Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Każdy turysta powinien to wiedzieć [poradnik]

Marcin Szyndrowski
Arch. NM
Przed wyjazdem przygotuj apteczkę i koniecznie się zaszczep przed różnymi chorobami

Na wakacyjnym szlaku może dojść do nieprzyjemnego zdarzenia –upadniemy, zranimy się, będziemy musieli zatamować krew i zabezpieczyć ranę przed zabrudzeniem. Warto zatem mieć pod ręką zestaw mini-apteczki, nie zabierający wiele miejsca w torbie, ale posiadający w swoim składzie prawie wszystko co do niesienia ratunku będzie nam potrzebne.

Lekarze i aptekarze radzą, by w czasie letnich podróży mieć przy sobie: środki odkażające, potrzebne do przemywania i zabezpieczenia ran oraz wspomagające ich leczenie (woda utleniona, spirytus salicylowy, jodyna, a także żel na rany). Warto zaopatrzyć się też w środki opatrunkowe: gaza jałowa, bandaże różnej szerokości, plastry z opatrunkiem (niezbędne do zabezpieczenia zranionego miejsca), chusta trójkątna (przydatna przy złamaniach,zwichnięciach i skręceniach); preparaty zmniejszające obrzęk (przynoszą ulgę przy zwichnięciu lub skręceniu); narzędzia: termometr, nożyczki, agrafki, pęseta; środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe; wapno i leki antyhistaminowe (przynoszą ulgę w przypadku uczuleń); żel na rany –przykładowo Curiosin,wspomagający leczenie otarć, skaleczeń i poparzeń; środki pomagające przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych (krople żołądkowe, węgiel, środki przeciwwymiotne i przeciw-biegunkowe, a także preparaty uzupełniające niedobór elektrolitów oraz płyn nawadniający).

Warto również zaopatrzyć się w jednorazowe rękawiczki, chusteczki oczyszczające, kremy z filtrem UV, zapas leków, które zażywamy na bieżąco. Pamiętajmy, żeby apteczkę przechowywać w miejscu suchym i niedostępnym dla dzieci.

Apteczka turystyczna może więc być uznana za zestaw pasujący na każdą okazję – na co dzień, na urlop, na wycieczkę. W jednym opakowaniu mamy do dyspozycji różnorodne opatrunki, które zazwyczaj dostępne są jedynie pojedynczo. Apteczka ta to element przydatny każdej aktywnej osobie oraz rodzicowi śpieszącemu na pomoc swoim pociechom. Jest to również doskonałe wyposażenie każdego samochodu.

Warto również drodzy czytelnicy zadbać – szczególnie w momencie gdy wybieramy się za granicę ­– o odpowiednim szczepieniu. W większości krajów tropikalnych panuje wiele groźnych chorób wirusowych. Najbardziej znane to: ameboza (czerwonka), dur brzuszny, błonnica, histopla-zmoza, malaria (zimnica), cholera, żółta febra, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz B.

Przed wyjazdem powinniśmy zaszczepić się przeciwko jak największej ilości chorób, które nam grożą. Obowiązkowe szczepienia musimy wykonać wybierając się do krajów, w których panuje ryzyko zachorowania na żółtą febrę. W innym wypadku zostaniemy zatrzymani na granicy na czas kwarantanny. Niestety nie na wszystkie choroby możemy się uodpornić jednorazowym zastrzykiem. Na malarię –jedną z najgroźniejszych i najpopularniejszych chorób, która grozi nam w tropikach, nie ma szczepionki. Mogą na nią zapaść turyści odwiedzający Afrykę, kraje Azji i Ameryki Południowej. Jedyny skuteczny sposób ochrony przed tą chorobą to profilaktyczne leki przeciwmalaryczne, które powinien przepisać nam lekarz przed wyjazdem. Istniej kilka rodzajów tabletek. Kurację nimi należy rozpocząć około tydzień przed i zakończyć trzy, cztery tygodnie po podróży.

Jeśli chcemy wrócić do domu zdrowi, wizyta w placówce medycznej przed wyjazdem to nie wszystko. Będąc już na miejscu musimy również przestrzegać kilku podstawowych zasad. „Ugotuj, upiecz, obierz lub zapomnij” to dewiza od lat powtarzana przez doświadczonych podróżników i lekarzy. Wiele bakterii i zarazków groźnych chorób ginie w wysokiej temperaturze, dlatego upieczone lub ugotowane potrawy powinny być dla nas bezpieczne. Podobnie jest z owocami, które przed zjedzeniem musimy obrać ze skórki. Nigdy nie pijmy nieprzegotowanej wody prosto z kranu. Pić powinniśmy napoje tylko z butelki. Warto o tym pamiętać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto