W Górkach pod Kwidzynem, w sąsiedztwie budowanego Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, można już zobaczyć modelowy domek energetyczny, który jest instalacją demonstracyjną Odnawialnych Źródeł Energii. Odwiedzające go osoby mogą zapoznać się z mechanizmami funkcjonowania OZE oraz możliwościami wykorzystania instalacji w realizacji różnego typu inwestycji: od instalacji w domkach jednorodzinnych po obiekty przemysłowe.

Pokazowa konstrukcja zasilana jest energią wiatru przez turbinę wiatrową, słońce (panele słoneczne oraz ogniwa PV) wraz rekuperatorem, czyli urządzeniem, które umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz oraz pompą ciepła. Całość instalacji została opomiarowana i wszystkie wskazania wyświetlane są na monitorze wewnątrz budynku. Dom swoją premierę miał w kwietniu 2011 roku a wcześniej był prezentowany tylko w Gdańsku, Wejherowie i Kościerzynie. Wiosnę, dzięki Powiślańskiej Regionalnej Agencji Zarządzania Energią, spędzi w Górkach. Można go zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 11-17 oraz w soboty w godzinach 10-14.

Domek przygotowany został przez Fundację Rozwiązań Eko-Energetycznych (powołaną przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza) we współpracy z firmą Energa SA. Projekt współfinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Więcej na ten temat przeczytasz w piątkowym "Kurierze Powiatu Kwidzyńskiego"

Komentarze (9)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

lobbyEnergetyk@wp.pl (gość)

Uwaga koncerny i lobbyści powoli idą jednak w drugą stronę słońca.
Super czyli po polsku rozegrali sprawę - szybko, raz dwa i siłą mamy, przepis się znajdzie, ABSOLUTNE NIE DLA MNIEJSZYCH GRACZY TYLKO MY MOLOCHY BIERZEMY WSZYSTKO!!!!! To właśnie w tym kraju zachęca mnie do wyjazdu. Proszę dokładnie przeanalizować sobie założenia do nowego projektu OZE. Wg nowego projektu nie ma najmniejszych szans, żeby komukolwiek poza obecnymi od lat potentatami - przeważnie dużymi poskomunistycznymi molochami z gigantyczną przeżerającą wszelkie pieniądze biurokracją i administracją opłacało się inwestować w OZE. Na pewno mogą o jakichkolwiek projektach zapomnieć szczególnie prosumenci i mniejsi gracze. Wg nowych założeń OZE fotowoltaika jest kompletnie pomysłem księżycowym. Zamiast promować mikroenergetykę jak to było w poprzednim projekcie ustawy OZE, nowe miejsca pracy, mniejsze optymalnie zarządzane firmy i nowoczesne technologie znowu wygrało lobby energetyczne, które bez pardonu zgarnia wszystko 100% rynku OZE! Jak w Rosji - tam ropa tu energia, wąska grupka oligarchów ma zgarnąć wszystko. Czyli robimy odwrotnie niż większość wysokorozwiniętych krajów. Ale przecież u nas nie można by dopuścić aby szary obywatel mógł choć odrobinę zarabiać - cały tort zeżrą korporacje i molochy. Mikroenergetyka właśnie umarła. Zachęcam do dyskusji jak to zmienić!

ekooszołom (gość)

I po co się unosisz. Nikt tutaj nie gada głupot. Przedmówcom nie chodziło tylko o pompę ciepła, ale o wszystkie urządzenia które są zamontowane w tym niby "domku". Kup jeszcze panele słoneczne, turbinę wiatrową i w tedy zobaczysz ile to kosztuje.

solar (gość)

Szanowni przedmówcy, wszystko się zgadza tylko jest jedno małe ale czyli cholernie wysokie koszty. Założenie solarów to 10 tysięcy złotych po otrzymaniu dopłaty i tak trzeba zapłacić około 7 tysięcy złotych. Wiem, bo mam solary. A teraz doliczyć panele fotowoltaniczne, pompę ciepła i turbinę to trzeba mieć gdzieś około 50 tys. Może dla kogoś to mało, ja tak nie sądzę a przyznaję że chciałbym to wszystko mieć.

uzytkownik (gość)

w lutym przy -25st grzezjąc pompą ciepła miałem 24 st w domu caly czas znie musialem myslec o podkladaniu ani czy mi wygasnie

uzytkownik (gość)

nie macie racji ogrzewanie pompą ciepła wcale nie jest drogie wiem bo mam a więc wiem co mówię jak sie nie znacie to nie piszcie głupot.Pozatym kazdy musi wymieniać piec po paru latach uzytkowania a on tez nie kosztuje grosze.

jasiu kadłubek (gość)

W Polsce trzeba być bogatym żeby oszczędzać. Minie jeszcze dużo czasu zanim to wszystko będzie w miarę tanie. Tylko ciekawe czy te urządzenia są takie ekologiczne jak twierdzą producenci, bo z tego co wiem potrzeba dużo energii aby wyprodukować np. takie panele słoneczne.

kwidzyniak (gość)

Przecież te wszystkie urządzenia zainstalowane na tym baraku kosztują krocie. Płacąc za gaz, czy węgiel można by dom ogrzewać za te pieniądze przez 50lat dodatkowo te rekuperatory, pompy ciepła, turbiny wiatrowe się zużywają i po 10latach trzeba je wymienić na nowe – paranoja. To się nigdy nie zwróci!!!!!!

Kwidzyniak (gość)

Czy w wejściu do niego jest ekologiczne urządzenie do czyszczenia butów i spodni ????

Ekologia to z pewnością dobry kierunek, jednak cały czas instalacje te są zbyt drogie.
Jaka będzie temperatura w super domku jak przez tydzień nie będzie wiatru, niebo będzie zachmurzone a na dworze - 25 C ???? :):):):)