze stuprocentowym udziałem miasta zapadnie w środę na sesji. Później urzędnicy przygotują biznesplan i dokumenty, w nowej formule placówka ma zacząć działać w marcu 2012 roku.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto