Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn: Odsłonięcie tablicy pamięci ofiar UB i SB. "To miejsce hańby"

Arkadiusz Kosiński
fot. materiał prasowy
Odsłonięciem tablicy pamięci Ofiar UB i SB na budynku przy ul. Chopina 26 w Kwidzynie oraz mszą świętą w intencji zmarłych i żyjących Żołnierzy Wyklętych oraz ich rodzin Klub Gazety Polskiej Kwidzyn II rozpoczął w sobotę obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na tablicy napisano: "Można wybaczyć, nie wolno zapomnieć. W tym budynku w latach 1949-1990 mieściła się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i Służby Bezpieczeństwa. Tutaj prześladowano Patriotów, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Cześć i Chwała Bohaterom".

W uroczystości uczestniczyli żyjący kwidzyńscy Żołnierze Wyklęci Eugeniusz Marian Zarzycki i Roman Bronowicki oraz wielu przedstawicieli rodzin nieżyjących już osób, które walczyły o wolną i niepodległą ojczyznę. Były też kwidzyńskie siostry benedyktynki, z racji tego, że siostry zakonne również były więzione za współpracę z kwidzyńskimi organizacjami Żołnierzy Niezłomnych, a także ci represjonowani przez bezpiekę w latach 80.

Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku reprezentował Krzysztof Filip. Pojawili się również poseł Kazimierz Smoliński i wiceburmistrz Kwidzyna Roman Bera, ale również oddziały Brygady Pomorskiej Obozu Narodowo-Radykalnego z Gdańska, Kwidzyna i Kościerzyny oraz obecny właściciel budynku, bez którego nie byłoby możliwe całe przedsięwzięcie, tczewski przedsiębiorca Czesław Czyżewski.

ZOBACZ TEŻ: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Marezie i przed I LO

Warte przy tablicy wspólnie pełnili harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Tablicę ufundowali dwaj kwidzyńscy radni PiS oraz członkowie kwidzyńskiego ONR.

Jak relacjonuje KGP Kwidzyn II, patriotyczne zachowanie młodzieży ONR było niezwykle budujące dla starszych uczestników uroczystości.

- Mamy godnych następców - mówili przybyli na uroczystość Żołnierze Wyklęci.

Tablicę poświęcił prowincjał franciszkanów w Gdańsku o. Jan Maciejowski. Był on również autorem niezwykłej homilii wygłoszonej podczas późniejszej mszy świętej.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Klub Gazety Polskiej Kwidzyn II. Piekarczyk i Czajkowski zagrali w Czarnej Sali

Inicjatorzy umieszczenia tablicy tłumaczą, że ma to być tablica pamięci o tych, którzy byli w tym budynku przez UB torturowani, bici, męczeni, Żołnierzach Wyklętych drugiej i trzeciej konspiracji, a także działaczach niepodległościowych represjonowanych przez SB.

- Ta tablica ma także przypominać, że ten budynek to miejsce hańby dla tych, którzy donosili, na swoich kolegów, przyjaciół, rodzinę, dla tych, którzy parafrazując poetę Zbigniewa Herberta ”klęczeli przed SB, wtedy, gdy ich koledzy szli wyprostowani”, tych którzy powinni mieć do dzisiaj wyrzuty sumienia, ale z drugiej strony ci bezszyjni, gnący bez przerwy karki mają jakiekolwiek sumienie? - mówi Lech Makowski, prezes Klubu Gazety Polskiej Kwidzyn II.

Uroczystość uświetnił program artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej w Janowie, a zakończyła msza w kościele św. Trójcy w intencji żyjących i zamarłych Żołnierzy Wyklętych oraz ich rodzin, które także zaznały wielu prześladowań.

Polub nas na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto