Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KWIDZYŃSKI RAPORT: Co w szkołach piszczy w tym roku? Sprawdź!

Tamina
sxc.hu
Czy kwidzyńskie szkoły są przygotowane na przyjęcie 6-latków? Ile maluchów w wieku 6 lat pójdzie w tym roku do szkoły, a ile zostanie w przedszkolu? Na co urzędnicy stawiają w tym roku w miejskiej edukacji? Co nowego na kwidzyńskim rynku szkolnym? Przeczytajcie i powiedzcie, jak z Waszej strony wyglądają szkoły w naszym mieście! Piszcie pod tekstem lub przesyłajcie opinie i zdjęcia na adres [email protected]! Zapraszamy też szkoły i przedszkola do dzielenia się tym, co się u Was dzieje! Pochwalcie się tym, co robicie!

Sieć kwidzyńskich szkół nieco zmieniła się w tym roku. Zniknęło z mapy szkolnej Gimnazjum nr 1, a pojawiła się Społeczna Szkoła Podstawowa. Ta ostatnia odpowiada na potrzeby rodziców i proponuje bogatą ofertę zajęć dodatkowych, niskie opłaty i dobrą kadrę. Postanowiliśmy zapytać w Urzędzie Miasta w Kwidzynie, jak wyglądać będzie rozpoczynający się właśnie rok szkolny.

Jak wyglądać będzie edukacja w tym roku szkolnym?

- Stawiamy na zachowanie bezpieczeństwa w szkołach. Naszym priorytetem jest ciekawa oferta zajęć dodatkowych dla uczniów zdolnych, ale także dla tych słabszych, którzy potrzebują konkretnego wsparcia - mówi Jadwiga Piotrowska, pełnomocnik burmistrza ds. edukacji, kultury i sportu. - Pozwala na to bardzo dobra współpraca ze szkołami. Każdy z dyrektorów indywidualnie ustala potrzeby swoich uczniów i tworzy ofertę.

Co z zapowiadanym wprowadzeniem edukacji regionalnej, której program wyłoniono w konkursie?

- Program będzie już w tym roku realizowany. Będziemy się bacznie przyglądać temu, co robią nauczyciele w ramach edukacji regionalnej. Poprosiliśmy szkoły o specjalne oznaczanie tych zajęć, które zrealizowane są zgodnie z proponowanym programem. Zalecamy, aby każda klasa skorzystała z 10 takich godzin w roku. Nauczycielom pomaga doradca metodyczny (historyk) z AUP. Swoje wsparcie zaoferowała także Justyna Liguz, autorka programu - informuje pełnomocnik burmistrza.

Czy maluchy z Kwidzyna mogą bezpiecznie pójść do szkoły?

Rodzice pierwszoklasistów po raz ostatni mogli zdecydować, czy ich 6-letnie dziecko pójdzie do szkoły. Od przyszłego roku będzie to obowiązkowe. Głosy co do konieczności posyłania młodszych dzieci do szkoły są podzielone. Jest wiele plusów, ale rodzi się także dużo obaw związanych m.in. z przygotowaniem infrastruktury szkół, programów i zmiany patrzenia na edukację przez nauczycieli.

Kwidzyńska "Dwójka' to też jedyna szkoła z powiatu, którą znaleźć można na specjalnej mapie MEN-u, na której prezentowane są placówki najlepiej przygotowane na przyjęcie najmłodszych uczniów. Czy to oznacza, że tylko ta szkoła w naszym mieście dobrze zaopiekuje się maluszkami? Wygląda na to, że nie:

- Wszystkie kwidzyńskie placówki są w pełni przygotowane na przyjęcie sześciolatków. Sale zostały dodatkowo wyposażone, tak aby spełniały określone wymagania. Rodzice nie mają się czego obawiać. Dobrym przykładem jest powstała w Szkole Podstawowej nr 2 specjalna sala wypoczynkowo- rekreacyjna dla maluchów. Jest też cudowna pracownia komputerowa z dostosowaną wysokością mebli dla najmłodszych. W każdej szkole maluch będzie bezpieczny - przekonuje Jagoda Piotrowska z UM w Kwidzynie.

Od września do pierwszej klasy pójdzie jedynie 70 sześciolatków z Kwidzyna. Tylko 15% rodziców sześciolatków zdecydowało się na ten krok.

Pozostałe maluchy w tym wieku pozostaną w przedszkolach. 47 dzieci w przedszkolu miejskim i 354 w niepublicznych placówkach na terenie miasta.


Czy w Kwidzynie myśli się o edukacji "po nowemu", czyli z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi w nauczaniu?

- Nasze szkoły są bardzo dobrze wyposażone w nowoczesne narzędzia edukacyjne. Każda z nich dysponuje laptopami i projektorami. Prawie wszystkie mają u siebie tablicę multimedialną. Moim zdaniem nasze placówki są na bardzo dobrym poziomie - twierdzi Piotrowska. - Rzekłabym nawet, że są jednymi z najlepiej wyposażonych w Polsce.

Coraz częściej młodzi ludzie otwarcie mówią o potrzebie zmiany w sposobach uczenia. Czy idą za tym stanowcze decyzje dorosłych? Zobaczcie film przygotowany przez uczniów jednej z gliwkickich szkół:


W tym roku znika z mapy kwidzyńskich szkół Gimnazjum nr 1! Co stało się z uczniami? I czy pojawiły się problemy?

- Żadnych skarg do tej pory nie było. Uczniowie zapisali się do poszczególnych gimnazjów. Najwięcej z nich do Gimnazjum nr 3. Tak jak zapowiadał burmistrz, wszyscy nauczyciele mają zapewnione miejsca pracy, nie tylko w kwidzyńskich gimnazjach, ale także w szkołach podstawowych - podsumowuje Jadwiga Piotrowska.

Teraz w tzw. trzecim wejściu w budynkach po Gimnazjum nr 1 powstanie OHP. Te pomieszczenia zostały użyczone powiatowi. W dwóch pozostałych rozpocznie się remont, który zakończy się w przyszłym roku. Wtedy wprowadzą się tam szkoły społeczne, a remont rozpocznie się w ostatnim budynku.

PODZIELCIE SIĘ Z NAMI UWAGAMI!

Co myślicie o kwidzyńskiej edukacji? Czego potrzeba uczniom, nauczycielom i rodzicom? Co działa fantastycznie, a czego brakuje?

Zapraszamy do komentowania!

Możecie także pisać na adres [email protected]! Wasze listy zostaną umieszczone w specjalnej zakładce na stronie głównej portalu!

POCHWALCIE SIĘ!

Zapraszamy do przesyłania zdjęć z początku roku w Waszych szkołach na adres [email protected]! Pokażcie, jak było!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto