Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn: 15. Międzynarodowy Festiwal Animo. Inauguracja w hali przy ul. Wiejskiej

Redakcja
Spektakl jest zderzeniem eksperymentów na granicy światła i cienia z aforyzmami Stanisława Jerzego Leca Konstelacje „Myśli nieuczesanych” i wizualnych impresji inspirują do refleksji na temat ludzkiej natury i spraw egzystencjonalnych. Prowokują do spojrzenia na świat z zupełnie z innej perspektywy.

Każda scenka jest przywołana z pomocą gry światła i cienia, które na ogół mają formę abstrakcyjną skontrastowane oryginalnie i z dramatycznym efektem. Wszystko (także człowiek) ma swój cień, który niesie wątpliwości co do jego intencji i szczerości działania.
Spektakl jest zderzeniem eksperymentów na granicy światła i cienia z aforyzmami Stanisława Jerzego Leca Konstelacje „Myśli nieuczesanych” i wizualnych impresji inspirują do refleksji na temat ludzkiej natury i spraw egzystencjonalnych. Prowokują do spojrzenia na świat z zupełnie z innej perspektywy. Każda scenka jest przywołana z pomocą gry światła i cienia, które na ogół mają formę abstrakcyjną skontrastowane oryginalnie i z dramatycznym efektem. Wszystko (także człowiek) ma swój cień, który niesie wątpliwości co do jego intencji i szczerości działania. fot. materiał organizatora
Warsztaty, spektakle, dźwiękowe SPA, projekcje filmów... We wtorek rozpoczyna się 15. Międzynarodowy Festiwal Animo. Na otwarcie, w hali przy ul. Wiejskiej, zobaczymy widowisko z ogromnymi lalkami! Wstęp na spektakl tylko po okazaniu bezpłatnej wejściówki, które można było odbierać podczas Nocy Biletów. Festiwal potrwa do soboty.

Piętnasta edycja festiwalu Animo skłoniła organizatorów do zastanowienia się nad jego istotnością: jak wpłynął na promocję działań artystycznych, rozwój widowni, wizerunek miasta.

- Festiwal starannie dobiera propozycje programowe. Prezentuje dorobek twórców uznanych jak i artystów, którzy są na początku swej twórczej przygody, poszukujących swojej niezależnej drogi w sztuce - mówi Dorota Anna Dąbek, dyrektor artystyczna festiwalu.

Jak podkreśla Dąbek, liczy się autentyczność, szczerość wypowiedzi, profesjonalne wykonanie i chęć dialogu z widownią. Formuła Animo przewiduje uczestnictwo artystów od początku do końca trwania działań festiwalowych. Daje to możliwość wymiany myśli, informacji, poszerzenia twórczych horyzontów, inspiracji, konfrontacji, a przede wszystkim nawiązania współpracy. Zawiązują się twórcze przyjaźnie, które wzmacniają środowisko artystów niejednokrotnie prowadząc do znalezienia nowych scenicznych rozwiązań.

- Zależy nam na stworzeniu wspólnotowości pomiędzy uczestnikami festiwalu, artystami, miastem, które jest żywą tkanką kulturowo społeczną - mówi Dąbek.

Obecna edycja to propozycja autorskich pomysłów artystycznych. To spotkanie pod hasłem „Artistic nature is my opportunity”, rozszyfrowujące ukryte znaczenie słowa Animo

Podczas 15. edycji festiwalu zobaczymy trzy prapremiery. Spektakl „Preludium – kaczka, śmierć i tulipan”- La Capra Ballerina z Włoch, „Moby”– Teatru Tomoskar ze Szwajcarii oraz „Studium o Don Juanie” Elżbiety Jeznach z Francji.

Na festiwalu pojawi się również Adam Walny, Tadeusz Wierzbicki i Krzysztof Zemło, niekwestionowane osobowości polskiego lalkarstwa z ich najnowszymi teatralnymi realizacjami.

Wystąpią również tak wybitne teatry jak niemieckie Figurentheater Wilde&Vogel z „Syberią”czy Grupa Coinci-dienta z Polski ze spektaklem „Made in heaven”.

Bence Sarkadi z Węgier przybliży tradycyjny teatr marionetkowy, natomiast Cloud Theater z Polski sprawi, że technologia na scenie to z pewnością „unikalne doświadczenie teatru”.

Obecna edycja wydarzenia skoncentrowana będzie na mieszkańcach, odbiorcach działań festiwalowych. Dlatego też artyści wyruszą „w miasto”. Falkoshow (Polska), Théâtre du Risorius (Francja) oraz Teatr Domowy Maria Iskusnica (Białoruś) zamienią przedszkolne sale w miniteatry.

Australijczyk Tom Greder przychodząc do sal gimnastycznych poprowadzi warsztaty z komedii, dając młodzieży możliwość odnalezienia w sobie pokładów śmiechu.

Potrzeby widza spowodowały, że już po raz trzeci na festiwalu gościć będzie Maciej Hanusek i jego Dźwiękowe SPA. Spokój, harmonia, doświadczenie wyjątkowej ciszy i kojącej atmosfery gongów i mis dźwiękowych - to wszystko przed nami.

Przygotowano również propozycję dla osób, które chciałyby aktywnie uczestniczyć w artystycznych wydarzeniach. Petronela Dusova (Słowacja) poprowadzi zajęcia dla dorosłych chcących poznać tajniki sztuki animacji. Bogdan E. Szczepański (Polska) odkryje tajemnice powstawania muzyki teatralnej przed tymi, którzy wiedzą co to jest gra na instrumencie i mają dużą dawkę poczucia humoru. Uczestnicy Master Classes wspólnie stworzą spektakl dla dzieci, który zostanie zaprezentowany w dniu zamknięcia festiwalu.

Krzysztof Falkowski zapraszając do wspólnych poszukiwań udowodni, że lalkę teatralną można zrobić nawet ze sznurka. Natomiast konstruktor lalek James Davies (USA) pokaże w jaki sposób z prostych materiałów zrobić efektowną postać sceniczną.

Festiwal to również kino. Zobaczymy film pełnometrażowy „Mały Pan” w reżyserii Radka Berana. Lalkowi bohaterowie poruszają się w naturalnych plenerach bez sztuczek i trików komputerowych.

Jak co roku Małgorzata Sady przywiezie do Kwidzyna nowinki ostatnich spotkań i festiwali filmu animowanego. Powrócimy również do kina obrazkowego w projekcie „Kino z plecaka”, gdzie Jadwiga Sitnicka przeniesie uczestników w świat malarstwa i pięknej literatury.

„W kałuży” to projekt Marzenny Anny Olszewskiej. Fotografia, video a w nich zatrzymane piękno natury. Wystawa prowokuje nie tylko do patrzenia.

Dla podkreślenia jubileuszowe atmosfery tegorocznej edycji festiwalu, otwarcie Animo będzie wyjątkowe. Spektakl „Cyrk bez przemocy” (godz. 17.30) z największymi na świecie marionetkami teatru Klinika Lalek, zostanie zaprezentowany w nietypowym jak dla teatru miejscu, w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Wiejskiej. Wstęp na spektakl tylko po okazaniu darmowej wejściówki, które były do odbioru podczas Nocy Biletów w Czarnej Sali. Frekwencja zapowiada się spora, bo 1110 biletów rozeszło się w trzy godziny!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto