Kwidzyn buduje tężnie solankowe. Jedna już działa, kolejna powstanie w tym roku

Arkadiusz KosińskiZaktualizowano 
fot. Aleksander Łubiński/Urząd Miejski w Kwidzynie
W wielu polskich miastach coraz częściej powstają tężnie solankowe. Miejskie inhalatory, niekiedy realizowane w ramach budżetów obywatelskich, znajdziemy m.in. Tychach, Rybniku czy Łodzi. Do tego grona niedawno dołączył również Kwidzyn, który ma już jedną tężnie, a wkrótce postawi kolejną.

Polska bezapelacyjnie jest ojczyzną tężni solankowych. Nigdzie na świecie nie są tak popularne jak w naszym kraju. W ciągu ostatnich lat, tężnie, a w zasadzie dużo mniejsze odpowiedniki tych znanych z polskich uzdrowisk takich jak Ciechocinek, to coraz popularniejsza atrakcja polskich miast. Jak grzyby po deszczu wyrastają zarówno w mniejszych ośrodkach, jak i metropoliach takich jak Warszawa. Mikroklimat w ich pobliżu szczególnie sprzyja osobom, które cierpią na choroby układu oddechowego, zmagają się alergiami, nadciśnieniem, czy zapaleniem zatok, ale także wszystkim tym, którzy pragną orzeźwienia w upalne dni.

Tej kwidzyńskiej, ale również wielu pozostałym, wprawdzie daleko do tych, które znamy z choćby wspomnianego już Ciechocinka, który może się pochwalić najprawdopodobniej największą tego typu konstrukcją w Europie, ale lepszy rydz niż nic. Zwłaszcza teraz, gdy jakość powietrza w niektórych miastach pozostawia wiele do życzenia.

Pierwsza kwidzyńska tężnia, która stanęła w parku przy ul. Braterstwa Narodów działa już od miesiąca i cieszy się zainteresowaniem mieszkańców. Jej symbolicznego uruchomienia dokonała mieszkanka Kwidzy-na i pomysłodawczyni budowy tężni.

Tężnia została wykonana w tradycyjnej technologii z wykorzystaniem drewna i tarniny. Mierzy 6 metrów wysokości i ok. 8,5 m średnicy. Z inhalacji można korzystać codziennie w godzinach 9-12 oraz 15-21. Warto dodać, że budowa tężni była jednym z elementów modernizacji skweru, na którym stanęła, dlatego znalazły się tam również m.in. nowe chodniki, zieleń, ławki, oświetlenie, czy elementy placu zabaw.

Co ciekawe, miasto w planach ma już budowę drugiego tego typu obiektu. Lokalizacja budowy kolejnej tężni została rozstrzygnięta w trakcie konkursu na facebookowym fanpage’u miasta. W głosowaniu, 897 internautów wskazało skwer przy ul. Krańcowej i Słowackiego jako lokalizację kolejnej kwidzyńskie tężni. 863 głosy zyskał park przy ul. Hallera obok Szkoły Podstawowej nr 5.

Tężnia w parku przy ul. Braterstwa Narodów już działa! Jej uruchomienia dokonała mieszkanka Kwidzyna [ZDJĘCIA]

Tężnia w parku przy ul. Braterstwa Narodów już działa! Jej u...

polecane: Flesz: Otyłość zabija Polaków, problem rośnie i dotyczy nastolatków

Materiał oryginalny: Kwidzyn buduje tężnie solankowe. Jedna już działa, kolejna powstanie w tym roku - Kwidzyn Nasze Miasto

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
L
Luck
2019-06-10T12:50:12 02:00, Gość:

Z radością Patrzymy na tężnię i następne ciekawe ile ich powstanie zanim ruszy budownictwo koimunalne

I jeszcze jedna POtężnia

zgłoś
G
Gość

Z radością Patrzymy na tężnię i następne ciekawe ile ich powstanie zanim ruszy budownictwo koimunalne

zgłoś
Z
Zubi
2019-06-06T13:39:01 02:00, A miałobyć tak pięknie..:

Miliony wydane na bzdury a ulice i chodniki jak za Hitlera,oto rządy Krzysztofiaka i kolesi z peło. Dworzec PKP nadal wygląda jak kupa gówna na prowincji razem z dworcem PKS.

2019-06-06T14:46:50 02:00, J23:

Co skamlesz pisowski brudasie! Nie podoba się to wypierd.. aj na Podlasie!

2019-06-06T15:29:29 02:00, A miałobyć tak pięknie..:

Nazista Pełowski zawitał tutaj. Tobie za to dobrze w Kwidzynie w ulu korupcji i polityki oszukiwania mieszkańców przez Krzysztofiaka

Windy na kładce działają już?

Z pedziami to nie było dobre zagranie to słowa Walesy w TVN24.

Wypierd...aj do biura Andrzejka żeby ceny śmieci podniósł o100% a tobie dał nagrody 5tys.

2019-06-06T20:59:43 02:00, J23:

Ty mściwy pisowski nieudaczniku! Jak masz jakieś dowody na korupcję to zgłoś się do prokuratury! A nie pierd.. isz głupoty jak Twój guru ełnuch deweloper jarosław! Przecież sądy są w waszych rękach! Aaaa i jestem dumnym Kwidzyniakiem i żyje mi się tu zajeb.. cie!Ty wypierd.. aj na Podlasie tam miejsce na takie pisowskie kur. wy!

2019-06-07T15:15:23 02:00, Gość:

Po za ostatnim zdaniem, pełna zgoda.

Komentarze typa z PO to wielkie dno (delikatnie mówiąc)i czuć zagorzałego POwca.

zgłoś
G
Gość
2019-06-07T11:34:39 02:00, Gość:

Po wyczerpaniu władztwa burmistrzowania ci urodzeni samorządowcy kupą do Senatu ( lepiej jednak niech wpadną w tą kupę )

Dla wyjaśnienia informuję, że Gdański projekt (pani PO zapominalskim o ilości mieszkań ) ma na celu skierowanie do wyborów sejmowych zasiedziałych burmistrzów i prezydentów miast zapewne uwikłanych po wielu kadencjach w sprawach kur, pożarów itd. , którzy nie mogą przekroczyć ilości kadencji w samorządzie.

Władzom samorządowym to pasuje.

zgłoś
G
Gość
2019-06-06T13:39:01 02:00, A miałobyć tak pięknie..:

Miliony wydane na bzdury a ulice i chodniki jak za Hitlera,oto rządy Krzysztofiaka i kolesi z peło. Dworzec PKP nadal wygląda jak kupa gówna na prowincji razem z dworcem PKS.

2019-06-06T14:46:50 02:00, J23:

Co skamlesz pisowski brudasie! Nie podoba się to wypierd.. aj na Podlasie!

2019-06-06T15:29:29 02:00, A miałobyć tak pięknie..:

Nazista Pełowski zawitał tutaj. Tobie za to dobrze w Kwidzynie w ulu korupcji i polityki oszukiwania mieszkańców przez Krzysztofiaka

Windy na kładce działają już?

Z pedziami to nie było dobre zagranie to słowa Walesy w TVN24.

Wypierd...aj do biura Andrzejka żeby ceny śmieci podniósł o100% a tobie dał nagrody 5tys.

2019-06-06T20:59:43 02:00, J23:

Ty mściwy pisowski nieudaczniku! Jak masz jakieś dowody na korupcję to zgłoś się do prokuratury! A nie pierd.. isz głupoty jak Twój guru ełnuch deweloper jarosław! Przecież sądy są w waszych rękach! Aaaa i jestem dumnym Kwidzyniakiem i żyje mi się tu zajeb.. cie!Ty wypierd.. aj na Podlasie tam miejsce na takie pisowskie kur. wy!

Po za ostatnim zdaniem, pełna zgoda.

zgłoś
a
analityk

Podajecie info, że "miasto w planach ma już budowę drugiego tego typu obiektu. Lokalizacja budowy kolejnej tężni została rozstrzygnięta w trakcie konkursu na facebookowym fanpage’u miasta". To co w takim razie robi w budżecie Miasta Kwidzyna zupełnie inna lokalizacja? Populizm władz Kwidzyna osiągnął poziom niespotykany. Teraz może każde konsultacje na facebookowym fanpage’u :)

zgłoś
G
Gość

Po wyczerpaniu władztwa burmistrzowania ci urodzeni samorządowcy kupą do Senatu ( lepiej jednak niech wpadną w tą kupę )

zgłoś
g
gość
2019-06-07T05:08:27 02:00, Kwidzyniak:

Brawo panie burmistrzu, dobra robota, .Najlepszy burmistrz EVER.

2019-06-07T09:06:05 02:00, Nie lubię PiS a PO w GKW:

Coś dużych wymagań nie masz. Wystarczy kurę przejechać i swoim dać zarobić. Cała recepta na długowieczność.

I jeszcze leśnym na Miłosnej ognisko przed wyborami.

zgłoś
N
Nie lubię PiS a PO w GKW
2019-06-07T05:08:27 02:00, Kwidzyniak:

Brawo panie burmistrzu, dobra robota, .Najlepszy burmistrz EVER.

Coś dużych wymagań nie masz. Wystarczy kurę przejechać i swoim dać zarobić. Cała recepta na długowieczność.

zgłoś
K
Kwidzyniak

Brawo panie burmistrzu, dobra robota, .Najlepszy burmistrz EVER.

zgłoś
P
Polak
2019-06-06T12:55:03 02:00, Kiszczak wygrał w 89r:

Czarzasty do Frasyniuka z PO

Wy nas nie obaliliscie wy sie z nami dogadaliscie w 89r.

Wyszła poraz kolejny prawda o konfidentach Jaruzelskiego z PO.

PSL rzyga na PO

Walesa w TVN24 mowi ze z tymi pedziami to nie był dobry pomysł.

Sadzać ich za murem i kropka.

Dulkiewicz i jej wagina w koronie pokazała twarz PO

Won czerwony trollu do Moskwy, a kysz

zgłoś
A
A.

Szkoda tylko, że przy nowej tężni, większość czasu na ławeczkach spędzają miejscowe pijaczki. Jak już pójdą to z obrzydzeniem patrzy się na te ławki i nawet nie ma gdzie usiąść. Straż Miejska mogłaby się zająć w końcu klientami Borysa, którzy od samego rana siedzą i piją na ławkach na Starym Mieście koło wymienionego sklepu, na przystanku i na ławeczkach przy tężni i na ulicy Braterstwa Narodów.

zgłoś
J
J23
2019-06-06T13:39:01 02:00, A miałobyć tak pięknie..:

Miliony wydane na bzdury a ulice i chodniki jak za Hitlera,oto rządy Krzysztofiaka i kolesi z peło. Dworzec PKP nadal wygląda jak kupa gówna na prowincji razem z dworcem PKS.

2019-06-06T14:46:50 02:00, J23:

Co skamlesz pisowski brudasie! Nie podoba się to wypierd.. aj na Podlasie!

2019-06-06T15:29:29 02:00, A miałobyć tak pięknie..:

Nazista Pełowski zawitał tutaj. Tobie za to dobrze w Kwidzynie w ulu korupcji i polityki oszukiwania mieszkańców przez Krzysztofiaka

Windy na kładce działają już?

Z pedziami to nie było dobre zagranie to słowa Walesy w TVN24.

Wypierd...aj do biura Andrzejka żeby ceny śmieci podniósł o100% a tobie dał nagrody 5tys.

Ty mściwy pisowski nieudaczniku! Jak masz jakieś dowody na korupcję to zgłoś się do prokuratury! A nie pierd.. isz głupoty jak Twój guru ełnuch deweloper jarosław! Przecież sądy są w waszych rękach! Aaaa i jestem dumnym Kwidzyniakiem i żyje mi się tu zajeb.. cie!Ty wypierd.. aj na Podlasie tam miejsce na takie pisowskie kur. wy!

zgłoś
G
Gość

ile tężnia zużywa wody - jak to odbije sie na opłatach za śmieci

zgłoś
G
Gość

Lepiej wydać pieniądze na głupoty, a nie ma 100 metrów ulicy bez dziury.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie